logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Macedonia

Лидерите со порака од Охрид – „Малиот Шенген“ не е „Нова Југославија“ | Алсат-М

Алсат-М - тукушто објавено

Иницијативата позната како Мал Шенген, не е идеја за создавање на нова Југославија, туку идеја за создавање на поразличен Балкан од тој кој го познаваме, беше порачано од Охрид, каде лидерите на земјите од Западен Балакан во Охрид ги договорија ...

Алсат-М - тукушто објавено

Косово не учествуваше на Самитот во Охрид. Премиерот на Албанија, Рама отсуството на Косово го оцени како погрешно. Тој ги потсети тамошните власти дека многу пати седеле на иста маса со Србија и Босна, и покрај непризнавањето и дека тоа не би било ...

А1 On - пред: 2 часа

Албанскиот премиер Еди Рама денеска од лидерската средба на државите од Западен Балкан во Охрид упати критика до Приштина што не учествува во Иницијативата за регионална соработка, притоа изразувајќи уверување дека Косово како дел од регионот ќе ...

Канал5 - пред: 3 часа

Премиерот Зоран Заев и другите лидери на земјите од Западен Балкан присутни на регионалниот состанок во Охрид, Александар Вучиќ, Еди Рама, Денис Звиздиќ и Драгица Секулиќ, одржаа заедничка прес-конференција.

Фокус - пред: 5 часа

Косово греши што не учевствува во иницијативата за регионална соработка и на следниот самит во Драч треба да ја поправи грешката, порача албанскиот премиер Еди Рама, на заедничката прес-конференција на денешната втора средба во рамки на регионалната ...

Фокус - пред: 5 часа

Тоа што денеска го работиме не е алтернатива за полноправно членство во ЕУ, туку за да ги искористиме сите потенцијали и можности да го унапредиме животот во цел регион, рече македонскиот премиер Зоран Заев од Охрид, каде се оддржува вториот ...

24 Вести - пред: 4 часа

Република Северна Македонија и целиот регион немаат друга алтернатива освен членство во Европската Унија, рече премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференцијата во Охрид по завршувањето на вториот состанок во рамки на иницијативата за регионална ...

А1 On - пред: 5 часа

Регионалните лидери во Охрид постигнаа договор за „малиот Шенген“, односно се согласија за конкретни мерки што ќе придонесат за развој и раст на трите земји, како и на другите земји од Западен Балкан.

Слободен Печат - пред: 5 часа

Албанскиот премиер Еди Рама на денешната прес-конференција по заеднилкиот состанок на лидерите од Западен Балкан посочи дека сите земји од овој регион треба да бидат опфатени од оваа иницијатива.

ТВ21 - пред: 5 часа

Премиерот на Албанија Еди Рама, рече дека овие три земји посакува да бидат вклучени и Црна Гора, БИХ и Косово. „Основна карактеристика на овој договор е што истиот е внатрешна желба, а не под патронат однадвор.

ТВ21 - пред: 5 часа

После состанокот во Охрид за т.н. „мал Шенген“, премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, рече дека состанокот бил од големо значење, и оваа иницијатива ќе донесе еден нов, модерен Балкан.

iPortal - пред: 5 часа

Премиерот на РСМ Зоран Заев на заедничката прес конференција со лидерите од Западен Балкан порача дека состанокот во Охрид е со желба за Балканот во 21-иот век, со цел истиот тој Балкан да биде поубаво место за живот.

А1 On - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на „Фејсбук“ објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Магазин - пред: 4 часа

Македонскиот премиер Зоран Заев по средбата во Охрид со лидерите на Албанија, Еди Рама, и на Србија, Александар Вучиќ, рече дека огромна чест е во Охрид да се имаат лидерите на Западен Балкан.

Фактор - пред: 10 часа

Претседателот на привремените институции во Приштина, Хашим Тачи, соопштил дека Косово нема да учествува на состанокот на лидерите на Западен Балкан во Охрид, пренесува РТК2. Во телефонски разговор, Тачи му порачал на премиерот на Македонија, Зоран ...

ТВ21 - пред: 18 часа

Претседателот а Косово, Хашим Тачи на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека добил покана за да учествува на самитот во Охрид, но ја одбил поканата, јавува репортерот на ТВ21. Според Тачи, одбивањето на поканата има неколку причини.

Земјите од Западен Балкан имаат потешкотии со економската соработка. Царини, лоша инфраструктура и тензии меѓу соседите го кочат пазарот. Тоа треба да се смени. Неозможното се решава веднаш, за чуда треба малку време.

„Мал Шенген“ е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка, изјави денеска во Женева специјалниот претставник на американскиот државен секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер.

"Малиот Шенген е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка", рекол Метју Палмер во Женева. "Европската перспектива на Западен Балкан која е основа на американското ангажирање во регионот подолго од 20 години не се промени и нема да се ...

Малиот Шенген е иницијатива која ветува и ја има нашата поддршка", рекол Метју Палмер во Женева. "Европската перспектива на Западен Балкан која е основа на американското ангажирање во регионот подолго од 20 години не се промени и нема да се ...

Република - пред: 9 часа

Само еден месец по покренувањето на иницијативата за воспоставување регион без бариери за слободно движење на стоки, луѓе, услуги и капитал меѓу Македонија, Србија и Албанија, договорени се првите конкретни чекори во таа насока.

iPortal - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Локално - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

24Инфо - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Опсервер - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Либертас - пред: 8 часа

Земјите од Западен Балкан имаат потешкотии со економската соработка. Царини, лоша инфраструктура и тензии меѓу соседите го кочат пазарот. Тоа треба да се смени. Неозможното се решава веднаш, за чуда треба малку време.

Либертас - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

24 Вести - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Фокус - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи објасни дека одбил да присуствува на самитот во Охрид меѓу Зоран Заев, Александар Вучиќ и Еди Рама, бидејќи, како што истакна тој, Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една ...

Скопје1 - пред: 8 часа

Претседателот а Косово, Хашим Тачи на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека добил покана за да учествува на самитот во Охрид, но ја одбил поканата, јавува репортерот на ТВ21. Според Тачи, одбивањето на поканата има неколку причини.

Слободен Печат - пред: 8 часа

Тој наведе и дека Србија, на првиот самит на оваа нова регионална иницијатива, „намерно го занемарила Косово". Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја ...

МКД - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Макфакс - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива.

Нова ТВ - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

+инфо - пред: 8 часа

Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, напиша Тачи. Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја ...

Expres - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, во објаснувањето на Фејсбук зошто одбил да присуствува на самитот Заев-Вучиќ-Рама во Охрид.

Н.Македонија - пред: 8 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива.

ММС - пред: 8 часа

Претседателот на привремените институции во Приштина, Хашим Тачи, соопштил дека Косово нема да учествува на состанокот на лидерите на Западен Балкан во Охрид, пренесува РТК2. Во телефонски разговор, Тачи му порачал на премиерот на Македонија, Зоран ...

Нетпрес - пред: 7 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Денешен - пред: 7 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Република - пред: 7 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, на својот официјален профил на Фејсбук напиша дека добил покана за да учествува на самитот во Охрид, но ја одбил поканата. Според Тачи, одбивањето на поканата има неколку причини.

Точка - пред: 6 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива.

Нова ТВ - пред: 6 часа

Под наслов „Поттикнување на имплементацијата во Западен Балкан на четирите слободи пропишани од ЕУ“, Декларацијата што во Охрид ја постигнаа премиерите на Северна Макеоднија и Албанија Зоран Заев и Еди Рама и претседателот на Србија Александар ...

MakPress - пред: 6 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Сител - пред: 6 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Press24 - пред: 5 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Вечер - пред: 5 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во оОхрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата Евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива.

Курир - пред: 5 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Локално - пред: 5 часа

Премиерот на РСМ Зоран Заев на заедничката прес конференција со лидерите од Западен Балкан порача дека состанокот во Охрид е со желба за Балканот во 21-иот век, со цел истиот тој Балкан да биде поубаво место за живот.

Themes
ICO