Macedonia

Бејл во домашната изолација покажа колку е добар во голф (ВИДЕО) | Спортски

Спортски - пред: 18 мин

Фудбалерите ширум светот се обидуваат да пронајдат разни начини за домашната изолација побрзо да им помине. Поради пандемијата со коронавирусот веќе две недели нема фудбал во скоро цела Европа (освен Белорусиај) и не е познато кога натпреварувањата ...

ММС - пред: 34 мин

Освен Градоначалникот негативни се резултатите од тестовите и на неговата сопруга д-р Билјана Коцевска како и на нивните деца. Веста градоначалникот ја објави на својот Фејсбук профил: „ Драги фб пријателки и пријатели.

Слободен Печат - пред: 39 мин

Синоќа на социјалните мрежи, како и до нашата редакција битолчани испаќаа пораки со револт за изолацијата на дел од патниците кои слетаа во државава од Малта и Загреб во нивниот крај. Од вчера вечерта дел од македонските граѓани, кои со хуманитарни ...

Црнобело - пред: 1 час

За кого изолацијата е мачење, за кого е апсолутен зен? Дали секојдневието драстично ви се промени откако сте во изолација или само имате повеќе време за работите кои ги сакате? Во вакви времиња, луѓето може да ги поделиме на два ...

360 степени - пред: 11 часа

Првиот државен карантин во Битола за изолација на дел од патниците кои попладнево со хуманитарен лет организиран од Владата се вратија во земјава од Малта, побуди револт кај дел од локалните жители.

Алсат-М - пред: 15 часа

115 лица остануваат изолирани во бањата на село Бањиште кај Дебар. Иако не се жители на оваа општина, од петокот на 13 март не можат да заминат откако во Дебар и Центар Жупа беше прогласена кризната состојба.

360 степени - пред: 14 часа

Дел од македонските државјани кои попладнево со хуманитарен лет се вратија од Малта се сместени во карантин во хотел во Битола, потврдија од МВР за „360 Степени“. Станува збор за 45 лица кои од аеродромот во Скопје, со два автобуса и со полициска ...

МКД - пред: 14 часа

Денеска во Основниот суд во Димитровград е осуден првиот човек за кршење на мерките за изолација, односно за „непостапување според здравствените прописи во време на епидемија“, објавија српските медиуми.

Република - пред: 13 часа

Нема тестови за лицата кои се во карантин во бања во Дебар. Откако заврши нивната 14 дневна изолација тие треба да се вратат во своите домови, а дома ќе заминат без да бидат тестирани. -Дојдов во бањана рехабилитација после операција.

ТВ21 - пред: 13 часа

Попладнево со автобуси од Меѓународниот аеродром во Скопје беа пренесени патниците кои со летови беа вратени во Македонија. Според информации од надлежните се работи за 45 лица, кои ќе бидат сместени во хотел во центарот на градот, во задолжителна ...

ТВ21 - пред: 13 часа

Од Општина Битола информираат дека пристигнатите лица се сместуваат во контролирана изолација, со полициски надзор, а претходно прегледани од доктори. „Изолацијата која до сега беше во сопствените домови, како мерка е подобрена со изолација ...

Р.С.Европа - пред: 15 часа

Мерката за забрана на движењето во државава, во текот на изминатото деноноќие не ја почитувале 107 лица, од кои 35 се приведени, а 47 се опоменати. За останатите кои не ја почитувале забраната се направени записници кои се доставени до ...

Телма - пред: 19 часа

На територијата на државата , во изминатите 24 часа вкупно 107 лица не ја почитувале мерката за забрана за движење, соопштуваат од МВР. При тоа полицијата привела 35 лица, 47 биле опоменати, a за останатите се изготвени соодветни записници и ...

А1 On - пред: 19 часа

Лицата кои 14 дена седеле во изолација поради сомнеж за коронавирус не е задолжително да се тестираат ако немаат симптоми. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека за ваквите лица се препорачува уште 14 дена да останат во домашна изолација.

+инфо - пред: 18 часа

На повеќето од вработените кои се вратиле од странство и биле 14 дена во самоизолација, работодавачите им бараат документ дека се негативни на коронавирусот. Но за тоа нема потреба, а газдите на фирмите ќе бидат известени за ова – Не е задолжително ...

Сакам да кажам - пред: 19 часа

Суд во Србија осуди маж на три години затвор за непочитување на наредбите за самоизолација. Државната телевизија РТС објави дека првата ваква пресуда во земјата била изречена на судење што преку видео-линк се одржало во источниот град Димитровград.

Фокус - пред: 20 часа

Од Министерството за здравство во средата беше потврдено дека во Општина Велес се регистрирани првите три позитивни случаеви на корона вирус. Се чекаат резултатите од брисовите на околу 60 лица кои биле во контакт со заразените.

24Инфо - пред: 19 часа

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Канал5 - пред: 20 часа

Што се однесува до мерката за самоизолација, вкупно 76 лица од општините Кратово, Ранковце и Крива Паланка се во домашна самоизолација и тие во изминатиот период досега не ја прекршиле мерката.

Сител - пред: 21 часа

Состојбата во Кичево е стабилна, нема регистрирано нарушувања на јавниот ред и мир, собирања на граѓани, нема кражби и други казнени дела и не се регистрирани сообраќајни незгоди во периодот од 7 часот на 26 март до 7 часот на 27 март, инфомира ...

Либертас - пред: 19 часа

Во Свети Николе в о самоизолација се 21 лице. П ет лица не ја почитувале мерката за ограничено движење и против нив ќе бидат поднесени кривични пријави. -Во моментот, 21 лице се наоѓаат во самоизолација.

Вечер - пред: 19 часа

Во Србија денеска е изречена првата пресуда за прекршување на мерката- задолжителна самоизолација.Станува збор за маж од Ниш (38) кој е осуден на максимална казна затвор во траење од три години.

Репортер - пред: 20 часа

Целиот свет е во изолација . Вирусот- Ковид 19 не затвори дома сите. Светските медиуми се фокусираа на тоа дека овој период на изолација е фантастичен момент за да се видат бројни познати дами без шминка, што и не е чест случај.

Н.Македонија - пред: 21 часа

Постои мит за осамениот уметник, односно дека подобро твориме во изолација. Но кога изолацијата е наметната, нужна и општа, не е едноставно. Како мајка, првенствено се грижам мојот дванаесетгодишен син Дино да ја разбере оваа исклучително алармантна ...

Кајгана - пред: 23 часа

Изолацијата која мора да ја почитуваме овие денови, може да ни донесе и многу позитивни работи доколку ги согледаме работите од друга страна. Вистина е дека луѓето имаат вроден нагон за интеракција, пријателство и чувство за припадност.

Алсат-М - пред: 23 часа

Во последниве 24 часа, како резултат на пандемијата со ковид-19, во карантин се ставени 42 лица, од кои 18 со одлука на Државниот санитарен инспекторат и 24 со лична изјава, дознава Алсат. Вкупниот број на лица во изолација е околу 10.000.

Канал5 - пред: 23 часа

Во Прилеп четири лица заработиле кривични пријави поради не почитување на полицискиот час, иако, генерално, прилепчани ја почитуваат оваа мерка, информираа градските власти. Четири кривични пријави беа поднесени и претходната ноќ.

Вистина.мк - пред: 21 часа

Никол Шерцингер ги почитува препораките на властите и остана дома за време на наметнатата социјална изолација. Таа не пропушта да им покаже на своите обожаватели што прави деновиве и постојано објавува фотографии и видеа на социјалните мрежи од ...

Н.Македонија - пред: 23 часа

Во текот на вчерашниот и завчерашниот ден, на територијата на државава, 66 лица не ја почитувале забраната за движење од 21 до пет часот наутро, при што биле приведени 37 лица, а за другите се подготвени записници и за нив ќе бидат поднесени ...

Тера - пред: 1 ден

Во текот на изминатото деноноќие (26/27.03) на територијата на државата вкупно 107 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето, при што полициските службеници привеле 35 лица, 47 лица биле опоменати, a за останатите се изготвени соодветни ...

Кумановски м. - пред: 23 часа

На подрачјето на СВР Куманово во текот на изминатото деноноќие лишени од слобода се пет лица (три во Куманово и две во Кратово) кои не се придржувале до мерката забрана за движење на граѓани во временскиот период од 21.00 до 05.00 часот и против нив ...

Мета - пред: 1 ден

69-годишен пациент е првиот заболен од корона вирусот од Тетово. Вирусот „пристигна“ и во Тетово, а во моментов во градот има 503 лица што се наоѓаат во самоизолација. Овој број бил поголем, но на некои од самоизолираните кои се вратиле од земјите ...

Слободен Печат - пред: 1 ден

Вкупно 107 лица изминатото деноноќие не ја почитувале мерката за забрана на движењето, па полицијата морала да приведе 35 лица, да опомене 47 а за останатите да достави соодветни записници до надлежното Основно јавно обвинителство.

Со само една објава во вторникот индискиот премиер Наренда Моди речиси го удвои бројот на луѓе на планетава што се во изолација за да се избегне ширење на коронавирусот. Неговата наредба за нацијата бројна 1,3 милијарда луѓе да остане дома го носи ...

Градоначалникот Коцевски и д-р Билјана Коцевска се во самоизолација од вчера. Тие сами се пријавиле и се помеѓу шеесетмината чии брисеви се тестираат во лабораторијата за вирусологија на Институтот за јавно здравје во ...

Мета на лажни вести и обвинувања се министри, но и лекари. Ако веќе не помагате во време на вонредна состојба, аман, не одмагајте, порача министерот Никола Димитров Во време кога битката со короновирусот се одвива на сите фронтови и со сите ресурси, ...

37 лица завршиле во станица, а уште толку ќе добијат прекршочна што не ја испочитувале мерката полициски час. Полицијата извршила контрола на над двесте угостителски и други објекти, а три од нив заработиле парична казна која според законот изнесува ...

Да, јас сум во самоизолација, потврди за Телма градоначалникот на Велес, Аце Коцевски. Објаснува дека неговата сопруга е матичен лекарна двајца од тројцата заразени од корона вирусот во градот.

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице од Пробиштип со престојувалиште во Скопје, кое сторило кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член ...

Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски и неговата сопруга се во домашна самоизолација. Сопругата на Коцевски, којашто е лекар, имала контакт со двајца од инфицираните со корона вирус од Велес, па поради мерки на безбедност и тој останал во ...

Бројот на лица во самоизолација достигна 10.414, дознава Алсат. Според информацииште што ги добивме, мерката не ја почитувале 149 лица. Преку ноќта полицискиот час го прекршиле 300 лица, од кои 138 биле спроведени во полициска ...

Директорот на Универзитетската клиника за очни болести, Христијан Дума, ја демантира веста на одредени портали дека „не почитувал препораки за изолација и ставил во опасност свои колеги и вработени на комплексот Клиники од зараза со коронавирус“.

Некои семејства уживаат во промените на рутините, па се случува мама или тато да ја преземаат улогата на наставник по дома, а други членови на семејството организираат маратони на игри со карти, монопол и слично, вели за Призма , професорката и ...

Имајќи ги предвид официјалните статистички податоци во делот на тоа колку граѓани не се придржувале на забраната за движење во периодот од 22 март заклучно до денес, би истакнал дека генерално на ниво на цело држава се почитува мерката за ...

Македонија периодов се справува со корона вирусот, од кај над 100 лица се заболени а тројца пациенти починаа. Како што пренесува „ Алсат “, бројот на лица во самоизолација достигна 10.414, а мерката не ја почитувале 149 ...

Безбедносната состојба на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба, е стабилна и непречено се реализираат мото-патролите што ги спроведуваат полициските службеници низ градските средини и приградските населби.

Деновиве сите сме присилени да поминуваме повеќе време дома, а совршен начин за времето да помине побрзо е да читате книги, особено оние што може да ви помогнат да гледате на осаменоста на малку попозитивен начин.

Градоначалникот Аце Коцевски од вчера е во самоизолација. Повикува на смиреност и без осуда за позитивните на Ковид 19. Двајца од позитивните сограѓани на коронавирусот, откриени вчера, биле пациенти на сопругата на градоначалникот на Општина Велес, ...

Велешкиот градоначалник Аце Коцевски е во самоизолација откако еден од заразените велешани деновиве бил на преглед кај неговата сопруга, која е матичен лекар. Тој вели дека откако вчера ја слушнал веста, веднаш, на своја иницијатива се ставил во ...

Пет лица го прекршиле полицискиот час синоќа во Прилеп. Како што информираат од СВР Битола против петте лица кои ја прекршиле забраната за движење од 21 часот синоќа до пет наутро ќе бидат поднесени четири кривични пријави.

Football news:

Napoli would prefer to sign Bruges midfielder Bonaventure, not the striker of Lille Osimana
Agent Hakimi: Ashraf's Goal is to play for real
PSG goalkeeper Bulka crashed a Lamborghini in an accident in Poland. Two people were injured
Nice joined the fight for defender Olympiakos Tsimikas. Loco is Interested in Him
Lacazette has rejected the offer of Inter. He can be traded to Atletico for Lemar
Former CSKA chief scout: 99% of a scout's work is wasted. This is a specific feature
Victor Valdes led the club from the Spanish 4th League