Latvia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Septiņas pazīmes, kas norāda - tev ir diska trūce

“Diska trūce ir diska izvelvējums uz mugurkaula nerva pusi, kas izraisa sāpes mugurā, kājās, kā arī sliktākajā gadījumā – urinācijas traucējumus un izteiktu kāju un pēdu paralīzi vai parēzi. Šie ir simptomi, kad cilvēkam būtu jāvēršas pēc palīdzības pie ķirurga", skaidro Dr. Egils Strauss, vertebrologs, mugurkaula ķirurgs, traumatologs ortopēds.

Sāpes mugurā un kājās ne vienmēr jāārstē ķirurģiski, vispirms ir jānosaka precīza diagnoze, jāveic izmeklējumi: rentgenogrāfija, magnētiskā rezonanse, datortomogrāfija vai elektromiogrāfija.

Savā vairāk nekā četrdesmit gadu ilgajā ķirurga praksē esmu secinājis, ka labāk, cik vien iespējams, censties izvairīties no operācijas. Pie ķirurga pacients būtu jāsūta tad, ja viņš pats nevar paiet, ja viņam ir problēmas ar normālu urināciju un ir neciešamas sāpes, – tad var sākt apsvērt domu par operāciju. Visos citos trūces vai protrūzijas gadījumos nav nepieciešama operācija un bez tās var iztikt. (Protrūzija ir starpskriemeļu diska deformācija jeb izvelvēšanās, kad diska ārējā daļa – gredzens – nav plīsusi, savukārt trūces gadījumā starpskriemeļu diska ārējais gredzens ieplīst un kodols, kas atrodas tā iekšienē, caur plīsuma vietu izspiežas ārpus gredzena).

Ir bijuši gadījumi, kad pie manis ierodas pacienti, kam būtu jāveic operācija, taču viņiem trūkst daudzu zobu. Šādus pacientus atsakos operēt, līdz sakārtots mutes dobums, taču bieži vien pēc tam, kad tas ir izdarīts, arī operācija vairs nav nepieciešama, jo muguras sāpes bijušas saistītas ar žokļa pārslodzi, kam sekojusi spranda un muguras muskuļu pārslodze, kas izraisījusi sāpes. Starp citu, uzskatu, ka arī vecas sudraba plombas ar laiku kļūst toksiskas un atstāj nelabvēlīgu iespaidu uz organismu, tāpēc iesaku tās mainīt. Šāda saistība cilvēka organismā ir jāprot izvērtēt. Ja cilvēkam ir sāpes kājās vai rokās, vai mugurā, tas nenozīmē, ka viņam jāoperē mugurkauls, tāpat, ja nav atrasti cēloņi sāpju izpausmei saistībā ar muguru, tad būtu nepieciešams meklēt iemeslu citur, nevis spītīgi turēties pie tā, ka jāveic padziļināti specializēti izmeklējumi mugurai vai, piemēram, plecam. Arī tad, ja konkrētajai ķermeņa daļai veiktas procedūras, kas palīdzējušas daļēji, iespējams, patoloģija slēpjas citur. Gadu laikā esmu iemācījies noteikt mugurkaula simptomātiku un, ja problēmas, ko vēlamies novērst ar operāciju, nav atrastas, tad sūtu pacientu pie citiem speciālistiem.”

Pazīmes, ar kādām diska trūce izpaužas visbiežāk

 • Stipras, asas sāpes vienā vai abās kājās
 • Muguras sāpes (parasti tās ir mazāk izteiktas par sāpēm kājā un var izpausties problēmas rašanās sākumā)
 • Notirpusi, nejutīga viena kāja
 • Sāpes vai notirpums sēžā, augšstilba priekšpusē vai mugurpusē, apakšstilbā, kājas priekšpusē, mugurpusē vai sānos, pēdā; šie simptomi lielākoties izteikti vienā kājā
 • Sāpes, kas rodas, veicot kustības (arī pēc ilgstošas stāvēšanas vai sēdēšanas, staigāšanas)
 • Urinācijas traucējumi (urīna nesaturēšana, nesāpīga vai sāpīga urīna aizture)
 • Muskuļu vājums (ja ir izteikti nospiests nervs)

Kāpēc diska trūce rodas?

Ir vairāki riska faktori, kas var veicināt diska trūces rašanos. Bieži tas ir smags fizisks darbs, liekais svars, iedzimtība (iedzimta mugurkaula pataloģija, skriemeļu nobīde – spondiloze), šaurs mugurkaula kanāls, mugurkaula iekaisīgas saslimšanas (piemēram, Behtereva slimība, kam raksturīgs iekaisums un deģeneratīvas pārmaiņas mugurkaulā, kuras izraisa stīvumu un tipisku stāju, kad mugurkaula krūšu daļa ir izteikti saliekta uz priekšu, bet kakla daļa ir relatīvi atliekta un jostas daļa ir taisna). Ar laiku pievienojas osteoporoze (raksturīga samazināta kaulu masa un minerālais blīvums, tāpēc palielinās kaulu trauslums, un cilvēks var gūt ievainojumus pat pēc mazākās traumas, piemēram, paklūpot). Visbeidzot, risku iedzīvoties diska trūcē palielina arī mazkustīgs dzīvesveids un vāja stājas muskulatūra. Piemēram, cilvēkiem ar netrenētiem un neattīstītiem muguras muskuļiem, kam vajadzētu nodrošināt pareizu stāju, ir lielāks traumu risks – neveikli pagriezties, traumēt mugurkaulu, ceļot smagumus, veicot vilkšanas vai stumšanas kustības.

Blokāde kā risinājums

Lai veiktu blokādi, sākumā ārstam ir jāapskata pacients, lai noskaidrotu, kas ir sāpju cēlonis.

Blokāde jeb invazīvā atsāpināšana ir pretsāpju un iekaisumu samazinošu medikamentu ievadīšana konkrētā ķermeņa daļā (muskuļos ap mugurkaulu), kur sāpes ir lokalizējušās, un tā neietekmē citus orgānus. Otra iespēja – veikt blokādi rentgena kontrolē, ievadot adatu pie starpskriemeļu locītavas un injicējot medikamentus. Šāda precīzi veikta procedūra ir ļoti iedarbīga un sniedz ātru un efektīvu rezultātu sāpju samazināšanā.

Blokādes mēdz būt dažādas, piemēram, locītavu blokādes un blokādes ap locītavu, nervu blokādes, sāpošo punktu (trigera) blokādes. Parasti blokādes rekomendē, lai noņemtu akūtas sāpes.

Kad bez operācijas neiztikt

Ārsti nosauc trīs gadījumus, kad bez operācijas tomēr nevar iztikt: ja starpskriemeļu diska trūce ir liela – vairāk par centimetru – un rada stipras sāpes mugurā vai kājās; ja sāpes ir ilgstošas un nepārejošas (ilgst vairāk nekā 3 mēnešus) un citas metodes nepalīdz; ja diska trūce radījusi nerva nospiedumu, kas vienā vai abās kājās izraisījis muskuļu vājumu, un tāpēc cilvēks nevar paiet.

Visbiežāk veic tā dēvēto mikrodiskektomiju, kad diska trūci ķirurģiski izņem un atbrīvo nospiesto nervu. Tā ir mazinvazīva operācija, kas ilgst aptuveni pusotru stundu, un to veic caur nelielu – līdz trim centimetriem garu – ādas iegriezienu. Operācijas laikā ārsts izmanto mikroskopu, lai pilnībā saskatītu trūci, izņemtu brīvos diska fragmentus un redzētu sīkos nervus. Viss disks parasti netiek izņemts.

Atveseļošanās process

Parasti pēc operācijas cilvēkam jāuzturas slimnīcā vienu nakti. Nākamajā rītā ar fizioterapeita palīdzību pacients ceļas kājās, sāk staigāt, vingrot un patstāvīgi dodas mājās, tomēr pilnībā visas kustības vēl nav atļautas. Atsākt normālas ikdienas aktivitātes un atgriezties darbā drīkst tikai 3–4 nedēļas pēc operācijas.

Aptuveni trīs mēnešus pēc operācijas ir jāapmeklē ķirurgs, lai izvērtētu ārstēšanas ilgtermiņa rezultātu (īstermiņa rezultāts ir redzams nākamajā dienā pēc operācijas – sāpes pazūd).

Dr. Egils Strauss: “Pēc izrakstīšanās katrs pacients apgūst vingrojumus, kas viņam mājās ir jāizpilda. Parasti es savus pacientus pēc operācijas instruēju, cik ilgs laiks nepieciešams miera periodam un kad drīkst sākt izpildīt iemācītos vingrojumus. Nedrīkst apsteigt laiku, kas paredzēts pakāpeniskai atlabšanai! Izpildot nepareizus vingrinājumus vai neievērojot miera posmam nozīmēto laiku, pacients var dabūt paasinājumu.

Dažkārt ārsti pacientiem iesaka izmantot korseti – tā ir domāta, lai cilvēks varētu relatīvi labāk pārvietoties, lai justos drošāk un nebaidītos kustēties. Taču vienmēr jāņem vērā, cilvēka fiziskā forma.”

Pēc operācijas palīdzēs

 • Ārstnieciskā vingrošana uz paklājiņa
 • Vingrošana ūdenī
 • Ultraskaņas masāža
 • Manuālā terapija

Kā pareizi vingrot, ja bijusi diska trūce

Konsultē Marina Valeniece, fizioterapeite.

Katra operācija jāizvērtē individuāli, līdz ar to katram pacientam būs savs individuāls atlabšanas laiks, pēc kura drīkstēs sākt saudzīgi vingrot, – kustības, vēl slimnīca esot, parādīs fizioterapeits. Pašā sākumā vingrojumus izpilda, kad pacients vēl atrodas gultā.

Lai pēc mugurkaula operācijas justos labi gadiem ilgi, jāievēro daži vienkārši noteikumi: pareiza smagumu celšana, pareiza poza sēžot, stāvot, staigājot, guļot, ir jāizpilda vingrojumu programma, lai stiprinātu korsetes muskuļus, jānodrošina ergonomiska darba vide, jāuztur normāls ķermeņa svars, jāatmet smēķēšana un jāiemanto pozitīva attieksme pret dzīvi.

Izmantojiet masāžu un ūdens procedūras

Masāža uzlabos asinsriti, samazinās muskuļu sasprindzinājumu un uzlabos audu trofiku. Ūdens procedūras veicina muskulatūras atslābināšanos un sāpju samazinājumu. Šarko duša ir līdzīga masāžai, tā uzlabo limfas atteci, asinsriti, kā arī tonizē vai relaksē muskuļus. Ūdens strūkla dod iespēju iedarboties uz dziļāk esošajiem audiem.

Zemūdens masāžas procedūrai piemīt pretsāpju, spazmolītisks, pretiekaisuma, trofiku veicinošs, uzsūcošs, sedatīvs, uzbudinošs efekts.

Veiciet vingrojumus dziļo muskuļu stiprināšanai

Tie ir līdzsvara un koordinācijas vingrojumi – dziļie muskuļi ir ļoti svarīgi, jo tie palīdz noturēt mugurkaulu, nodrošinot koordinētas kustības. Trenējot dziļos muskuļus, tiek uzlabota murgurkaula stabilitāte. Tam var palīdzēt līdzsvara virsmas – airex paklājiņi, līdzsvara spilveni, uz kuriem var stāvēt, sēdēt, vingrot. Svarīga ir apzināta kustību kontrole gan vingrojot, gan ikdienā. Jāievēro arī pareizas pozas sēžot un stāvot, jāsaglabā taisna mugura. Vingrojot četrrāpus pozā, mēs stabilizējam dziļos muskuļus, kas piedalās darbībā, lai noturētu pozu.

Pievērsiet uzmanību stājai ikdienā

Svarīgi apzināti saglabāt pareizu stāju, un to ļauj noturēt muskuļi, kas ir jātrenē. Ja stāju atbalstošie muskuļi nav pietiekami stipri, var rasties stājas traucējumi. Vajadzētu saprast, kā sevi noturam vertikāli, piedomāt pie tā, kā kustamies, kādā stāvoklī ir mugura, kad ejam pa ielu vai sēžam uz krēsla. Svarīgi domāt un sekot līdzi, lai kontrolētu savu stāju. Īsumā – lai stāja būtu pareiza, ir vajadzīgs pietiekams muskuļu spēks un muskuļu garums. Saīsināti muskuļi neļauj iztaisnoties līdz galam, bet vāji muskuļi netiek galā ar stājas noturēšanu.

Dodamies pastaigās!

Pastaigas ikdienā ir ļoti vēlamas un vajadzīgas, un tam var pievērsties jau pirmajā pēcoperācijas nedēļā. Liela nozīme ir ērtiem apaviem ar labu amortizāciju, kas būs saudzīgi mugurai un pēdai. Pastaigās var doties apavos, kas ir domāti skriešanai.