Select countries

00:00 Топ листа на најпопуларни женски имиња во светот
00:00 ВИДЕО: Неверојатна трансформација од бездомник во модерен маж
00:00 Докузовски: Ова беше празник за кошарката, ме радува што вечното дерби се враќа
00:00 Многу инциденти и само еден гол, Милан ја совлада Сампдорија (ВИДЕО)
00:00 МЗТ Скопје ја доби вечната пресметка со Работнички и го освои Купот на Македонија
00:00 Гласна расправа на германскиот политичар и турската делегација во Минхен
00:00 Пожар во куќа во охридско, загина маж
00:00 Eдното крило на Беса го избра Гаши за претседател, конгресот на второто крило на Касами е закажан за 24 февруари
00:00 Зошто треба да знаете колку заработуваат вашите колеги?
00:00 Гонзалез: Игравме под притисок, Вардар остана лидер во групата
00:00 Власт (политичари) и народот
00:00 ВИДЕО: Тепачка во Кавадарци во финалето од Купот
00:00 Струмичкиот карневал уште еднаш потврди зошто е меѓу 20-те најдобри улични карневали во светот (Весник)
00:00 Анистон и Теру имаат „челичен“ предбрачен договор
00:00 Во Беса дефинитивно нема помирување - Африм Гаши на Конгрес избран за лидер на отцепеното крило (Сител)
00:00 Од утре врнежливо (+Инфо)
00:00 ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го штити криминалот, зошто никој не е затворен за убиството на младиот Јанушев?
00:00 Трамп: Русија успеа да внесе раздор во САД
00:00 Шоу на Дибиров за нова победа на Вардар во Лигата на шампионите
00:00 Денес никој не би ја препознал Славица Чуктераш
00:00 ФОТО: Ќерката на Пикси со омажи во необичен фустан
00:00 Родителите на злоставуваното девојче го бараат старателството над неа
00:00 Утре нова цена на горивата
00:00 Ова е првиот сопруг на Емина Јаховиќ
00:00 Голот на Алан доволен за славје на Сан Паоло и рекорд на Наполи (ВИДЕО)
00:00 Георгиевски: Како тоа Бугарија 25 години молчи на политиката на грчкото монополизирање на името Македонија?
00:00 СДСМ: Заврши времето кога институциите молчеа и не преземаа ништо
00:00 Африм Гаши избран за претседател на БЕСА на конгресот во Тетово
00:00 Радев: Ја ценам улогата на Бигорскиот манастир за зацврстување на пријателството меѓу Бугарија и Македонија
00:00 ВИДЕО: Тито запалил кубанска пура во Белата Куќа и покрај забраната и предупредувањето од Никсон
00:00 Закопаното богатство во Лешок – мамка за дивите трагачи по злато
00:00 Мирен протест во Битола против промена на името
00:00 Македонски државјанин уапсен во Грција
00:00 Геровасили: Моментумот во преговорите е идеален
00:00 Медиумската ергела на СДСМ во полн погон
00:00 Андоновска до Царовска: Скандалот со девојчето од „25 Мај“ заслужува разрешница и одговорност,
00:00 Андоновска до Царовска: Скандалот со девојчето од „25 Мај“ заслужува разрешница и одговорност, недозволиво е институциите да молчат
00:00 Грчка министерка смета дека преговорите се во идеален моментум за решение
00:00 Кахремани за ТВ 21: Африм Гаши е најсериозен кандидат за претседател на Движење Беса
00:00 „Кликер“ ќе ја промовира книгата „Сонувани и будни песни“ од Владимир Мартиновски
00:00 ФОТО: Вака изгледал Ѕверка од „Сексот и градот“ во младоста
00:00 Нацев: Граѓаните на своја кожа ги чувствуваат последиците од катастрофалната одлука за СДСМ и Заев за амнестирање на затворениците
00:00 Честитка од Мицкоски до г.г. Стефан по повод празникот Велики поклади – Прочка
00:00 Трамп вели дека ФБИ можел да го спречи масакрот на Флорида да не губеле време на руското мешање во изборите
00:00 Кирацовски за Прочка: Преку меѓусебно помирување и почитување градиме едно општество за сите
00:00 „Феникс“ подготвува трибина за македонската литература за деца и млади
00:00 Уапсен гувернерот на централната банка на Летонија
00:00 Отворено писмо на 200 македонски интелектуалци: Да се прекинат преговорите за името
00:00 Ќе паднат цените на роамингот меѓу Македонија и Бугарија
00:00 Регулатнорна ќе донесе одлука - не чека нова цена на горивата
00:00 Чешка преку Швајцарија до директен пласман во четвртфиналето
00:00 После 19 години среќен брак открил дека сопругата крие страшна тајна – поради тоа завршил во лудница (ФОТО)
00:00 Авионот може да лета и доколку му откажат сите мотори – еве како и колку долго
00:00 Учениците во Флорида протестираа против оружјето, Ема Гонзалес жестоко го критикуваше Трамп: „Срам да ви е“ (ВИДЕО)
00:00 Драма во Битола: Татко, мајка и син завршија во станица, ќерката и тројца полицајци во болница
00:00 Скопјанец искасан од вучјак среде улица
00:00 Во Битола тaтко, мајка и брат притворени, ќерка и тројца полицајци во болница
00:00 Вашето име и презиме открива дали сте предодредени за пари и моќ
00:00 Вашето име и презиме открива дали сте предодредени за пари и моќ- дознајте на овој начин
00:00 Автомобил излета од автопатот Скопје-Тетово: Има повредени, меѓу нив и деца
00:00 Уапсен странски државјанин на граничниот премнин „Деве Баир“
00:00 Најмногу снег во Маврово, најстудено во Берово (Сител)
00:00 Девојка од Битола ги тепала братот и таткото - и полицајците завршиле претепани во болница
00:00 Заев: Струмичкиот карневал е уште еден доказ дека градиме мостови на соработка со Европа и светот (ФОТО)
00:00 Автомобил излета од автопатот Скопје-Тетово: Повредени 5 лица, меѓу нив две деца
00:00 „То Вима“: Постепена примена на ерга омнес и промена на Уставот
00:00 Македонците од Австралија се против законот за јазиците, договорот со Бугарија и промена на името
00:00 12 бакнежи кои можат да ви ги откријат чувствата на вашиот партнер
00:00 Пандев: Секогаш ќе му бидам благодарен на Интер, но овој пат морав да го победам
00:00 Mу починал синот, но без да каже на никого го одигра цел меч (ФОТО)
00:00 Димитров во Минхен: Македонија е важна тула во куќата на регионалната безбедност и стабилност
00:00 Овие сонови никако не смеете да ги игнорирате
00:00 „То Вима“: Коѕијас и Димитров одат чекор по чекор напред за договор
00:00 Фејсбук ќе ја користи традиционалната пошта за контакт со огласувачите
00:00 Се подобруваат трговската размена и севкупните односи меѓу Македонија и Бугарија
00:00 Донован Мичел победник во натпреварот во забивање, но Картер си е Картер (ВИДЕО)
00:00 Патнички авион со 66 лица се сруши во Иран
00:00 Апсење на граничниот премин „Св. Наум“
00:00 Фотографии од страшната сообраќајка кај Ропотово во која загинаа две лица
00:00 Туристи ги оштетиле најпознатите статуи во светот заштитени од УНЕСКО
00:00 Каде наврна најмногу снег и каде е најстудено утринава
00:00 После бакнежот на сцена, нови детали од заедничката посета на Македонија
00:00 ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги троши парите на граѓаните за да ги задоволи апетитите на своите олигарси
00:00 Фото: Премиерот Заев и министри на приемот на карневалските групи во Струмица
00:00 Денеска е Прочка – празник на проштевањето и очистувањето од гревовите
00:00 Најстудено во Берово, 53 сантиметри снег во Маврово
00:00 Овие три хороскопски знаци освојуваат на прв поглед
00:00 ВМРО-ДПМНЕ: Нов скандал на СДСМ, милионска зделка во четири очи за РЕК Битола
00:00 Жестоки судири меѓу полицијата и антифашистите во Италија (ФОТО)
00:00 Лукаку со два гола го однесе Манчестер јунајтед во четвртфинале (ВИДЕО)

Last news

00:00 Российскую часть МКС передадут в концессию S7
00:00 'Huge travel risk': Police, TAC slam Princes Highway 110km/h speed limit proposal
00:00 La conflictividad laboral local es "mucho mбs alta" que en los paнses desarrollados
00:00 أفضل 5 فيتامينات للعظام و المفاصل
00:00 Tech company GetSwift shares plummet, slicing ex-AFL player's fortune
00:00 Автолюбители оценили шпионское фото нового Peugeot 508 с уникальным дизайном
00:00 Police issue warning after 12-year-old girl sexually assaulted in Victoria mall
00:00 Fatih’te korkutan gecekondu yangını
00:00 Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu Warns Iran to ‘Not Test Israel’s Resolve’
00:00 Intervienen bares en frontera con Ecuador
00:00 "Это же Путин!" Российская журналистка рассказала о курьезе с президентом РФ
00:00 Video: Coleman võttis Greene'ilt sprindi maailmarekordi, seekord ametlikult
00:00 DAIC members suffer over $200 million in damage from Hurricane Maria
00:00 Fiscale deals met multinationals gaan op de schop: financiën wil meer grip op 'rulings'
00:00 Cerita Ikke Nurjanah Putuskan Berhijab
00:00 Siang Ini, Jalur Puncak Dibuka untuk Uji Coba Pasca Longsor
00:00 ИГИЛ взяло на себя ответственность за террористический акт в Дагестане
00:00 Un locutor de Misiones figura entre los delincuentes más buscados del mundo por Interpol
00:00 Brandstiftung in Berlin: Vier Brände binnen fünf Tagen in Hochhaus
00:00 আজকে কুম্ভের আর্থিক অবস্থা ভাল যাবে না
00:00 Localizan en fosa clandestina 5 cuerpos en Ixhuatlán
00:00 Inés Melchor llega tercera en el medio maratón de Guadalajara
00:00 Australia, U.S., India and Japan in talks to establish alternative to China’s Belt and Road Initiative: report
00:00 Veterans look back on Bombing of Darwin with sadness and pride
00:00 River le empató a Godoy Cruz un partido cargado de polémicas
00:00 Buhari: President felicitates with Oba Tejuoso at 80
00:00 Mangelnde Ausrüstung: Bundeswehr fehlen Schutzwesten und Zelte für Nato-Einsatz
00:00 Las frases de la semana en la economía internacional
00:00 Эксперты раскрыли характеристики «убийцы» iPhone SE Huawei Mate SE
00:00 Геймеры устроили свадьбу в стиле World of Warcraft (Фото)
00:00 StarHub CEO Tan Tong Hai buys S$518,00 worth of shares as stock falls to 6-month low
00:00 StarHub CEO buys S$518,00 worth of shares as stock falls to 6-month low
00:00 Ensimmäinen lasku ei onnistunut, Rukajärvellä vielä yksi mahdollisuus – IS seuraa olympiatapahtumia hetki hetkeltä
00:00 Winter blast made Fort Langley's Historic Half even cooler for runners
00:00 Ungari peaminister: kristlus on Euroopa viimane lootus
00:00 ‘It Has Been the Hardest Year.’ U.S. Bobsled Squad Remembers Late Teammate Steven Holcomb
00:00 Ahem ahem! Disha Patani doesn't want beau Tiger Shroff to like another actress' Instagram pics?
00:00 Ex-UKIP leader Henry Bolton seen cosying up to racist girlfriend Jo Marney – a day after getting the boot
00:00 Генсек НАТО: Россия рискует спровоцировать новую ядерную гонку в Европе
00:00 Gimana Kesehatan Anda di Tahun Anjing Tanah? Intip Yuk Lewat Shio
00:00 Ketika Samsung ikut rugi karena iPhone X kurang laku
00:00 Team USA's biggest Winter Olympic team nabs few medals (so far)
00:00 Asensio deja de hibernar
00:00 UK’s Labour dismisses claim leader Corbyn worked with communist spy
00:00 Man begs Texas spare his son from execution after he hatched plot to have his own mum and brother killed
00:00 Gece yarısı bastıran kar ve tipi yolları kapadı
00:00 Γκάμπια: Μορατόριουμ στην επιβολή της θανατικής ποινής
00:00 Başbakanı Binali Yıldırım: Fırat’ın Doğusu-Batısı olmaz sınırda terör kalmayacak
00:00 Мужчину обнаружили повешенным на лестничной клетке жилого дома в Лефортово
00:00 Adana’da 6 köy tek yürek oldu!
00:00 Польская оппозиционная партия предложила изменения к скандальному закону об ИНП
00:00 Brit, 30, who fought ISIS in Syria says ‘game-changing’ app helped the allies find fighters through GPS coordinates
00:00 North Korean athletes at Winter Olympics desperate to avoid ‘hellish GULAG fate’ of 1966 World Cup squad
00:00 ​Tilsa Lozano se reencontró con el ‘Zorro Zupe’ en penal Ancón II (FOTOS)
00:00 Penuhi undangan pemerintah Jepang, Sandiaga terbang ke Tokyo
00:00 Berkah dan Keberuntungan Dari Kuil China Tertua di Australia
00:00 Melihat Rumah Jihadis IS Asal Australia
00:00 «الإيمان» تنظم ملتقى «صناعة نجاح» لعرض تجربتها في تحدي القراءة العربي
00:00 Адвокаты экс-губернатора Хорошавина и его бывших подчиненных обжаловали приговор суда
00:00 Điểm những chú chó “quái thai”, đột biến gây xôn xao nhất
00:00 Βίντεο: Ο Κέβιν Χαρτ δεν μπορούσε να πει «Αντετοκούνμπο» στην παρουσίαση του All Star Game!
00:00 Photo Of Employer/Suspect On OFW Joanna Demafelis’ Death Finally Exposed
00:00 2018, Program Padat Karya Tunai Kemenhub Capai Rp1,274 Triliun
00:00 تخريج طلبة الفوجين الخامس والسادس من كلية «المعلمين» غدًا
00:00 SMP: esto dijo el hombre que lanzó olla hirviendo a su pareja e hijo
00:00 SMP: esto dijo el hombre que lanzó olla con comida caliente a su pareja
00:00 دراسة: استخدام زيت عباد الشمس لفترة طويلة يسبب مرضا “خطيرا”
00:00 BAFTAs 2018| Kate Middleton's maternity style in green stands out amid black dress code for Time-up's initiative
00:00 [포토] 독일 키비타 로렌츠 '빙판 위 요정처럼'
00:00 [포토] 독일 로렌츠-폴리초아키스 '화려한 아이스댄싱'
00:00 На севере Москвы мужчина с собакой обнаружил тело студента МГУ
00:00 Mangsa insiden tembakan berang dengan Trump
00:00 Lima maut serangan tembakan di Rusia
00:00 Grave concerns for WA man who hasn't been seen in almost a year
00:00 Teleférico tendrá otras 9 góndolas este año
00:00 В Алтайском крае грузовой поезд смял автомобиль
00:00 SEEK shares up on first-half profit boost
00:00 Новый кроссовер запустил BMW X2 в дилерские автосалоны США по заниженным ценам
00:00 “A Maduro no le asiste un derecho para asistir a la cumbre"
00:00 Lewat Karya, Ernest Prakarsa Tunjukan Kecintaannya Pada Indonesia
00:00 Aussie expats becoming potential collateral tax damage
00:00 Del Toro, mejor director en los Bafta
00:00 ​Kane anota, pero Tottenham apenas empata con colero de tercera división
00:00 Miller makes mark with Ducati in testing
00:00 आज प्रजातन्त्र दिवस, टुँडीखेलमा विशेष कार्यक्रम
00:00 Hundreds of sex attacks reported at UK boarding schools since 2012
00:00 Scandalous: The whole… and nothing but
00:00 Hasil Liga Italia: Juventus Masih Tempel Ketat Napoli
00:00 AKT:n Hilkka Ahteen työsyrjintäjutun vuosia jatkunut käsittely saa jatkoa tänään korkeimmassa oikeudessa
00:00 Hombre pierde la vida en piscina del Club Libertad (VIDEO)

Дали Израел навистина ќе завојува со Сирија зависи од Путин

Израел и претходно вршеше чести воздушни напади врз воени цели во Сирија, главно врз сојузниците на режимот на Башар Ал Асад, иранските сили и либански Хезболах, но ова беше првпат сириската војска успешно да одговори. Отворената војна меѓу Дамаск и Тел Авив никогаш не изгледала понеизбежна.

За тоа се „заслужни“ двете страни: Сиријците досега главно не се осмелуваа да одговараат на израелските воздушни напади, од либанскиот воздушен простор или при упадите во сирискиот, но тоа во последно време почна да се менува. Веројатните причини се поразот на Исламска држава што ослободува ресурси и луѓе на сирискиот режим и голем број воени и паравоени сили кои за него се бореа против ИСИС и бунтовниците, како и сѐ поголемата самодоверба по воените успеси.

Израел од своја страна не влезе активно во војната на страна на антирежимските бунтовници, а своите воздушни напади сепак ги држеше под радарот и со низок интензитет, главно за да избегне ескалација чии последици во хаотичниот конфликт тешко може да се предвидат и контролираат.

Но сириската војска сега одговори на израелскиот напад на начин што веројатно никој не го очекуваше – успешно соборување на израелски авион, прв таков инцидент од 1982. Израелците сепак одговорија жестоко, со „најголемиот напад“ врз Сирија од крајот на Либанската војна од 1982, и наводно уништиле осум сириски и четири ирански воени цели. „Нема да му дозволиме на (иранскиот) режим воено да се вкопа во Сирија, што се обидува да го направи, со отворена цел за уништување на нашата држава“, даде до знаење израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху уште во декември во Вашингтон, пренесува Вашингтон пост. Во неделата тој излезе со слична реторика: „Израел сака мир, но упорно ќе се брани против каков било напад или обид на Иран да нѐ напаѓа од Сирија“.

Отворен конфликт во Сирија веројатно не им одговара ни на Израел ни на Сирија, а особено не на Русија која со интервенцијата во Сирија го зацементира своето присуство во таа земја и регионот, враќајќи се на голема врата како клучен фактор во светската геополитика. Меѓутоа, меѓусебните напади и противнапади покажуваат дека ниедна страна не е спремна да попушти, што ескалацијата ја прави можна.

„Гледаме повторно преговарање на правилата на игра имајќи ги предвид видот на воените активности кои секоја страна ги толерира на другата. Ќе гледаме сѐ повеќе и повеќе триење меѓу страните, бидејќи сѐ повеќе се добива впечаток дека Асад е во предност“, коментира аналитичарот Офер Залзберг од Интернешнел крајсис груп за Њујорк тајмс. Тоа го потврдуваат и извештаите за израелските противракетни системи на окупираната Голанска висорамнина, на границата со Сирија.

Ескалацијата, според израелските медиуми, ја спречи рускиот претседател Владимир Путин кој му се јави на Нетанјаху и побара итен прекин на воздушните напади во Сирија. За разлика од многубројните залудни барања и апели на САД, ЕУ и Он за прекин на сириските и руските напади, Нетанјаху веднаш го послуша Путин. Ова е само најновата потврда за тоа дека ако Путин уште не е победникот, тогаш е барем најмоќниот играч во оваа војна.

Москва од свои геополитички причини се обидува да маневрира меѓу Дамаск, Техеран, Истанбул, Тел Авив и Вашингтон, поддржувајќи ги своите сојузници, согласувајќи се на компромиси со своите противници, односно толерирајќи ограничени воени акции на израелските, турските и американските сили, но и интервенирајќи кога се заканува ескалација на конфликтот, благодарение на отворените комуникациски канали со политичките и воените врвови.

Во секој случај, Израел во моментов нема избор освен да ги прифати руските правила на игра. Истото важи и за Турција, чии сили неодамна се најдоа под напад на сириските во провинцијата Идлиб, каде на бунтовниците им се заканува целосен пораз. И Турција и Израел истражуваат до каде можат да одат без да испровоцираат руска интервенција, но тоа повторно значи дека Русија ја контролира ситуацијата.

Треба да се истакне дека Путин сепак не е во состојба да спречи американски противнапади врз режимските сили. но ни Трамповата администрација, очигледно, не е заинтересирана активно да се вклучи во војната против Асад повеќе од заштита на своите курдски сојузници. Исто така, симболично е тоа што Пентагон не вети отворено дека ќе застане на страната на Израел во случај на продолжување на конфликтот во Сирија. Колку и да му удоволи Трамп на Израел признавајќи го Ерусалим како негов главен град, изглед сепак не е спремен да влезе во војна за својот сојузник. „Американците немаат тежина на теренот бидејќи не ја зголемија својата улога во Сирија и повеќе не се во игра“, коментира поранешниот израелски амбасадор во САД Мајкл Орен за Блумберг.

За тоа време цивилите се тие кои ја плаќаат највисоката цена, и во Идлиб и во предградијата на Дамаск кои режимот и Русите ги бомбардираат без какви било хуманитарни ограничувања, или пак во Африн кој е под напад на турските сили и протурските бунтовници. Јасно е дека оваа војна не е завршена, како што сакаат да ја претстават аналитичарите склони на Асад и Путин, и нејзината најлоша фаза можеби допрва претстои.