logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Macedonia

Антикорупциска денеска ќе го разгледува барањето на Заев за чешлање на имотот на судската фела | Слободен Печат

Слободен Печат - тукушто објавено

Одлуката на Уставниот суд да ја врати во игра аболицијата на екс претседателот Ѓорѓе Иванов за 56-те функционери опфатени во предметите на СЈО, од кои најголемиот дел од ВМРО-ДПМНЕ, ја прели чашата.

Телма - пред: 18 часа

Заев го стартува ветингот врз судиите и обвинителите со барање Антикорупциска да ги провери нивните имоти, а Судскиот совет и Советот на обвинители да ја проверат одговорноста на судиите и обвинителите за застарување на предметите.

Сител - пред: 18 часа

Правосудството мора да се прочисти од нечесни судии и обвинители за да можат професионалците да ја вратат правдата. Премиерот Заев преку видео обраќање ги повика сите надлежни институции да стартуваат со проверки на имотот на судиите и обвинителите ...

24 Вести - пред: 17 часа

Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, во телефонска изјава за Телевизија 24 вели дека проверка на имотната состојба се врши врз основа на годишен план. Годинава се работи на проверка на имотот на претставници од овој и ...

Канал5 - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев во јавно обраќање го навести почетокот на процесот на ветинг во судско-обвинителските кругови и ги повика антикорупциската комисија и Советот на јавни обвинители и судскиот совет да го помогнат процесот.

Нова ТВ - пред: 20 часа

Изминатите две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на заробената држава и под контрола на одреден број на судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот Зоран Заев во видео обраќање до јавноста.

Фокус - пред: 22 часа

Мислам дека се наоѓаме во ситуација во која веќе и на власта и на опозицијата им е јасно дека без ветинг не би можело да се продолжи понатаму, особено сега кога довербата во правосудството опаѓа, вели извршната директорка на Коалицијата „Сите за ...

Expres - пред: 18 часа

Режисерот Владимир Милчин го повика премиерот Зоран Заев да почне од себе со проверката на потеклото на имотот, која претседателот на Владата ја побара од Антикорупциска комисија за судиите, и тоа веднаш.

ММС - пред: 22 часа

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот во видео ...

А1 On - пред: 23 часа

„Антикорупциската ќе го проверува имотот на судиите од бомбите“. Со овој наслов медиумите во март годинава објавија дека Државната комисија за спречување на корупцијата по сопствена иницијатива ќе ги провери податоците од анкетните листови и ...

Бриф - пред: 23 часа

„Правосудството мора да се прочисти од нечесните судии и обвинители, ќе се проверува имотот и финансиите на сите судии и обвинители и нивните семејства. Ќе се проверуваат постапките на судиите и ќе се бара одговорност за застарување на дела и ...

Фактор - пред: 1 ден

Зоран Заев, премиерот на Македонија, во видео-обраќање, критикувајќи го правосудниот систем, објави дека во моментов Државната комисија за спречување на корупцијата врши проверка на парите и имотот на сите функционери на Владата.

Правосудството мораме да го прочистиме од нечесните судии и обвинители, за да можат чесните и професионалните, непречено да ја обезбедат правдата која ја чекаат граѓаните, рече Заев. Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана ...

Поранешниот судија Сејфула Османи вели дека ветингот ќе ја подобри состојбата во судството, но освен во судството, според него, ветинг треба да се направи и во многу други ...

Ни треба ветинг. Но битно е кој да го спроведува, а не само врз кого да се спроведува. Во јавноста има обид да се превенира темата ветинг пред воопшто и да стане тема. Без оглед на тоа дали станува збор за пародијата што „внатре-партиски“ ја ...

Најавата за прочистување во редовите на судиите и јавните обвинители стана увертира во скандалите кои се редеа потоа, а централно место добија судиите и обвинителите. Јавната сцена прво ја вжешти „војната“ меѓу обвинителката Вилма Русковска и ...

Судскиот совет ќе процесира над 50 предмети за утврдување на одговорноста на судиите. Активните постапки датираат од 2017 година па навам. Од горенаведените предмети има само 3 одлуки, главно за злоупотреба на системот АКМИС, кои се уште не се ...

Преку видео обраќање премиерот Зоран Заев говори за правосудството и вели дека судството ќе мора да се соочи со граѓаните, да се прочисти од нечесните и да се промени . ,,Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството ...

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

24 Вести - пред: 1 ден

Изминативе две ипол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции. Со вакво тврдење преку видео обраќање се појави премиерот Зоран Заев.

А1 On - пред: 1 ден

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот Зоран Заев во своето видео-обраќање на тема правосудство.

CivilMedia - пред: 1 ден

Премиерот Зоран Заев во најновото видео обраќање, објавено на владината веб страница, како и на Фејсбук , го насочува вниманието кон правосудството, во која повика на сериозно и длабоко прочистување од нечесните судии и обвинители.

Сакам да кажам - пред: 1 ден

Премиерот Зоран Заев ја повика Антикорупциската комисија веднаш да го испита потеклото на имотот на обвинителите, судиите и нивните семејства, како и да утврди можни конфликти на интереси.

Либертас - пред: 1 ден

Премиерот Заев на својот фејсбук профил истакна дека правосудството мора да се ослободи од нечесните судии и обвинители. Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под ...

+инфо - пред: 1 ден

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот во видео обраќање.

Локално - пред: 1 ден

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Press24 - пред: 1 ден

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, рече премиерот во видео обраќање до граѓаните денеска.

Скопје1 - пред: 1 ден

Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции. Овие последни упоришта на „заробената правда“ продолжија да ги контролираат ...

iPortal - пред: 23 часа

Судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев. Овие последни упоришта на „заробената правда“, стои во пораката од претседателот на ...

Макфакс - пред: 23 часа

Премиерот Зоран Заев се обрати до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, притоа порачувајќи и на јавноста дека мора да престане да постои, како што рече, заробената правда во државата.

Н.Македонија - пред: 23 часа

Премиерот Зоран Заев се обрати до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, притоа порачувајќи и на јавноста дека мора да престане да постои, како што рече, заробената правда во државата.

365 - пред: 23 часа

,,Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Centar - пред: 23 часа

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Бриф - пред: 23 часа

Премиерот Зоран Заев, во видео-обраќање, критикувајќи го правосудниот систем, објави дека во моментов Државната комисија за спречување на корупцијата врши проверка на парите и имотот на сите функционери на Владата.

Фокус - пред: 23 часа

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Опсервер - пред: 23 часа

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

Р.С.Европа - пред: 23 часа

Премиерот Зоран Заев во видео обраќање денеска порача дека во изминатите две и пол години се покажало дека судството останало последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

Вечер - пред: 23 часа

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

MTM - пред: 23 часа

Премиерот Зоран Заев се обрати до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, притоа порачувајќи и на јавноста дека мора да престане да постои, како што рече, заробената правда во државата.

Денешен - пред: 23 часа

Почитувани граѓани, изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции, порача денеска премиерот Зоран Заев.

МКД - пред: 23 часа

Премиерот Зоран Заев во обраќње до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, порача дека мора да престане да постои заробената правда во државата. „Изминативе две и пол години се покажа дека судството остана последната ...

Алсат-М - пред: 23 часа

Премиерот Зоран Заев денеска сподели видео-обраќање до граѓаните во земјава на тема правосудство. Преку видео-пораката, Заев наведе дека правосудството мора да се прочисти и ја повикува Државната комисија за спречување на корупцијата да започне ...

Expres - пред: 22 часа

Антикорупциската комисија веднаш да го испита потеклото на имотот на обвинителите, судиите и нивните семејства, како и да утврди можни конфликти на интереси побара премиерот Зопран Заев. Тој, во видеопорака, рече дека судството останало последната ...

Press24 - пред: 22 часа

Зоран Заев, премиерот на Македонија, во видео-обраќање, критикувајќи го правосудниот систем, објави дека во моментов Државната комисија за спречување на корупцијата врши проверка на парите и имотот на сите функционери на Владата.

Либертас - пред: 22 часа

Проверката на имотот на овие судии е заглавена меѓу три институции осум месеци. Антикорупционерите на колегиум со директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми и обвинителката Вилма Русковска се договориле истражители да ѝ помагаат на ДКСК за ...

Точка - пред: 22 часа

Премиерот Зоран Заев се обрати до граѓаните во врска со правосудството и судските процеси кои се во тек, притоа порачувајќи и на јавноста дека мора да престане да постои, како што рече, заробената правда во државата.

еМагазин - пред: 21 часа

Прмиерот Зоран Заев во видео-обраќање во јавноста рече дека изминативе две и пол години се покажало дека судството остана последната тврдина на „заробената држава“, под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции.

365 - пред: 21 часа

Извршната директорка на Коалицијата „Сите за правично судење“, Натали Петровска во разговор за „ Фокус “ вели дека се наоѓаме во ситуација во која веќе и на власта и на опозицијата им е јасно дека без ветинг не би можело да се продолжи понатаму, ...

ММС - пред: 21 часа

Проверката на имотот на овие судии е заглавена меѓу три институции осум месеци. Антикорупционерите на колегиум со директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми и обвинителката Вилма Русковска се договориле истражители да ѝ помагаат на ДКСК за ...

Themes
ICO