logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Macedonia

Мустафа: Балканскиот Шенген е мини Југославија | Либертас

Либертас - тукушто објавено

Поголемиот дел на политичарите на Косово се против Балканскиот мини –Шенген за кој се договараа во Охрид премиерите на Северна Македонија, Србија и Албанија. По изјавата на лидерот на Самоопределување и претендент за премиер на Косово во новата ...

Deutsche Welle - пред: 4 часа

Северна Македонија, Србија и Албанија ќе работат поблиску заедно за отстранување на пречките за слободно движење на капитал и луѓе меѓу земјите. Но целта и натаму останува полноправно членство во ЕУ.

Локално - пред: 3 часа

Лидерот на косовскиот демократски сојуз Иса Мустафа кој го бојкотираше самитот во Охрид изјави дека политиките на „Малиот шенген“ ги оддалечуваат земјите од Западен Балкан од патот на европските интеграции, ставајќи ги во Евроазија, каде доминира ...

ТВ21 - пред: 4 часа

Лидерите на самитот во Охрид заклучија дека немаат друга алтернативна освен Европската унија и т.н „Мал Шенген“ не ја загрозува иднината на регионот ниту пак Европската унија. Премиерот Зоран Заев побара забрзување на процесот за интегрирање и уште ...

ТВ21 - пред: 4 часа

На денешната средба во Охрид, беа поканети Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина, но претседателот на Косово, Хашим Тачи рече дека го одбил учеството од неколку причини. Тој на својот Фејсбук профил напиша: „Прво, Косово намерно е заобиколено од ...

Алсат-М - пред: 6 часа

Косово не учествуваше на Самитот во Охрид. Премиерот на Албанија, Рама отсуството на Косово го оцени како погрешно. Тој ги потсети тамошните власти дека многу пати седеле на иста маса со Србија и Босна, и покрај непризнавањето и дека тоа не би било ...

Независен - пред: 5 часа

Албанскиот премиер Еди Рама денеска од лидерската средба на државите од Западен Балкан во Охрид упати критика до Приштина поради неучеството во Иницијативата за регионална соработка, притоа изразувајќи уверување дека Косово како дел од регионот ќе ...

ТВ21 - пред: 4 часа

Додека во Охрид се одвива средбата на лидерите од регионот за т.н. Балкански Шенген, ТВ21 излезе на терен да го слушне мислењето на граѓаните за оваа иницијатива на лидерите од регионот. Лидерите од регионот на крајот од средбата истакнаа дека ова е ...

Канал5 - пред: 9 часа

Премиерот Зоран Заев и другите лидери на земјите од Западен Балкан присутни на регионалниот состанок во Охрид, Александар Вучиќ, Еди Рама, Денис Звиздиќ и Драгица Секулиќ, одржаа заедничка прес-конференција.

А1 On - пред: 8 часа

Албанскиот премиер Еди Рама денеска од лидерската средба на државите од Западен Балкан во Охрид упати критика до Приштина што не учествува во Иницијативата за регионална соработка, притоа изразувајќи уверување дека Косово како дел од регионот ќе ...

Фокус - пред: 11 часа

Косово греши што не учевствува во иницијативата за регионална соработка и на следниот самит во Драч треба да ја поправи грешката, порача албанскиот премиер Еди Рама, на заедничката прес-конференција на денешната втора средба во рамки на регионалната ...

24 Вести - пред: 10 часа

Република Северна Македонија и целиот регион немаат друга алтернатива освен членство во Европската Унија, рече премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференцијата во Охрид по завршувањето на вториот состанок во рамки на иницијативата за регионална ...

Фокус - пред: 11 часа

Тоа што денеска го работиме не е алтернатива за полноправно членство во ЕУ, туку за да ги искористиме сите потенцијали и можности да го унапредиме животот во цел регион, рече македонскиот премиер Зоран Заев од Охрид, каде се оддржува вториот ...

А1 On - пред: 12 часа

Регионалните лидери во Охрид постигнаа договор за „малиот Шенген“, односно се согласија за конкретни мерки што ќе придонесат за развој и раст на трите земји, како и на другите земји од Западен Балкан.

Слободен Печат - пред: 11 часа

Албанскиот премиер Еди Рама на денешната прес-конференција по заеднилкиот состанок на лидерите од Западен Балкан посочи дека сите земји од овој регион треба да бидат опфатени од оваа иницијатива.

ТВ21 - пред: 11 часа

Премиерот на Албанија Еди Рама, рече дека овие три земји посакува да бидат вклучени и Црна Гора, БИХ и Косово. „Основна карактеристика на овој договор е што истиот е внатрешна желба, а не под патронат однадвор.

ТВ21 - пред: 11 часа

После состанокот во Охрид за т.н. „мал Шенген“, премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, рече дека состанокот бил од големо значење, и оваа иницијатива ќе донесе еден нов, модерен Балкан.

А1 On - пред: 15 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на „Фејсбук“ објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

iPortal - пред: 11 часа

Премиерот на РСМ Зоран Заев на заедничката прес конференција со лидерите од Западен Балкан порача дека состанокот во Охрид е со желба за Балканот во 21-иот век, со цел истиот тој Балкан да биде поубаво место за живот.

Магазин - пред: 11 часа

Македонскиот премиер Зоран Заев по средбата во Охрид со лидерите на Албанија, Еди Рама, и на Србија, Александар Вучиќ, рече дека огромна чест е во Охрид да се имаат лидерите на Западен Балкан.

Фактор - пред: 16 часа

Претседателот на привремените институции во Приштина, Хашим Тачи, соопштил дека Косово нема да учествува на состанокот на лидерите на Западен Балкан во Охрид, пренесува РТК2. Во телефонски разговор, Тачи му порачал на премиерот на Македонија, Зоран ...

Република - пред: 11 часа

На прашањето на пресконференцијата што понатаму после ветото од Франција за преговори за членство во ЕУ, Заев рече дека нашата држава нема друга алтернатива освен да стане членка на ЕУ. На ова претседателот на Србија му релицираше и рече дека нема ...

ТВ21 - пред: 1 ден

Претседателот а Косово, Хашим Тачи на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека добил покана за да учествува на самитот во Охрид, но ја одбил поканата, јавува репортерот на ТВ21. Според Тачи, одбивањето на поканата има неколку причини.

Земјите од Западен Балкан имаат потешкотии со економската соработка. Царини, лоша инфраструктура и тензии меѓу соседите го кочат пазарот. Тоа треба да се смени. Неозможното се решава веднаш, за чуда треба малку време.

Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе го почитува принципот според кој мандатар на владата ќе биде кандидатот на партијата која на изминатите вонредни избори освои најмногу гласови, а тоа во конкретниов случај е движењето Самоопределување, односно ...

Република - пред: 15 часа

Само еден месец по покренувањето на иницијативата за воспоставување регион без бариери за слободно движење на стоки, луѓе, услуги и капитал меѓу Македонија, Србија и Албанија, договорени се првите конкретни чекори во таа насока.

iPortal - пред: 15 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Локално - пред: 15 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

24Инфо - пред: 15 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Опсервер - пред: 15 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Либертас - пред: 15 часа

Земјите од Западен Балкан имаат потешкотии со економската соработка. Царини, лоша инфраструктура и тензии меѓу соседите го кочат пазарот. Тоа треба да се смени. Неозможното се решава веднаш, за чуда треба малку време.

Либертас - пред: 15 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

24 Вести - пред: 15 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Фокус - пред: 14 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи објасни дека одбил да присуствува на самитот во Охрид меѓу Зоран Заев, Александар Вучиќ и Еди Рама, бидејќи, како што истакна тој, Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една ...

Скопје1 - пред: 14 часа

Претседателот а Косово, Хашим Тачи на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека добил покана за да учествува на самитот во Охрид, но ја одбил поканата, јавува репортерот на ТВ21. Според Тачи, одбивањето на поканата има неколку причини.

Слободен Печат - пред: 14 часа

Тој наведе и дека Србија, на првиот самит на оваа нова регионална иницијатива, „намерно го занемарила Косово". Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја ...

МКД - пред: 14 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Макфакс - пред: 14 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива.

Нова ТВ - пред: 14 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

+инфо - пред: 14 часа

Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, напиша Тачи. Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја ...

Expres - пред: 14 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, во објаснувањето на Фејсбук зошто одбил да присуствува на самитот Заев-Вучиќ-Рама во Охрид.

Н.Македонија - пред: 14 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива.

ММС - пред: 14 часа

Претседателот на привремените институции во Приштина, Хашим Тачи, соопштил дека Косово нема да учествува на состанокот на лидерите на Западен Балкан во Охрид, пренесува РТК2. Во телефонски разговор, Тачи му порачал на премиерот на Македонија, Зоран ...

Нетпрес - пред: 13 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Денешен - пред: 13 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Република - пред: 13 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Р.С.Европа - пред: 13 часа

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, на својот официјален профил на Фејсбук напиша дека добил покана за да учествува на самитот во Охрид, но ја одбил поканата. Според Тачи, одбивањето на поканата има неколку причини.

Точка - пред: 13 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива.

Нова ТВ - пред: 13 часа

Под наслов „Поттикнување на имплементацијата во Западен Балкан на четирите слободи пропишани од ЕУ“, Декларацијата што во Охрид ја постигнаа премиерите на Северна Макеоднија и Албанија Зоран Заев и Еди Рама и претседателот на Србија Александар ...

MakPress - пред: 12 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи на Фејсбук објави дека одбил да присуствува на самитот во Охрид, наведувајќи дека Косово не сака да ја замени својата евроатлантска перспектива со ниту една регионална иницијатива, јави Танјуг.

Themes
ICO