Macedonia

Ѕвездата на Лајпциг, Тимо Вернер ќе заврши во Ливерпул

Манчестер јунајтед и Барселона тргнаа по Тимо Вернер, но негова желба беше да потпише за Ливерпул, а се чини дека тоа и ќе се случи.

Последните информации се дека Ливерпул е во напредни преговори со Тимо Вернер и трансферот е пред рализација.

Тимо Вернер во договорот со Лајпциг има откупна клаузула од 58 милиони евра која може да се активира до април, и токму тоа ќе го направи Ливерпул.

Тие на Вернер му нудат договор до 2025 година со плата од осум милиони евра годишно плус бонуси. Се очекува Германецот да ја прифати оваа понуда.