Select countries

00:00 Неандерталците биле способни да создаваат уметност
00:00 Американскиот потпретседател Пенс: Сестрата на Ким Џонг Ун е столб на тиранскиот режим
00:00 Ерера е обвинет за местење натпревар, може да заврши во затвор и да добие долга суспензија!
00:00 Заменик директорот на УНИЦЕФ даде отказ, обвинет за испраќање непримерни пораки до колешките
00:00 Германија ја одложи одлуката за забрана на дизелашите
00:00 ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ГО ВРАТИ ЌОСЕТО: СДСМ треба да знае дека споменикот на Ќосето ќе биде вратен, а тие ќе сносат политичка и историска одговорност (Infomax)
00:00 ВИДЕО: Кој бил Андон Ќосето, современик на Гоце Делчев, Татарчев, Александров
00:00 Холандскиот парламент го призна турскиот масакр врз Ерменците за геноцид
00:00 Анѓушев: Стимулативни и обврзувачки мерките за идните инвеститори
00:00 Почина полицаец во Билбао при судир со ултрас фановите на Спартак Москва (ВИДЕО)
00:00 Остерсундс се понадева на чудо со два гола за 70 секунди но Арсенал преживеа (ВИДЕО)
00:00 ВИДЕО: Кој е Андон Ќосето, современик на Гоце Делчев, Татарчев, Александров
00:00 Се чувала за првата брачна вечер, но момчето ја изневерило – сега ја продава невиноста
00:00 Авионот на Кроација Ерлајнс имал проблеми со слетувањето во Брисел
00:00 Анѓушев: Македонија не смееме да ја рекламираме како земја со евтина работна сила
00:00 Прилепчанецот нарачал дрес од голманот на Манчестер (Off.net.mk)
00:00 Отстранет тумор на мозок со рекордна големина
00:00 Град Скопје: Дрвото кај споменикот на Ќосето ќе чини 5.000 денари
00:00 Истрага против Тони Цетински, објавени нови детали за смртта на пешакот кој го прегази
00:00 Црногорскиот министер за европски прашања поднесе оставка
00:00 ВИДЕО: Путин ги испрати за прв пат руските стелтови во Сирија
00:00 Тешка сообраќајка на скопска обиколница: Едно лице загина, друго пренесено во болница
00:00 Пронајден бездомникот кој „собра“ 500.000 евра од аеродромот Роаси
00:00 Владо Јовановски во куќен притвор (Алфа)
00:00 Исплатена најголемата добивка во регионот: Прилепчанец доби половина милион евра во кладилница (Сител)
00:00 Фудбалски тренер избоден со нож во Албанија
00:00 Ова е најдобриот лек за простата
00:00 Градот Скопје во 3 часот во ноќта го отстрани споменикот на Ќосето - Тодор Петров утрво запали свеќа (видео)
00:00 Мицкоски: Еден ден споменикот ќе биде поставен на местото на кое заслужува и ќе дојде ден и кога оние кои ова го прават ќе се срамат за своите постапки (Сител)
00:00 Ќе се проверува уставноста на нормираниот учинок во законот за минимална плата
00:00 Тешко болна затвореничка од затворот Идризово, државата нема решение за неа
00:00 Дескоска му ги одзеде ингеренциите на Таравари во образованието
00:00 За кого ќе бидат болни компромисите за кои зборуваше Меркел? (Алфа)
00:00 Слаба видливост поради магла, одрони и влажни коловози
00:00 800 словенечки војници паднаа на тест на борбена готовност на НАТО
00:00 Мукоски: Во мојот досегашен политички ангажман сум носел одлуки во интерес на граѓаните 
00:00 Мицкоски: Рушењето споменици на револуционери е слепа политика на омраза
00:00 Данев е нов координатор на пратеничката група на ВМРО- ДПМНЕ, Ѓорчев се повлече
00:00 Внимание на овие патни правци: Слаба видливост поради магла, одрони и влажни коловози
00:00 Фејсбук и Гугл закана и за Сорос, милијардерот подготвува план за соочување со растот на нивната моќ
00:00 Грција ја поддржува кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско –јонската иницијатива
00:00 Ќе се обидеме заеднички да го направиме најдоброто за граѓаните на двете земји во наредните четири години
00:00 Мицковски: Ќе дојде ден кога споменикот ќе се врати на место, а оние кои го прават ова ќе се засрамат (видео)
00:00 Прилепчанецот кој доби половина милион евра: Веќе го порачав дресот од Де Геа, ќе го урамам на ѕид
00:00 Мицкоски: Еден ден споменикот ќе биде поставен на местото на кое заслужува и ќе дојде ден и кога оние кои ова го прават ќе се срамат за своите постапки
00:00 Сител: Револтирани граѓани, Хаос во управата за матични книги (видео)
00:00 Уште еден славен пар се разделува, почна борбата за детето и милионите
00:00 Хан најави нова препорака за датум за почеток за преговори со ЕУ - деветта препорака за Македонија
00:00 Владата бара детали за планот за работа на „Еурокомпозит“
00:00 Дел од Брисел под полициска опсада поради информација за убиство (ФОТО)
00:00 Се чувала за првата брачна вечер, но момчето ја изневерило, а сега...
00:00 Принцот Хари и Меган Маркл во паника, добија сомнителен пакет
00:00 Заев: Платите на лекарите ќе изнесуваат и до 70.000 денари до крајот на годината
00:00 Владо Јовановски излегува од Шутка, за Мукоски потврден притворот
00:00 Владата ќе помогне во бесплатното болничко лекување на најсиромашните
00:00 Бомбашки напад врз амбасадата на САД во Подгорица – бомбашот се самоуби (Фото)
00:00 Владо Јовановски излегува од притвор
00:00 Ексминистерот за локална самоуправа пазарел по маркети и хотели, a не приложил сметки и фактури
00:00 Заев: Се прави комплетна анализа на структурата на ПИОМ
00:00 Поповска: Зарем некој ликува што Врховен на Вангеловски потврдува казни за измислени „дела“ на невини луѓе?
00:00 Една од најголемите британски поп рок атракции доаѓа во Скопје
00:00 Платите, најголема расходна ставка во буџетот на АВМУ
00:00 ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не може да поднесат да гледаат ништо што е изградено
00:00 Нутриционистката која тврдеше дека веганството лекува рак – почина од карцином
00:00 ВМРО-ДПМНЕ: Само Талибанци и радикални исламисти уриваат споменици како СДСМ
00:00 ВМРО-ДПМНЕ ги исполнува најавените активности: Ова се новите комисии и нивните претседатели
00:00 Пред девет месеци Заев ветуваше дека нема да руши споменици, денес истите се рушат
00:00 Пукање синоќа во Скопје
00:00 Нацев: Непотизмот стана одлика на СДСМ и начин на владеење
00:00 Пратеникот Сашо Василевски останува во притвор, се разгледуваат жалбите на Димовски и Мукоски
00:00 Перформансот „јас повторно - но не сама“ ќе биде изведен во „Кино Култура“
00:00 Македонија и Унгарија ќе соработуваат во спречување на насилниот екстремизам и тероризам
00:00 Заев: Максимална казна, јасна порака за случајот со девојчето од Домот „25 мај“
00:00 Велосипедист и двајца пешаци каснати од куче
00:00 Видео: Амди Бајрам го испофали Заев на говорница: "Се залагате за народот"
00:00 МВР: На спиење го нападнал и избодел до смрт татко му
00:00 Тинејџерка осомничена дека украла евра и злато од сефот на татко и
00:00 Јовески: Обвинителството не може да покрене постапка против непознато лице
00:00 Грипот зема замав – Изминатата недела регистрирани 3.728 заболени од грип
00:00 Шекеринска: Само со европско однесување на Балканот ќе дојдеме до резултати
00:00 Нутриционистката што тврдеше дека веганството лекува рак, почина од рак
00:00 Кривична за убиството со умисла во Штип: Синот со нож го избодел таткото во глава
00:00 Четири работи на кои мора да внимавате во раната бременост
00:00 „Вистината за ДУИ”: Бејта издавал решенија за легализација без потпис на шефот на урбанизам
00:00 Тунтев до Заев: 10 години сонував за премиер како вас
00:00 Романот „Дожд и хартија“ од Владимир Тасиќ е објавен на македонски јазик
00:00 Обвинетиот за смртта на малиот Алмир наместо за убиство ќе одговара за „несреќен случај"
00:00 Во кој хороскопски знак е родена вашата сродна душа
00:00 СДСМ: Со Ќосето се стави крај на самоволието, тргањето споменици е за поздрав
00:00 Филипов: Меркел побара дискреција и брзо решение за името

Last news

12312 Медвежий сценарий для криптовалют — bitnovosti.com реклама
00:00 文대통령, 이방카와 비빔밥 만찬…한·미 와인으로 우애 건배
00:00 US Embassy in Montenegro attacked with grenade, prompting security scare
00:00 In the Habs' Room: Antti Niemi shines in goal, while team's youth steps up
00:00 Mali : 13èmeédition du Festi Reggae du Mali : Le Musée National vibre aux sons du Reggae du 22 au 24 février
00:00 На Майдані загинули 19 "свободівців"
00:00 Kerala farmers strike hits supply of vegetables
00:00 Левый бунт: партия Шульца определяет будущее Германии
00:00 US accuses Russia of blocking efforts to halt Eastern Ghouta bloodshed
00:00 Nana Patole named vice president of Maharashtra Congress
00:00 "Намагалися зробити все можливе, щоб росіяни не зняли наш прапор"
00:00 Presos políticos
00:00 Weinstein beklager overfor Streep og Lawrence
00:00 Regulators seizes Chinese insurer which paid $2.5b for Waldorf Astoria
00:00 Mirabelli konfirmon Gattuson: Do qëndrojë te Milani për shumë vite
00:00 Сколько украинцев работают "в тени": появились показательные цифры
00:00 쇼트트랙 김선태 감독 “과정 그리고 결과에 대한 승복을 중시했다”
00:00 Надзирателите излизат на национален протест
00:00 Российский министр объяснил, почему вводится запрет на белорусское молоко
00:00 Pendiri WhatsApp Suntik Dana ke Aplikasi Pesan Lain
00:00 Terveysvaarat vaanivat paukkupakkasilla - ylilääkäri paleltumisriskistä: ”Suomessa ei ole onneksi sellaisia asunnottomia”
00:00 Попасть в гимназию не по месту прописки можно будет только одним способом – Минобразования
00:00 Mali : Violation des droits humains au Mali : Amnesty International tire la sonnette d’alarme
00:00 Suomen Kuvalehti: Entiset opiskelijat syyttävät Tampereen yliopiston silloista professoria ja opettajaa seksuaalisesta häirinnästä
00:00 서울시 오후 1시 초미세먼지 주의보 발령
00:00 임효준 “계주 실수 미안해…올림픽 통해 더 단단해질 것”
00:00 Продажа билетов на концерты "Славянского базара" начинается в Витебске
00:00 Oettinger warnt Polen und Ungarn vor Kürzungen
00:00 김아랑이 보낸 손편지 “과분한 사랑에 감사”
00:00 입장권 ‘완판’ 패럴림픽, 장애인 수송대책 완비됐나?
00:00 입 닫은 오달수, 성추행설 이어 채국희 결별설도 ‘묵묵부답’
00:00 Αλλάζει πάλι ο νόμος για τις μετεγγραφές στα Πανεπιστήμια
00:00 The common household plant that could kill your family pet
00:00 Jokowi Bagikan Sertifikat Di Tabanan
00:00 김영철 방남에 국방부 곤혹…관련 질문에 ‘묵묵부답’
00:00 ESC-Vorentscheid: Penis-Panne, Naidoo-Spott – und ein deutlicher Sieg
00:00 อนันดาฯ โชว์ตัวเลขผลประกอบการปี’60 โกยรายได้เกือบ 13,000 ล้านบาท เพิ่มขึ้น 6%
00:00 ‘No existen riesgos para venir al Meta’: Gobernadora del departamento
00:00 Закон по Донбасу опублікований в пресі і вступив в силу
00:00 Tiga Jembatan Rusak di Gunungkidul Belum Diperbaiki
00:00 وزیر ارتباطات: شبکه ملی اطلاعات نمی‌گوید مدام همه چیز را ببندیم
00:00 De la calle y la soledad
00:00 서울광장 스케이트장, 미세먼지로 운영 일시 중단
00:00 НБА: Кливленд уступил Вашингтон, Нью-Йорк обыграл Орландо
00:00 Korban Meninggal Longsor Brebes Jadi Enam Orang
00:00 Η επιτομή του τζαμπατζή: Υποδύθηκε ότι έπαθε έμφραγμα για να επισκεφθεί έναν φίλο του στο νοσοκομείο
00:00 Mali : Bougouba : Un homme de 35 ans viole sa belle-fille mineure
00:00 Вашингтон решил «дожать» Северную Корею
00:00 Nueva denuncia por supuesto acoso contra un oficial de la Policía
00:00 Coca-Cola, REHORE sign MoU to empower women in refugee settlements
00:00 Entrada de venezuelanos na Colômbia cai 30% devido a "controle mais apertado"
00:00 Trump’s Mideast peace plan nearly ready, UN envoy says
00:00 Pencuri yang Telanjangi Ongky Sempat Tabrak Polisi Saat Ditangkap
00:00 เปิดรับสมัครคนพิการ เรียนทำเบเกอรี่ฟรี
00:00 Bürgerkrieg - Deutschland kritisiert Russland wegen Debatte um Syrien-Resolution
00:00 रिङ रेस्लिङ्गको लाइभ डिसहोमको एक्सन स्पोर्ट्समा
00:00 Дан зеленый свет любимому формату шопоголиков: государство простимулировало создание аутлетов
00:00 Heke conviction could become test case
00:00 How much does it cost to buy ABL runners-up Canberra Cavalry?
00:00 Drei Jahre Haft - Betrüger stellt 175 falsche Gutachten aus und entzieht Eltern damit das Sorgerecht
00:00 Федерация фристайла России удовлетворена двумя бронзовыми медалями на Олимпиаде
00:00 AS Bakal Umumkan Sanksi Baru untuk Korut
00:00 Outback Steakhouse earnings tantalizes Wall Street
00:00 Workshop concludes: SAARC members pledge support to tackle disasters
00:00 Intip Kebersamaan Lupita 'Nakia' Nyong'o dan Okoye Black Panther di Afrika Selatan
00:00 Белорусы с бизнес-идеями смогут получить вид на жительство в Финляндии
00:00 Белорусы с бизнес-идеями смогут получить вид на жительство в Финляндия
00:00 Jadi Tersangka Korupsi, Bupati Lamteng Kampanye Pilkada di KPK
00:00 Despite what he may have said, the truth is Barnaby Joyce no longer had the numbers in his party room
00:00 Polisi Argentina Temukan 400 Kg Kokain di Kedubes Rusia
00:00 Konferensi Pers Rakernas PDIP
00:00 Как политика Путина влияет на нас и как уменьшить это влияние 
00:00 Anies Tugaskan Dishub DKI Kawal Ambulans Pasien ke Rumah Sakit
00:00 Eвропейските лидери ще обсъдят дългосрочния бюджет на ЕС след Брекзит
00:00 Bina Marga Jaktim: Perbaikan Jalan DI Panjaitan Terkendala Cuaca
00:00 John McGrath brings in former lieutenant to lead real estate group
00:00 Islanders blow late lead to lose shootout crusher
00:00 ‘Blame not pointed at cops’
00:00 Fortuna zu Gast in Regensburg - Fortuna-Kapitän Oliver Fink auf Heimat-Tour
00:00 В Египте десятки экстремистов приговорили к смерти
00:00 UE şi SUA trebuie să-şi asume responsabilitatea pentru rezolvarea crizei migraţiei, susţine un parlamentar rus
00:00 Mali : Mobilisation en faveur du G5 : L’agacement contre les Occidentaux
00:00 Elmeorvosi vizsgálatra küldték a veronai áldozatok hozzátartozóit
00:00 Anies Baswedan Irit Bicara soal Laporan Cyber Indonesia
00:00 Pungli, Lurah Bubutan Ditangkap
00:00 Помер наставник американських президентів
00:00 Лютые морозы отступят: синоптики рассказали, когда в Украине потеплеет
00:00 Setya Novanto Bersyukur Novel Dapat Kembali Pulih
00:00 Главу штаба Навального арестовали на 30 суток за ретвит
00:00 Politimann får refs etter Florida-massakren
00:00 Μύθοι και αλήθειες για τον καρκίνο του μαστού

Амнестијата пушти на слобода затвореници без терапија, постои голем ризик

Затворениците кои биле на  метадонска терапија, а ги напуштија затворите со законот за амнестија, остануваат без неопходното лекување откако се на слобода, велат од ХОПС.

- „Постои ризик кон враќање на дрогата и опасност од предозирање. Овие лица биле на терапија, но излегуваат надвор и купуваат дрога од црниот пазар. Може да дојде до предозирање, не знаат колкава им е дозата. И тука е ризикот од рецидив на правење на криминал за да се дојде до сретства за дрога.“ - вели Хајди Штерјова Симоновиќ – НВО ХОПС, пренесе 24вести.

Со законот за амнестија проблемот ескалира, велат од невладините бидејќи само минатата недела десетина лица – зависници  биле ослободени без здравстено осигурување.