Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Братот на Тома Здравковиќ живеел со голема мака: Зад насмевката криел болка нанесена од сопственото дете

Легендарниот пејач Тома Здравковиќ, покрај неговиот брат Новица Здравковиќ, кој го следеше неговиот музички пат, имаше уште двајца браќа – Александар и Иван.

Нивните имиња не беа спомнати во јавноста до 2021 година, кога почина Иван. Тогаш се дозна дека живеел во Панчево и дека бил југословенски цариник. Иван никогаш не бил дел од јавната сцена, а не бил ниту Александар кој живеел во Неготин. Тој беше најстариот од браќата Здравковиќ, работеше во фабрика и беше талентиран за музика, но тоа не го прифати како животен повик како браќата Тома и Новица.

-Аца е најстариот брат, беше добар пријател, ги сакаше сите луѓе, како и Тома, само што имаше голема разлика меѓу нив двајца во нивното однесување. Додека Тома носеше малку тага внатре, Аца беше насмеан и секогаш подготвен за приказна. Никој никогаш не успеа да го види во лоша верзија, сите го сакаа кафанскиот живот, па знаевме дека за една ноќ ќе ги посетиме сите кафеани во Неготин, а потоа ќе отидеме на автобуска станица, бидејќи таму кафаната беше отворена цела ноќ. Аца потоа се ожени, доби ќерка и син, па со текот на времето добиваше се повеќе проблеми. Неговиот син бил исклучително проблематичен, имал разни мафијашки работи, па завршил во воспитно-поправен дом, а подоцна и во затворот во Ваљево. Не ме фаќајте за збор, но колку што се сеќавам, неговиот син имаше многу сериозни проблеми со законот, но Аца никогаш не сакаше да зборува за тоа, не сакаше луѓето да го паметат како ѓубре, тој секогаш го задржа за себе. Подоцна му се слошило и умрел, изјавил тогаш за медиумите Драгослав, кој ги познавал браќата Здравковиќ.

Потоа кажал дека внукот на Тома загинал во сообраќајна несреќа.

-Неговиот син загинал со другар во автомобил, возеле и паднале од мост, починале на лице место. Мислам, тој беше проблематично момче, знаете, правеше проблеми, никој не можеше да направи ништо за него, тоа беше најлошото за Аца, додаде овој човек.