logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Macedonia

Ивајло Дичев: Владата во Софија манипулира со македонското прашање за политички поени | 24 Вести

24 Вести - пред: 38 мин

Декларацијата на бугарската Влада со која се бара Македонија меѓудругото да се откаже од македонскиот јазик во рамките на ЕУ, како и тоа да ги отстрани сите написи во кои стои дека Бугарија била на страната на фашистите во Втората светска војна, за ...

Телма - пред: 2 часа

Македонија не смее да влезе во преговарачки процес со Европската унија пред да го надмине проблемот со употребата на македонскиот јазик кој минатата недела Бугарија го нагласи но и усвои како декларација во парламентот, предупредува политичкиот ...

iPortal - пред: 2 часа

Ицо Најдовски Перин, историчар и долгогодишен активист за правата на Македонците низ светот, запрашан за коментар за последните услови од Совет на министри на бугарската влада кои се однесуваат на евроинетративните перспективи на нашата земја вели ...

Press24 - пред: 7 часа

Ивајло Дичев професор по културна антропологија на Универзитетот во Софија и предавач на Универзитети во САД и Франција, е еден од луѓето од интелектуалниот свет во Бугарија, кој има европски мислења и ставови во поглед на македонското прашање и ...

МКД - пред: 9 часа

Со договорите со Бугарија и Грција, за добрососедство и за промена на името, актуелната македонска власт всушност потпиша дека во тие земји не постои македонско национално малцинство. Ваквата нивна согласност Софија и Атина упорно ја истакнува во ...

еМагазин - пред: 9 часа

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу Македонија и Бугарија, кој беше потпишан од двајцата премиери Зоран Заев и Бојко Борисов во 2017 година, повторно е во фокусот откако бугарската Влада, но и бугарското Собрание испорачаа ...

Expres - пред: 7 часа

Овие денови од Софија се огласија барањата на бугарските политичари и на т.н. Македонски научен институт во врска со главните обележја на македонската држава: македонската историја и македонскиот јазик односно нивното целосно негирање како предуслов ...

еМагазин - пред: 9 часа

„Бугарија повторно на погрешната страна на историја“, “Македонија не е и е виновна на Бугарија зошто за време на Втората светска војна, тогашната бугарска влада одлучи да се здружи со фашистичка Германија на Адолф Хитлер “… се дел од бројните ...

ММС - пред: 10 часа

Последните бугарски уцени и услови кон Македонија во врска со очекуваните идни преговори за прием на земјава во ЕУ, наидоа на одгласи, коментари, но и шегобијни текстови во повеќе балкански медиуми.

Фактор - пред: 10 часа

По објавувањето на бугарската декларација, во која Софија упати бројни барања од Северна Македонија како услов за почеток на преговорите за влез во ЕУ, не се стишува бурата, а сега интелектуалците од обете држави се побунија.

еМагазин - пред: 11 часа

Во врска со најновите случувања повразни со условите кои бугарската Влада ги постави за Македонија на нејзиниот пат до зачленување во Европската Унија, на својот Фејсбук профил коментираше поранешниот македонски премиер и лидер на ВМРО НП, Љубчо ...

Опсервер - пред: 20 часа

ФАШИСТИЧКА БУГАРИЈА Пишува Тодор ПЕТРОВ Ако Германците им се извинија на Пољаците и Евреите за злосторствата во Втората Светска Војна, зошто Бугарија да не им се извини на Македонците за злосторствата во Балканските војни, Првата и Втората Светска ...

ТВ21 - пред: 22 часа

Еден од најчувствителните услови е делот во кој се бара да не се споменува дека постои македонски јазик, да нема македонско малцинство во Бугарија, да нема бугарска фашистичка окупација, а Гоце Делчев да биде Бугарин.

Мета - пред: 23 часа

Изминативе седум дена во поглед на надворешната политика, беа меѓу „најжешките“ седмици што Македонија ги имала од осамостојувањето досега. Во исчекување на тоа што ЕУ ќе го реши следната седмица за доделување датум за почеток на преговорите за ...

1 Како мал, секој 11 Октомври се чудев што значи фразата „импровизиран напад на участокот“ што оди во пакет со „пукна првата пушка“. Два непознати збора во иста реченица – импровизиран и участок.

По реакцијата на бугарските интелектуалци на декларацијата на официјална Софија, професорот по културна антропологија, Ивајло Дичев во колумна за ДВ оценува: Премиерот Борисов сака само да им угоди на националистите. Бугарија го фрли камчето.

Пратеникот во европскиот парлемент од бугарската партија ГЕРБ, Андреј Ковачев оценува дека декларацијата која ја усвои парламентот во Софија е по терк на Северна Македонија. Тој во изјава за Радио Фокус вели дека е тешко да се надмине пропагандата ...

Софија промовира потценувачки однос кон официјално Скопје и го враќа јазикот на национал-комунизмот, смета група македонски и бугарски интелектуалци кои најавуваат дека со петиција ќе се борат против декларацијата на Бугарија во врска со ...

Бугарските интелектуалци против бугарските власти. Самоиницијативно започнаа петиција со која ги остро ги критикуваат условите на бугарската Влада за членство на Македонија во Европската Унија.

Барањата на Бугарија се спротивни на ветеното од Софија дека нема да ја блокира одлуката за давање на датум за преговори на Македонија со Европската Унија. Ова е ставот на Институтот за европска политика.

Премиерот Зоран Заев очекува Бугарија и Грција да бидат предводници во поддршката за добивање датум за нашата земја за почеток на преговорите со ЕУ, одлука што земјите на ЕУ ќе ја носат на 17 октомври.

Група интелектуалци од Република Бугарија и од нашата земја, преку отворено писмо денеска изразија, како што се наведува, разочараност и длабока загриженост од објавената „рамковна позиција“ на бугарската влада за преговорите на Република Северна ...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски денеска на својот Фејсбук профил ги коментираше најновите услови кои ги постави Бугарија за поддршка на Македонија за добивање датум за почеток на пристапните преговори со Европската унија.

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски денеска преку својот Фејсбук профил го искажа ставот за најновите услови кои ги постави бугарската Влада. Според него, новиот ултиматум значи укинување на Договорот за добрососедство.

Во пресрет на македонскиот државен празник 11 Октомври, кој се одбележува како ден на македонското востание против фашистичката окупација од 1941 година, соседна Бугарија испорача низа услови што Македонија треба да ѝ ги задоволи, за да ја добие ...

„Најновиот ултиматум од Бугарската влада го доживувам како суспендирање на Декларацијата за пријателство од 1999 година и Договорот за добрососедство од 2017 година“, напиша поранешниот премиер Љубчо Георгиевски на Фејсбук.

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ, потоа на ВМРО Народна партија, Љубчо Георгиевски, на својојот Фејсбук профил ја коментираше одлуката на бугарскиот државен врв кој деновиве постави нови услови во процесот на пристапување на Македонија во ...

Дека Бугарија отиде предалеку со поставените „црвени линии“ со кои ќе ја условува земјава при преговорите за членство во Европска унија, говори и гласната реакција меѓу македонските политичари, која овојпат е и подиректна, но и покритичка.

Еден месец по окупацијата на вардарскиот дел на Македонија од страна на Царството Бугарија, Методија Шаторов-Шарло (секретарот на Покраинскиот комитет на КПЈ за Македонија, испрати проглас до македонскиот народ).

И додека Македонија го слави големиот државен празник 11 октомври и 78 години од почетокот на народноослободителната борба против, пред сѐ, бугарскиот фaшиcтички oкyпатop, Бугарија е зафатена со поставување услови, од чие исполнување ќе зависи ...

На само една недела пред Европскиот совет да донесе конечна одлука дали Северна Македонија и Албанија ќе добијат датум за почеток на преговорите, источниот сосед донесе одлука за поддршка на интеграциите на нашата земја во европското семејство, но ...

На денот на големиот македонски празник – 11 Октомври, ГЛАС ЗА МАКЕДОНИЈА остро реагира на изјавите кои деновиве доаѓаат од неофицијални и официјални бугарски чинители во однос на македонскиот народ, неговата историја, јазик и посебност воопшто.

Љубчо Георгиевски, поранешниот македонски премиер и добар познавач на македонско-бугарските односи, изрази длабок песимизам и разочарување од условите кои ги наметна Бугарија за Македонија штом започнат преговорите, односно отворањето на поглавјата ...

И парламентот и бугарската влада дадоа поддршка Македонија да добие датум за преговори со ЕУ, но условите што ги постави за да ги почне многу повеќе личат на уцени кои го ставаат во тешко искушение императивот за градење добрососедски односи, што ...

Денешниот национален празник 11 октомври, кој во македонската национална меморија, и во официјалните историски учебници се празнува и се учи како „ почеток на народноослободителната и организирана борба на македонскиот народ против фашистичкиот ( ...

Македонските политичари не се возбудија премногу од апсурдните услови за подршка од Бугарија за Македонија за членство во Европската Унија, но затоа темата е хит на Твитер. Како што е веќе познато Бугарија во долгиот список со услови бара од ...

Група бугарски интелектуалците започнаа петиција против декларацијата на бугарската влада во однос на ЕУ интеграциите на Северна Македонија, која предизвика шок во Скопје. Сметаат дека Софија промовира потценувачки однос Бугарските интелектуалци го ...

Премиерот Зоран Заев, пак, очекува дека ќе се дојде до решение за сите отворени прашања преку дијалог ОХРИД — Дали соседна Бугарија може да стане кочничар на европскиот пат на Северна Македонија, по барањата кои Софија му ги упати на Скопје, се ...

Бугарската интелектуална елита со сопствена Декларација се спротивставува на „ Рамковната позиција “, односно условите кои бугарската Влада ги бара од нашата земја. На Декларацијата во која се објаснува зошто „Рамковната позиција“ оди предалеку со ...

Македонски играчи на кошарка или популарниот „баскет“ многу често го користат изразот „бугарски кош“. Станува збор за поен постигнат од среќа или што би рекле од незнаење – со смешно фрлање на топката без никаква.

Во пресрет на големиот празник 11 Октомври – денот на востанието на македонскиот народ за ослободување од фашистичкиот окупатор, но и како реакција на непримерната бугарска реторика во последниве денови, сакам да потсетам на еден значаен момент од ...

Новите услови кои Бугарија и ги постави на Северна Македонија пет дена пред Самитот на ЕУ се крајно тенденциозни и претставуваат закана за земјата пред добивањето датум за преговори. Иако Бугарија се повикува на Договорот за добрососедство, чие ...

Македонскиот премиер Зоран Заев в понеделник ќе се состане со македонските историчари од мешовитиот комитет на експерти кој треба да најде заеднички јазик со бугарската страна согласно договорот за добрососедство со Бугарија.

Експертите за Балканот Флоријан Бибер од Луксембург и Џејмс Петифер од Велика Британија му се придружија на Ханс ван ден Берг од Холандија во критиките за бугарското условување на поддршката за Македонија за членство во Европска унија.

Единствена Македонија со неверување гледа како македонските државни органи се неми набљудувачи на крајно агресивната бугарска политика за укинување и обезличување на македонскиот народ. Поминаа два дена од усвојувањето на т.н.

Бугарската и македонската интелектуална елита со сопствена Декларација се спротивставува на „Рамковната позиција“, односно условите кои бугарската Влада ги бара од нашата земја. На Декларацијата во која се објаснува зошто „Рамковната позиција“ оди ...

Дали соседна Бугарија може да стане кочничар на европскиот пат на Северна Македонија, по барањата кои Софија му ги упати на Скопје, се постави како прашање откако официјална Софија најави дека ќе го поддржи одредувањето датум за почеток на ...

Бугарија одлучи да ѝ даде поддршка на Македонија за отпочнување на преговорите со ЕУ, но постави услови кои ќе треба да се исполнат во текот на отворањето на поглавјата. За таа цел, премиерот Зоран Заев в понеделник ќе се состане со македонските ...

Група бугарски интелектуалците започнаа петиција против декларацијата на бугарската влада во однос на ЕУ интеграциите на Северна Македонија, која предизвика шок во Скопје, пренесе Дојче Веле. Сметаат дека Софија промовира потценувачки однос.

„Го изразуваме нашето разочарување и длабока загриженост од рамковната позиција на бугарската влада“, пишуваат група бугарски историчари, адвокати, етнолози, политолози и црковни лица, кои започнаа отворена петиција во која со контра-декларација ...

Themes
ICO