Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Ахмети: Се залагаме за целосна родова еднаквост

Демократската унија за интеграција вечерва одржа форум под мото „Лице в лице за еднакви можности“, во организација на Секретаријатот за еднакви можности – огранокот на ДУИ во Чаир.

Пред голем број присутни жени, зборуваше претседателот на ДУИ, г-дин Али Ахмети, претседателот на огранокот на ДУИ во Чаир, г-дин Беким Незири, Шкодране Дардишта, секретар за еднакви можности во огранокот на ДУИ во Чаир, а присуствуваа и високи претставници на ДУИ меѓу кои првиот потпретседател на Владата, Артан Груби, генералниот секретар на ДУИ, Фатон Ахмети, заменик министерот за внатрешни работи, Назим Буши, пратениците: Арбана Пашоли, Арта Билали Зендели, Вјолца Латифи Адеми и други.

Претседателот, Ахмети рече дека организацијата на овој настан за правата на жените е продолжување на напорите за барање на правда и еднаквост. Пред предизвиците и тортурата се солидаризираме и се бориме за правата на сите, без разлика на полот, изјави првиот човек на ДУИ, Али Ахмети.

„На сите активисти во ограноците на ДУИ како и на Секретаријатот за еднакви можности, сакам да Ви честитам за овој добро организиран настан. Оваа организација е за активност која е продолжение на активностите на Демократскиот сојуз за интеграција, а тоа е Форумот на жените. Овој форум го враќа сеќавањето во минатото каде во сите активности од почетокот на протестите на студентските движења, студентите беа заедно во потрага по нашите права кои ни беа ускратени. Пред тортурата бевме рамноправни, каде сурово беа мачени жените, студентите, мајките и сестрите, исто така, беа мачени мажи, студенти, браќа без разлика на полот, сите заедно учествувавме и ја делевме одговорноста. Жените и девојките, мајките беа составен дел од војната и во рововите и на позициите и во поддршката, со сите алатки што ги поседуваа за да им помогнат на своите браќа и сестри на фронтот. Затоа, драги, нема потреба да се поставуваат барања, да се бара еднаквост и унапредување на сестрите и жените Албанки. Ако сум имал некакво незадоволство и внатрешен револт, тој дел од мојот живот бил во правната политика. Кога се занимавав со правна политика во 2002 година, немаше ниту претставник на Албанките. Овде започна мојата иритација, каде што во многу проекти како оној од есејот на Чубреловиќ, велеа да се убие мајката Албанка, па она што го сретнав во 2002 година духовно ме кородира, секогаш потсетувајќи ме на апелот на Чубреловиќ „убиј го оној што е највиновен од виновникот”. Затоа, на мене и на сите мои соработници ни остана обврската како да ја унапредиме албанската жена, бидејќи благодарение на издигнувањето и образованието на жената се гледа и степенот на издигнување на еден народ, колку мајката е понеобразована, толку повеќе необразована нација рече Ахмети.

Претседателот на огранокот Чаир, Беким Незири, во организацијата на секретаријатот за еднакви можности во огранокот Чаир, изјави дека ДУИ во овие две децении остварила многу права на Албанците и дека на овој пат имала помош од сите жени, мајки и сестри.

Според него, ова е и показател дека овој секретаријат или форум може да биде и политичка академија за други политички партии.

„Она што го гледам овде е дека Форумот на жени, можам слободно да констатирам дека е политичка академија која е пример за сите како нашите сестри, мајки и жени знаат да се организираат на овој начин. ДУИ овие две децении реализираше многу права на Албанците, Али Ахмети на чело на ДУИ ги натера скопските Албанци да бидат горди и господари на својата држава. Затоа, благодарам во мое име и од огранокот на ДУУ во Чаир. ДУИ на чело со г-дин Ахмети и Извршната група во овој мандат отвора ново поглавје што го менува економскиот живот на Албанците. Господинот Груби и неговите соработници одлучуваат за делот на Албанците што го подобруваат животот на Албанците со Коридорот 8 и многу други проекти“, рече Незири.

Во меѓувреме, првиот човек на Секретаријатот за еднакви можности, огранок Чаир, Шкодране Дардишта, рече дека Чаир бил и ќе остане упориште на ДУИ и Али Ахмети.

Според неа, секоја работа започната со чисти намери мириса на победа, додавајќи дека соочувањето со среќата е полесно и ќе биде кога ќе се држиш за корените, а не за гранките.

„Нашите корени носат само едно име, големиот Али Ахмети. Многу работи беа кажани и ќе се кажат. Чаир беше и ќе остане упориште на ДУИ. Вечерва жените докажаа дека Чаир останува непобедлив столб на ДУИ. Последователните победи го носат и печатот на жените од Чаир. Кога ќе се собереме, можеме да ги срушиме сите бариери. Ние сме велесили кога сме заедно. Сакам да му се заблагодарам на семоќниот Али Ахмети“, рече Дардишта.