Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Навивачите по поразот им ги запалиле автомобилите на играчите

Од: А1он

Пет автомобили на фудбалери и членови на стручниот штаб на аргентинскиот прволигаш Алдосиви се запалени, откако екипата доживеа уште еден пораз во првенството. Во натпреварот од 13. коло на аргентинската лига, Алдосиви гостуваше кај Годој Круз, загуби со 0:2 го забележа деветтиот лигашки пораз. Клубот во конкуренција на 28 екипи се наоѓа на претпоследното место на табелата, со само осум освоени бода.

dobivaj vesti na viber

Изгорените автомобили биле паркирани на паркингот на клубот во Мар де Плата, каде што играчите ги оставиле пред да заминат на гостувањето.

Автомобилите биле запалени неколку минути по завршувањето на натпреварот. И покрај тоа што пожарникарите експресно реагирале, пет автомобили целосно изгореле.

Клубот излезе со кратко соопштение во кое го истакна својот револт од вандализмот и порача дека насилството не е решение.

Извор: Топспорт