Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Институциите сѐ уште не го препознаваат фемицидот: Платформата за родова еднаквост бара преквалификација на убиството во Кочани | 360 степени

360 степени - тукушто објавено

Преквалификување на делото во убиство при вршење на родово-базирано насилство претходно побараа и од Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство. Покрај тоа, од Мрежата побараа и одредување на највисока казна за мажот што со 40 ...

МКД - пред: 35 мин

Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово базирано насилство, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно обвинителство Кочани го квалификуваше како убиство на ...

Макфакс - пред: 1 час

Платформата за родова еднаквост реагира дека случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово базирано насилство, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно ...

Слободен Печат - пред: 51 мин

Платформата за родова еднаквост повторно реагира до Јавното обвинителство и државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски убиството на жената во Кочани да го преквалификува делото согласно член 123 став 2, точка 2а односно како фемицид при вршење на ...

Слободен Печат - пред: 23 часа

Јавното обвинителство за „Слободен печат“ соопшти детали за тоа двата последни случаи на фемицид – убиствата на две жени во Куманово и убиството на 46-годишната жена во Кочани, откако вчера Министерството за внатрешни работи тврдеше дека во периодот ...

Се бараат построги казни за сторителите, но и одговорност за сите службени лица кои не постапиле навремено, иако за насилството биле алармирани подолго време. Неколку случаи на насилство коишто завршија со убиство во Северна Македонија повторно го ...

Најстрога казна за убиецот од Кочани кој пред два дена, со 40 убоди со нож ја усмрти својата поранешна партнерка, бара Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство... Од организацијата потсетуваат и на двојното убиство во ...

Убиството во Кочани да се третира како последица на долгогодишно насилство и да се одреди највисока казна за сторителот, бара Националната мрежа против насилство... Одговорност за полицајците кои знаеле дека убиените жени од Кочани и Куманово ...

Трите фемициди што се случија во период од еден месец во Куманово и последниот случај во Кочани дел од одговорноста ја сврте кон Министерството за внатрешни работи и нивното непостапување кога овие жени своевремено алармирале во полиција и барале ...

Освен скопските и велешкиот, другите шелтер-центри за жртвите на семејно насилство не функционираат. Проблеми има и кај функционалните: нема доволно кадар, несоодветни просторни услови, нема надзор и обезбедување.

Најстрога казна за сторителот на убиството во Кочани, кое се случи пред два дена, кога маж со 40 убоди со нож ја уби својата поранешна партнерка, бара Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство.

Најстрога казна за сторителот на убиството во Кочани, кое се случи пред два дена, кога маж со 40 убоди со нож ја уби својата поранешна партнерка, бара Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство.

„Двојно убиство во Куманово, сопругот си ја убил сопругата и нејзината мајка , а потоа се самоубил.“ „Масакрирана жена со 40 убоди од нож убиена од страна на нејзиниот поранешен партнер пред прагот на својата куќа во Кочани.

еМагазин - пред: 1 час

Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово базирано насилство, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно обвинителство Кочани го квалификуваше како убиство на ...

Либертас - пред: 1 час

Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово базирано насилство, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно обвинителство Кочани го квалификуваше како убиство на ...

Опсервер - пред: 1 час

Платформата за родова еднаквост реагира дека случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово базирано насилство, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно ...

Точка - пред: 1 час

Платформата за родова еднаквост реагира дека случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово базирано насилство, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно ...

Press24 - пред: 1 час

Платформата за родова еднаквост реагира дека случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово базирано насилство, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно ...

ММС - пред: 1 час

Убиството во Кочани е фемицид, да се преквалификува делото, бараат од Платформата за родова еднаквост. Во соопштението до јавноста, кое ви го пренесуваме во целост, се вели: -Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово базирано насилство, кога во ...

Кајгана - пред: 1 час

Платформата за родова еднаквост реагира дека случајот на фемицид, најтешкиот вид родово базирано насилство, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно обвинителство ...

Мета - пред: 1 час

Од Платформата реагираат дека институциите сѐ уште не го препознаваат родово базираното насилство Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово базирано насилство, кога во Кочани жена беше изборена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот ...

Радио МОФ - пред: 1 час

По последниот случај на фемицид во земјава, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, кое Јавното обвинителство во Кочани го квалификуваше како „убиство на свиреп начин“, ...

Фактор - пред: 1 час

Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово базирано насилство, кога во Кочани жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно обвинителство Кочани го квалификуваше како убиство на ...

Сител - пред: 40 мин

Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово-базирано насилство, кога жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно обвинителство Кочани го квалификуваше како убиство на свиреп начин.

Канал5 - пред: 37 мин

Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово-базирано насилство, кога жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно обвинителство Кочани го квалификуваше како убиство на свиреп начин.

Република - пред: 35 мин

Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово-базирано насилство, кога жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно обвинителство Кочани го квалификуваше како убиство на свиреп начин.

24Инфо - пред: 18 мин

Случајот на фемицид, најтешкиот вид на родово-базирано насилство, кога жена беше избодена до смрт, иако претходно го пријавувала сторителот за уцена и барала заштита, Основното јавно обвинителство Кочани го квалификуваше како убиство на свиреп начин.

Канал5 - тукушто објавено

Основното јавно обвинителство Кочани донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело –Убиство според член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик.