logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Macedonia

Добредојде за Македонија во НАТО од светските лидери(фото галерија) | AKO

AKO - пред: 24 мин

Премиерот Зоран Заев во Лондон на одбележувањето на 70 годишнината од формирањето на НАТО, беше поздравен од светските лидери кои ѝ посакаа добредојде на нашата земја во воената ...

Канал5 - пред: 3 часа

Претседателот на Владата Зоран Заев на маргините на состанокот на лидерите на НАТО по повод 70 годишнината од постоењето на Алијансата оствари средба и со премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ.

iPortal - пред: 1 час

Да успеевме на овој самит да бидеме полноправна членка на НАТО, ќе беше рекорд во тоа што значи времетраење на ратификација на протоколот, но како и да е сите кои бевме дирекно вклучени во ова и граѓаните треба да бидат задоволни од она што до сега ...

ТВ21 - пред: 3 часа

Рано утрово лидерите на државите членки се собраа на Самитот на НАТО во Лондон. Северна Македонија иако се уште не е полноправна членка, овде е претставена од делегација предводена од премиерот Заев. На влезот, праша каде ќе се соберат лидерите.

Слободен Печат - пред: 3 часа

Ја остваривме целта кон која се стремевме цели 27 години. Стануваме 30-та членка на НАТО. Обезбедивме трајна сигурност, економски развој и сигурна иднина за нашите деца, напиша премиерот Заев на Твитер.

Канал5 - пред: 4 часа

Со пораки за поддршка и срдечно добредојде за Македонија, во Лондон заврши НАТО самитот, на кој прв пат речиси рамноправно учествуваше и македонска делегација. По глобалниот собир, кој мина во сенка на меѓусебните препирки на светските лидери, Заев ...

Р.С.Европа - пред: 5 часа

Дводневниот самит на НАТО во Лондон заврши, а генералниот сектерат на алијансата Јенс Столтеберг оцени дека НАТО е најуспешна алијанса во историја. На одбележувањето на седумдесет годишнината од основањето првпат учествуваше и македонска делегација.

А1 On - пред: 6 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска имал средба со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган, во рамки на самитот на НАТО во близина на Лондон, на која е разговарано за тензиите предизвикани во Алијансата од турската воена операција во ...

Press24 - пред: 6 часа

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиуми по самитот на НАТО во Лондон рече дека добил лично уверување од шпанскиот премиер Педро Санчез дека Шпанија многу скоро ќе ја депонира ратификацијата на Протоколот за пристапување на нашата земја за членство ...

Канал5 - пред: 8 часа

Ставаме печат на нашето место меѓу сојузниците кои се обединети за слобода, мир и демократија, рече премиерот Заев пред лидерите на земјите членки на НАТО. Премиерот Зоран Заев денеска учествуваше на Состанокот на лидерите на НАТО во Лондон, по ...

Канал5 - пред: 7 часа

По завршувањето на официјалниот дел од самитот на НАТО во Лондон , премиерот Зоран Заев во овбраќањето рече дека останува само уште Шпанија да го ратификува протоколот за НАТО за нашето полноправно членство.

Глас на Америка - пред: 7 часа

Трамп, пак, се сретна со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ВАШИНГТОН — Лидерите на НАТО денес се собраа на голф терен надвор од Лондон да покажат обединетост, и покрај разликите околу тероризмот, Турција и зголемена нетрпеливост кон САД.

Н.Македонија - пред: 5 часа

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во изјава за медиумите го оцени учеството на владината делегација на Состанокот на лидерите на НАТО по повод 70-годишнината од постоењето на Алијансата.

Канал5 - пред: 7 часа

Во Лондон завршува главниот дел од НАТО самитот, на кој учествува и владина делегација, предводена од премиерот Заев.. На глобалниот собир, кој минува во сенка на меѓусебните препирки на светските лидери, Македонија прв пат присуствува безмалку ...

Слободен Печат - пред: 7 часа

Во соопштението објавено по краткиот самит во близина на Лондон, 29-те лидери повторно ја потврдија тајната трансатлантска врска меѓу Европа и Северна Америка, како и договорот за меѓусебна одбрана во кој нападот врз една членка се смета за напад ...

Фокус - пред: 8 часа

Сите погледи овие денови се насочени кон главниот град на Англија, Лондон, каде се одржува Самитот на НАТО. Очигледно е дека овој настан предизвикува големо внимание кај најголемите медиумски куќи низ светот, па воопшто не е чудно што на овој настан ...

ТВ21 - пред: 7 часа

Рано утрово лидерите на државите членки се собраа на Самитот на НАТО во Лондон. Северна Македонија иако се уште не е полноправна членка, овде е претставена од делегација предводена од премиерот Заев. На влезот, праша каде ќе се соберат лидерите.

Телма - пред: 11 часа

На вториот ден од Самитот на НАТО во Лондон, Македонија е на масата со редовните членки и ќе може да дебатира за темите кои ќе се разговараат, ќе расправа како членка на НАТО, со една разлика, нема да има право на глас.

Сител - пред: 10 часа

Во Лондон денеска започна состанокот на Северноатлантскиот совет, на кој учествуваат шефови на држави или на влади на земјите членки на НАТО, меѓу кои и премиерот Зоран Заев. Над 2.000 новинари во прес центарот на Самитот на НАТО во лондон Оклопно ...

Магазин - пред: 5 часа

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Американскиот претседател Доналд Трамп по што ја искористи можноста да се фотографира со него. Зоран Заев во текот на самитот на НАТО во Лондон, се фотографираше како се ракува со Трамп и при тоа ги објави ...

Бриф - пред: 9 часа

„Македонската иднина е гарантирана со вакви сојузници. Безбедни, сигурни и стабилни учествуваме во сите глобални и демократски процеси кои светот го движат напред. Северна Македонија е 30-та земја членка на НАТО, тоа носи просперитет и сигурна ...

Сител - пред: 11 часа

Во Лондон денеска започна состанокот на Северноатлантскиот совет, на кој учествуваат шефови на држави или на влади на земјите членки на НАТО, меѓу кои и премиерот Зоран Заев. Заев ја предводи владината делегација што присуствува на собирот во ...

Локално - пред: 10 часа

Русија нема да се приклучи во трката за вооружување со НАТО, дури и Алијансата да ги зголеми своите воени трошоци, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека европските сојузници и ...

Н.Македонија - пред: 11 часа

Самитот на НАТО во Лондон, според познавачите на внатрешните состојби на сојузот, веројатно ќе биде еден од највозбудливите во историјата на Алијансата. Напнатоста внатре во Алијансата се споредува дури со онаа што владеела во времето на Студената ...

Сакам да кажам - пред: 14 часа

Кралицата Елизабета Втора ги нагости Зоран Заев и шефовите на земјите-членки на НАТО во пресрет на денешниот официјален почеток на дводневниот самит во Лондон, на кој ќе се одбележат 70 години од основањето на алијансата.

Канал5 - пред: 13 часа

Ширењето на НАТО е закана за Русија порача рускиот Претседател Владимир Путин .. Проширувањето на алијансата според Путин е бесмислено со оглед на тоа што не постојатг закани од Москва по распадот на Советскиот сојуз во 91-та.

Локално - пред: 12 часа

Со самитот на врвот на НАТО оваа недела се слави 70-годишнина на Алијансата во Лондон, но некои од клучните играчи не се во празнично расположение, пренесува CNBC. Најголемиот гостин, американскиот претседател Доналд Трамп, патува во британската ...

24Инфо - пред: 11 часа

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ, пред самитот на лидерите на Алијансата, рече дека состанокот на сојузниците е добра можност Црна Гора да ја потврди нејзината припадност кон Алијансата.

Слободен Печат - пред: 15 часа

Пристапниот протокол е сега потпишан од сите земји членки освен Шпанија, од технички причини поради предвремените избори во оваа земја. Премиерот Зоран Заев пред почетокот на лидерскиот состанок на земјите членки на НАТО за МИА изјави дека ова за ...

Макфакс - пред: 14 часа

Премиерот, Зоран Заев, кој ја предводи делегацијата на нашата земја на состанокот на лидерите на НАТО во Лондон со кој се одбележува 70-годишнината од постоењето на Алијансата, синоќа присуствуваше на прием кај кралицата Елизабета Втора во ...

Р.С.Европа - пред: 16 часа

Лидерите на НАТО денеска на вториот ден од нивниот состанок во близина на Лондон ќе расправаат за заканите со кои се соочува Алијансата, но и за разликите и поделбите во врска со идната стратегија.

CivilMedia - пред: 13 часа

Обединетото Кралство на Велика Британија на својата официјална страница објави фотографија со кралицата Елизабета Втора и шефовите на земјите членки на НАТО, во пресрет на дводневниот самит во Лондон, на кој ќе се одбележат 70 години од основањето ...

Фактор - пред: 15 часа

Добродојдовте во НАТО - и порача британскиот министер за одбрана Бен Валас на министерката Шекеринска на средбата во Лондон. Средбата се реализира во пресрет на Лидерскиот самит на НАТО – Алијансата каде за прв пат нашата држава активно учествува на ...

еМагазин - пред: 16 часа

Премиерот Зоран Заев беше на прием кај Кралицата Елизабета во Бакингемската палата, што се приреди за сите делегации, во чест на состанокот на лидери на НАТО кој се одржува во Лондон. Тој беше во друштво на светските и европските лидери, а многумина ...

Фактор - пред: 16 часа

70 години слави НАТО Алијансата а премиерот Заев во друштво на најмноќните светски лидери е дел од Самитот кој се одржува два дена во Лондон. Заедно со Емануел Макрон, Доналд Трамп, Ангела Меркел, Реџеп Таип Ердоган, и многу други лидери на ...

AKO - пред: 23 часа

Иако формално РС Македонија се уште не е членка на НАТО, премиерот Заев е дел од заедничката фотографија на лидерите на земјите членки со Кралицата Елизабета Втора. Нејзиното Височество кралицата Елизабета Втора ги поздрави генералниот секретар на ...

Претседателот на Русија Владимир Путин го критикуваше продолжувањето на ширењето на НАТО кое, како што сугерираше, било бесмислено. Како што истакна Путин, тоа е бесмислено имајќи го предвид непостоењето на закана од Москва по распадот на Советскиот ...

Премиерот Зоран Заев вечера во Лондон, каде денеска и утре се одржува Самитот на НАТО, на кој се одбележуваат 70 години од Алијансата, заедно со лидерите на земјите-членки пристуваше на прием кај кралицата Елизабета во Бакингенмската палата.

365 - пред: 1 ден

По завршувањето на првиот ден од НАТО Самитот во Лондон по повод 70-годишнината од формирањето на Алијансата, во чија завршна декларација предвидено е во посебен параграф да биде забележано дека земјата е добредојдена како 30-та членка, лидерите на ...

Северна Македонија е 30 членка на НАТО на 70-годишнината од формирањето на Алијансата, ова е мотото под кое настапуваат членовите на државната делегација и пред врвот на НАТО и пред новинарите овде во Лондон, а истото мото е содржано и на беџот со ...

Групна фотографија со лидерите на земјите-членки на НАТО вечерва објави кралицата Елизабета Втора. Таа организираше прием за лидерите во Бакингемската палата во Лондон, каде се одржува самит по повод 70-годишнината од формирањето на Алијансата.

Македонскиот премиер Зоран Заев вечерва беше на прием кај кралицата Елизабета како дел од делегацијата на лидерите на земјите членки на НАТО. Кралското семејство ја објави групната фотографија и напиша: -Официјална фотографија со нејзиното ...

Зоран Заев кој е прв македонски премиер кој присуствува на Состанокот на лидерите на НАТО во Лондон, ја истакна потребата НАТО да се посвети на завршување на конфликтите во различните земји низ целиот свет.

Денеска во Лондон почна самитот на НАТО по повод 70 годишнината од формирањето на овој најголем воен сојуз во светот. На самитот на НАТО во Лондон македонската делегација ја предводи премиерот Зоран Заев, а во нејзин состав се и министерката за ...

Премиерот Зоран Заев на Твитер објави фотографија од лидерите на НАТО, на прием кај кралицата Елизабета Втора во Бекингемската палата. -Официјална фотографија од нејзиното височество кралицата, принцот од Велс, генералниот секретар на НАТО и ...

Официјална фотографија на Нејзиното Височество, Кралицата, Принцот од Велс со Генералниот секретар на НАТО и Шефови на држави и влади од државите-членки на Алијансата, стои на официјалниот Твитер профил на Кралското семејство.

Новиот воен преставник на Македонија во НАТО се уште не стигна до Брисел, но е во делегацијата која отпатува на самитот во Лондон. Полковник Зоран Секуловски, според неофицијалните информации на Телма, е изборот за воен претставник во НАТО.

Започна Самитот на НАТО на лидерите на земјите членки во Лондон. Македонија се уште не е полноправна членка, но сепак, за прв пат учествува рамноправно со останатите 29 земји. Во Лондон е Јован ...

Четворицата разговарале за турската операција „Извор на мирот", насочена кон курдските милиции Единици на народната заштита и Работничката партија на Курдистан на северот од ...

Деновиве светот се шокира откако на социјалните мрежи се прошири веста дека кралицата Елизабета Втора починала, пренесува The Mirror. Според написите во странските медиуми, анонимен корисник на Твитер објавил пораки од групата WhatsApp во кои пишува ...

Themes
ICO