Macedonia

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Од: А1он

Претседателот Стево Пендаросвки, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните со исламска вероисповед, со желба празникот да го поминат во среќа, добро здравје и во хармонија со најблиските.

-На крајот на светиот месец Рамазан, по еден месец пост, посакувам сите ваши молитви да бидат слушнати и кај сите верници да преовладаат солидарноста, разбирањето и помагањето на оние на кои им е потребна помош. Овој празник нека нè потсети дека само со заеднички заложби и меѓусебна почит ќе можеме да ги одржиме живи вредностите што нè обединуваат и ни обезбедуваат меѓучовечко разбирање и поубава иднина, се вели во честитката на претседателот на државата.

Тој истакна дека оваа година, празникот Рамазан бајрам го чествуваме во период кога не само нашата држава, но, и целиот свет, се соочува со една од најголемите закани за човештвото.

-Ја користам оваа можност да ви се заблагодарам за вашите досегашни напори и за посветеноста во спроведувањето на мерките за заштита од пандемијата. Ве повикувам да останеме претпазливи и дисциплинирани и да ги почитуваме препораките во борбата со Ковид-19 за да излеземе на крај со овој генерациски предизвик и да обезбедиме здрав живот за сите нас во иднина, порача претседателот Пендаровски.

Празникот Рамазан бајрам нека донесе мир во вашите срца, спокој во душите, радост и слога во домовите, се вели на крајот од честитката на шефот на државата.

Football news:

Chiellini about Bonucci: I would understand if he went to Real Madrid, but to Milan? Bad choice, it was not logical
Vinicius about the matches with Manchester City in the Champions League: the First game ended badly, but we are real
Napoli wants to get 200 million euros for Coulibaly, Milik, Gulyam and Allan. The club intends to start rebuilding (Sky Sport Italia)
Manchester United are Interested in Ramsey, Rabiot and Douglas Costa as part of a possible deal with Juve for Pogba
In the NPL, 2 more cases of coronavirus infection were detected in different clubs
The Lateral Borussia – ⚡This ⚡App. Hakimi and Guerreiro scored 4 of Dortmund's 6 goals after the restart of football
Juventus can sign Willian as a free agent