Select countries

00:00 Неандерталците биле способни да создаваат уметност
00:00 Американскиот потпретседател Пенс: Сестрата на Ким Џонг Ун е столб на тиранскиот режим
00:00 Ерера е обвинет за местење натпревар, може да заврши во затвор и да добие долга суспензија!
00:00 Заменик директорот на УНИЦЕФ даде отказ, обвинет за испраќање непримерни пораки до колешките
00:00 Германија ја одложи одлуката за забрана на дизелашите
00:00 ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ГО ВРАТИ ЌОСЕТО: СДСМ треба да знае дека споменикот на Ќосето ќе биде вратен, а тие ќе сносат политичка и историска одговорност (Infomax)
00:00 ВИДЕО: Кој бил Андон Ќосето, современик на Гоце Делчев, Татарчев, Александров
00:00 Холандскиот парламент го призна турскиот масакр врз Ерменците за геноцид
00:00 Анѓушев: Стимулативни и обврзувачки мерките за идните инвеститори
00:00 Почина полицаец во Билбао при судир со ултрас фановите на Спартак Москва (ВИДЕО)
00:00 Остерсундс се понадева на чудо со два гола за 70 секунди но Арсенал преживеа (ВИДЕО)
00:00 ВИДЕО: Кој е Андон Ќосето, современик на Гоце Делчев, Татарчев, Александров
00:00 Се чувала за првата брачна вечер, но момчето ја изневерило – сега ја продава невиноста
00:00 Авионот на Кроација Ерлајнс имал проблеми со слетувањето во Брисел
00:00 Анѓушев: Македонија не смееме да ја рекламираме како земја со евтина работна сила
00:00 Прилепчанецот нарачал дрес од голманот на Манчестер (Off.net.mk)
00:00 Отстранет тумор на мозок со рекордна големина
00:00 Град Скопје: Дрвото кај споменикот на Ќосето ќе чини 5.000 денари
00:00 Истрага против Тони Цетински, објавени нови детали за смртта на пешакот кој го прегази
00:00 Црногорскиот министер за европски прашања поднесе оставка
00:00 ВИДЕО: Путин ги испрати за прв пат руските стелтови во Сирија
00:00 Тешка сообраќајка на скопска обиколница: Едно лице загина, друго пренесено во болница
00:00 Пронајден бездомникот кој „собра“ 500.000 евра од аеродромот Роаси
00:00 Владо Јовановски во куќен притвор (Алфа)
00:00 Исплатена најголемата добивка во регионот: Прилепчанец доби половина милион евра во кладилница (Сител)
00:00 Фудбалски тренер избоден со нож во Албанија
00:00 Ова е најдобриот лек за простата
00:00 Градот Скопје во 3 часот во ноќта го отстрани споменикот на Ќосето - Тодор Петров утрво запали свеќа (видео)
00:00 Мицкоски: Еден ден споменикот ќе биде поставен на местото на кое заслужува и ќе дојде ден и кога оние кои ова го прават ќе се срамат за своите постапки (Сител)
00:00 Ќе се проверува уставноста на нормираниот учинок во законот за минимална плата
00:00 Тешко болна затвореничка од затворот Идризово, државата нема решение за неа
00:00 Дескоска му ги одзеде ингеренциите на Таравари во образованието
00:00 За кого ќе бидат болни компромисите за кои зборуваше Меркел? (Алфа)
00:00 Слаба видливост поради магла, одрони и влажни коловози
00:00 800 словенечки војници паднаа на тест на борбена готовност на НАТО
00:00 Мукоски: Во мојот досегашен политички ангажман сум носел одлуки во интерес на граѓаните 
00:00 Мицкоски: Рушењето споменици на револуционери е слепа политика на омраза
00:00 Данев е нов координатор на пратеничката група на ВМРО- ДПМНЕ, Ѓорчев се повлече
00:00 Внимание на овие патни правци: Слаба видливост поради магла, одрони и влажни коловози
00:00 Фејсбук и Гугл закана и за Сорос, милијардерот подготвува план за соочување со растот на нивната моќ
00:00 Грција ја поддржува кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско –јонската иницијатива
00:00 Ќе се обидеме заеднички да го направиме најдоброто за граѓаните на двете земји во наредните четири години
00:00 Мицковски: Ќе дојде ден кога споменикот ќе се врати на место, а оние кои го прават ова ќе се засрамат (видео)
00:00 Прилепчанецот кој доби половина милион евра: Веќе го порачав дресот од Де Геа, ќе го урамам на ѕид
00:00 Мицкоски: Еден ден споменикот ќе биде поставен на местото на кое заслужува и ќе дојде ден и кога оние кои ова го прават ќе се срамат за своите постапки
00:00 Сител: Револтирани граѓани, Хаос во управата за матични книги (видео)
00:00 Уште еден славен пар се разделува, почна борбата за детето и милионите
00:00 Хан најави нова препорака за датум за почеток за преговори со ЕУ - деветта препорака за Македонија
00:00 Владата бара детали за планот за работа на „Еурокомпозит“
00:00 Дел од Брисел под полициска опсада поради информација за убиство (ФОТО)
00:00 Се чувала за првата брачна вечер, но момчето ја изневерило, а сега...
00:00 Принцот Хари и Меган Маркл во паника, добија сомнителен пакет
00:00 Заев: Платите на лекарите ќе изнесуваат и до 70.000 денари до крајот на годината
00:00 Владо Јовановски излегува од Шутка, за Мукоски потврден притворот
00:00 Владата ќе помогне во бесплатното болничко лекување на најсиромашните
00:00 Бомбашки напад врз амбасадата на САД во Подгорица – бомбашот се самоуби (Фото)
00:00 Владо Јовановски излегува од притвор
00:00 Ексминистерот за локална самоуправа пазарел по маркети и хотели, a не приложил сметки и фактури
00:00 Заев: Се прави комплетна анализа на структурата на ПИОМ
00:00 Поповска: Зарем некој ликува што Врховен на Вангеловски потврдува казни за измислени „дела“ на невини луѓе?
00:00 Една од најголемите британски поп рок атракции доаѓа во Скопје
00:00 Платите, најголема расходна ставка во буџетот на АВМУ
00:00 ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не може да поднесат да гледаат ништо што е изградено
00:00 Нутриционистката која тврдеше дека веганството лекува рак – почина од карцином
00:00 ВМРО-ДПМНЕ: Само Талибанци и радикални исламисти уриваат споменици како СДСМ
00:00 ВМРО-ДПМНЕ ги исполнува најавените активности: Ова се новите комисии и нивните претседатели
00:00 Пред девет месеци Заев ветуваше дека нема да руши споменици, денес истите се рушат
00:00 Пукање синоќа во Скопје
00:00 Нацев: Непотизмот стана одлика на СДСМ и начин на владеење
00:00 Пратеникот Сашо Василевски останува во притвор, се разгледуваат жалбите на Димовски и Мукоски
00:00 Перформансот „јас повторно - но не сама“ ќе биде изведен во „Кино Култура“
00:00 Македонија и Унгарија ќе соработуваат во спречување на насилниот екстремизам и тероризам
00:00 Заев: Максимална казна, јасна порака за случајот со девојчето од Домот „25 мај“
00:00 Велосипедист и двајца пешаци каснати од куче
00:00 Видео: Амди Бајрам го испофали Заев на говорница: "Се залагате за народот"
00:00 МВР: На спиење го нападнал и избодел до смрт татко му
00:00 Тинејџерка осомничена дека украла евра и злато од сефот на татко и
00:00 Јовески: Обвинителството не може да покрене постапка против непознато лице
00:00 Грипот зема замав – Изминатата недела регистрирани 3.728 заболени од грип
00:00 Шекеринска: Само со европско однесување на Балканот ќе дојдеме до резултати
00:00 Нутриционистката што тврдеше дека веганството лекува рак, почина од рак
00:00 Кривична за убиството со умисла во Штип: Синот со нож го избодел таткото во глава
00:00 Четири работи на кои мора да внимавате во раната бременост
00:00 „Вистината за ДУИ”: Бејта издавал решенија за легализација без потпис на шефот на урбанизам
00:00 Тунтев до Заев: 10 години сонував за премиер како вас
00:00 Романот „Дожд и хартија“ од Владимир Тасиќ е објавен на македонски јазик
00:00 Обвинетиот за смртта на малиот Алмир наместо за убиство ќе одговара за „несреќен случај"
00:00 Во кој хороскопски знак е родена вашата сродна душа
00:00 СДСМ: Со Ќосето се стави крај на самоволието, тргањето споменици е за поздрав
00:00 Филипов: Меркел побара дискреција и брзо решение за името

Last news

12312 Медвежий сценарий для криптовалют — bitnovosti.com реклама
00:00 文대통령, 이방카와 비빔밥 만찬…한·미 와인으로 우애 건배
00:00 US Embassy in Montenegro attacked with grenade, prompting security scare
00:00 In the Habs' Room: Antti Niemi shines in goal, while team's youth steps up
00:00 Mali : 13èmeédition du Festi Reggae du Mali : Le Musée National vibre aux sons du Reggae du 22 au 24 février
00:00 На Майдані загинули 19 "свободівців"
00:00 Kerala farmers strike hits supply of vegetables
00:00 Левый бунт: партия Шульца определяет будущее Германии
00:00 US accuses Russia of blocking efforts to halt Eastern Ghouta bloodshed
00:00 Nana Patole named vice president of Maharashtra Congress
00:00 "Намагалися зробити все можливе, щоб росіяни не зняли наш прапор"
00:00 Presos políticos
00:00 Weinstein beklager overfor Streep og Lawrence
00:00 Regulators seizes Chinese insurer which paid $2.5b for Waldorf Astoria
00:00 Mirabelli konfirmon Gattuson: Do qëndrojë te Milani për shumë vite
00:00 Сколько украинцев работают "в тени": появились показательные цифры
00:00 쇼트트랙 김선태 감독 “과정 그리고 결과에 대한 승복을 중시했다”
00:00 Надзирателите излизат на национален протест
00:00 Российский министр объяснил, почему вводится запрет на белорусское молоко
00:00 Pendiri WhatsApp Suntik Dana ke Aplikasi Pesan Lain
00:00 Terveysvaarat vaanivat paukkupakkasilla - ylilääkäri paleltumisriskistä: ”Suomessa ei ole onneksi sellaisia asunnottomia”
00:00 Попасть в гимназию не по месту прописки можно будет только одним способом – Минобразования
00:00 Mali : Violation des droits humains au Mali : Amnesty International tire la sonnette d’alarme
00:00 Suomen Kuvalehti: Entiset opiskelijat syyttävät Tampereen yliopiston silloista professoria ja opettajaa seksuaalisesta häirinnästä
00:00 서울시 오후 1시 초미세먼지 주의보 발령
00:00 임효준 “계주 실수 미안해…올림픽 통해 더 단단해질 것”
00:00 Продажа билетов на концерты "Славянского базара" начинается в Витебске
00:00 Oettinger warnt Polen und Ungarn vor Kürzungen
00:00 김아랑이 보낸 손편지 “과분한 사랑에 감사”
00:00 입장권 ‘완판’ 패럴림픽, 장애인 수송대책 완비됐나?
00:00 입 닫은 오달수, 성추행설 이어 채국희 결별설도 ‘묵묵부답’
00:00 Αλλάζει πάλι ο νόμος για τις μετεγγραφές στα Πανεπιστήμια
00:00 The common household plant that could kill your family pet
00:00 Jokowi Bagikan Sertifikat Di Tabanan
00:00 김영철 방남에 국방부 곤혹…관련 질문에 ‘묵묵부답’
00:00 ESC-Vorentscheid: Penis-Panne, Naidoo-Spott – und ein deutlicher Sieg
00:00 อนันดาฯ โชว์ตัวเลขผลประกอบการปี’60 โกยรายได้เกือบ 13,000 ล้านบาท เพิ่มขึ้น 6%
00:00 ‘No existen riesgos para venir al Meta’: Gobernadora del departamento
00:00 Закон по Донбасу опублікований в пресі і вступив в силу
00:00 Tiga Jembatan Rusak di Gunungkidul Belum Diperbaiki
00:00 وزیر ارتباطات: شبکه ملی اطلاعات نمی‌گوید مدام همه چیز را ببندیم
00:00 De la calle y la soledad
00:00 서울광장 스케이트장, 미세먼지로 운영 일시 중단
00:00 НБА: Кливленд уступил Вашингтон, Нью-Йорк обыграл Орландо
00:00 Korban Meninggal Longsor Brebes Jadi Enam Orang
00:00 Η επιτομή του τζαμπατζή: Υποδύθηκε ότι έπαθε έμφραγμα για να επισκεφθεί έναν φίλο του στο νοσοκομείο
00:00 Mali : Bougouba : Un homme de 35 ans viole sa belle-fille mineure
00:00 Вашингтон решил «дожать» Северную Корею
00:00 Nueva denuncia por supuesto acoso contra un oficial de la Policía
00:00 Coca-Cola, REHORE sign MoU to empower women in refugee settlements
00:00 Entrada de venezuelanos na Colômbia cai 30% devido a "controle mais apertado"
00:00 Trump’s Mideast peace plan nearly ready, UN envoy says
00:00 Pencuri yang Telanjangi Ongky Sempat Tabrak Polisi Saat Ditangkap
00:00 เปิดรับสมัครคนพิการ เรียนทำเบเกอรี่ฟรี
00:00 Bürgerkrieg - Deutschland kritisiert Russland wegen Debatte um Syrien-Resolution
00:00 रिङ रेस्लिङ्गको लाइभ डिसहोमको एक्सन स्पोर्ट्समा
00:00 Дан зеленый свет любимому формату шопоголиков: государство простимулировало создание аутлетов
00:00 Heke conviction could become test case
00:00 How much does it cost to buy ABL runners-up Canberra Cavalry?
00:00 Drei Jahre Haft - Betrüger stellt 175 falsche Gutachten aus und entzieht Eltern damit das Sorgerecht
00:00 Федерация фристайла России удовлетворена двумя бронзовыми медалями на Олимпиаде
00:00 AS Bakal Umumkan Sanksi Baru untuk Korut
00:00 Outback Steakhouse earnings tantalizes Wall Street
00:00 Workshop concludes: SAARC members pledge support to tackle disasters
00:00 Intip Kebersamaan Lupita 'Nakia' Nyong'o dan Okoye Black Panther di Afrika Selatan
00:00 Белорусы с бизнес-идеями смогут получить вид на жительство в Финляндии
00:00 Белорусы с бизнес-идеями смогут получить вид на жительство в Финляндия
00:00 Jadi Tersangka Korupsi, Bupati Lamteng Kampanye Pilkada di KPK
00:00 Despite what he may have said, the truth is Barnaby Joyce no longer had the numbers in his party room
00:00 Polisi Argentina Temukan 400 Kg Kokain di Kedubes Rusia
00:00 Konferensi Pers Rakernas PDIP
00:00 Как политика Путина влияет на нас и как уменьшить это влияние 
00:00 Anies Tugaskan Dishub DKI Kawal Ambulans Pasien ke Rumah Sakit
00:00 Eвропейските лидери ще обсъдят дългосрочния бюджет на ЕС след Брекзит
00:00 Bina Marga Jaktim: Perbaikan Jalan DI Panjaitan Terkendala Cuaca
00:00 John McGrath brings in former lieutenant to lead real estate group
00:00 Islanders blow late lead to lose shootout crusher
00:00 ‘Blame not pointed at cops’
00:00 Fortuna zu Gast in Regensburg - Fortuna-Kapitän Oliver Fink auf Heimat-Tour
00:00 В Египте десятки экстремистов приговорили к смерти
00:00 UE şi SUA trebuie să-şi asume responsabilitatea pentru rezolvarea crizei migraţiei, susţine un parlamentar rus
00:00 Mali : Mobilisation en faveur du G5 : L’agacement contre les Occidentaux
00:00 Elmeorvosi vizsgálatra küldték a veronai áldozatok hozzátartozóit
00:00 Anies Baswedan Irit Bicara soal Laporan Cyber Indonesia
00:00 Pungli, Lurah Bubutan Ditangkap
00:00 Помер наставник американських президентів
00:00 Лютые морозы отступят: синоптики рассказали, когда в Украине потеплеет
00:00 Setya Novanto Bersyukur Novel Dapat Kembali Pulih
00:00 Главу штаба Навального арестовали на 30 суток за ретвит
00:00 Politimann får refs etter Florida-massakren
00:00 Μύθοι και αλήθειες για τον καρκίνο του μαστού

Бура од реакции во Грција по изјавите на Бутарис

Бура од реакции во Грција предизвика изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Битарис за тоа дали и тие треба да размислат за промена на имињата на аеродромот и автобуската станица во Солун, кои го носат името „Македонија“, јави дописникот на МИА од Атина.

- Предлогот на Бутарис е негов предлог, мислам дека не влегува во плановите на грчката Влада и сметам дека не е предлог што во овој момент би можел да се разгледа, коментира за телевизијата Скај заменик министерот за поморство Нектариос Санторињос.

„Градоначалникот да ги остави дипломатијата и преговорите на дипломатите и да се занимава со неговите надлежности, на пример, со чистење и собирање на ѓубрето во неговиот град“, на Твитер реагираше одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија.

Членот на опозициската група во општинскиот совет на град Солун, Ставрос Калафатис, побара Бутарис да си поднесе оставка.

Од меѓуградската автобуска станица во Солун, што се вика „Македонија“, за солунскиот информативен портал Thestival, велат дека немаат никаква намера, ниту размислуваат за промена на името.

-Немаме таква намера и не знам зошто би се сменило името на станицата. Станицата е приватна и воопшто не разговараме за такво нешто, рекол Јанис Ламбру, претседател на меѓународната автобуска станица во Солун.

Говорејќи пред општинскиот совет, солунскиот градоначалник синоќа ја постави дилемата што ќе прави Грција со името „Македонија“ на аеродромот и на автобуската станица, со објаснување дека многумина што пристигнуваат на солунскиот аеродром „Македонија“ мислат дека се во Скопје.

Јанис Бутарис, како што веќе објави МИА, говорејќи утрово за ТВ Скај, објасни дека не рекол дека треба да се променат имињата, туку едноставно се запрашал што треба да направи Грција.

- Не реков дека треба да ги смениме. Реков дека ќе имаме проблем, а и веќе имаме проблем со аеродромот „Македонија“, бидејќи странците го знаат Скопје како Македонија, доаѓаат на аеродромот „Македонија“ и се збунети, објасни солунскиот градоначалник.

Новинарот од ТВ Скај, потсети дека во минатото солунскиот аеродром се викаше „Микра“, а според Бутарис, името го промени во „Македонија“, по протестите во 1992.

-Вие сега предлагате повторно да се вика „Микра“, праша новинарот од Скај.

-Не. Но, видете, ако некогаш се постави прашање за преименување и се размислува за име јас би предложил да го именуваме Никос Галис, објасни Бутарис, споменувајќи го името на познатиот грчки кошаркар.

По сите овие реакции во Грција, Јанис Бутарис, свика вонредна прес конференција за конкретното прашање, за да објасни што точно мислел.