Macedonia

Николовски: Изборите се решение и гаранција за поефикасно справување со последиците од кризата,тоа е одговорно и државнички | Канал5

Канал5 - тукушто објавено

Заедно со кандидатите за пратеници од Изборната единица 3 денеска имавме координативен состанок со Регионалниот изборен штаб, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ и носител на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во ИЕ 3.

ММС - тукушто објавено

Со или без ВМРО ДПМНЕ, изборите ќе бидат на 22 дена по завршување на вонредната состојба. Вака одговори на нашето прашање генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, дали меѓународниот фактор ќе ги прифати изборите како фер и легитимни, доколку ...

Канал5 - пред: 59 мин

Власта за избори на 21 јуни, опозицијата предупредува дека тие нема да можат да се одржат пред 30 јули. Изборите се решение, а не проблем, порача претседателот на СДСМ Заев од Струмица по денешната средба со кандидатите за пратеници од четвртата ...

Алсат-М - пред: 2 часа

Потребно е и одговорно е да се најде решение за изборите да се одржат пред почетокот на летото, најмногу заради здравјето на луѓето. Затоа, нашата, мојата порака е: изборите се решение, а не проблем.

360 степени - пред: 2 часа

Избори треба да се одржат во првиот можен термин, согласно законските можности и согласно состојбата со епидемијата, порача уште еднаш претседателот на СДСМ Зоран Заев, по денешната средба со кандидатите за пратеници од четвртата изборна единица.

ТВ21 - пред: 1 час

Немаме директна комуникација меѓу нас. Верувам дека ќе се одржи лидерска средба, заради тоа што можноста за одржување на лидерска средба навистина е до истекот на вонредната состојба. Кога ќе помине вонредната состојба останува неизвесноста дали ќе ...

Frontline - пред: 41 мин

Преглед на настаните до 15 часот ЗАЕВ : Ние сакаме избори на кои ќе учествува опозицијата . НЕЗАВИСНАТА пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија денес упатија порака до Христијан Мицкоски, во коe го коментираат обидот да ...

Frontline - пред: 1 час

Животот на луѓето мора да продолжи, а со тоа и животот на демократијата. Тоа е главниот аргумент за одржување на изборите, како во Франција, Србија, Хрватска и другите земји низ светот, така и во Северна Македонија.

CivilMedia - пред: 2 часа

„Со останатите кандидати за пратеници потврдивме дека крајно потребно и одговорно е да се најде решение за изборите да се одржат пред почетокот на летото најмногу поради здравјето на луѓето.

360 степени - пред: 17 часа

Универзитетскиот професор Сефер Тахири во дебата на „360 Степени“ зборуваше за кризата со корона-вирусот и можниот датум за одржување парламентарни избори, како и за тоа дали ВМРО-ДПМНЕ би се одлучиле за бојкот на изборите имајќи во предвид дека и ...

360 степени - пред: 18 часа

Универзитетскиот професор Сефер Тахири во дебата на „360 Степени“ зборуваше за кризата со корона-вирусот и можниот датум за одржување парламентарни избори. „Сакам да дадам кратка проценка околу тоа што јас го нарекувам…дека ние за жал сме држава на ...

Press24 - пред: 17 часа

Било каква оценка на уредбата како нелигитимна, јас слушнав и други различни квалификации, се само голи политички аргументи, без никакви вистински аргументи. Тоа се квалификации кои апсолутно не држат вода, кажа министерката за правда Рената ...

+инфо - пред: 17 часа

Според Уставот, изборите мора да се одржат 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, изјави министерката за правда Рената Дескоска во интервју за Канал 5. Според министерката, изборните дејствија се веќе започнати од страна на институциите, ...

Centar - пред: 15 часа

Поради успешното справување на министерот за здравство со оваа пандемија има видно зголемување на рејтингот на СДСМ и секако, секоја партија сака да оди на избори кога резултатот би бил најдобар.

Канал5 - пред: 19 часа

За ставовите околу владината уредба за изборите, составот на Државната изборна комисија и вонредната состојба, Тамара Стојкова разговараше со министерката за правда Рената Тренеска Дескоска.

Локално - пред: 19 часа

Франција е последната земја која вториот круг од локалните избори го закажа на 28 јуни, повеќе од три месеци по првиот круг организиран среде пандемијата од коронавирусот. Според премиерот Едуард Филип, направени се анализи дека демократскиот живот ...

Глас на Америка - пред: 21 часа

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ на различни страни за изборите СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се уште далеку од можен компромис за датумот на парламентарните избори. Мицкоски денеска порача дека денот на гласање не може да биде 2 месеца по евентуалното прекинување на ...

Алфа - пред: 22 часа

Опозицијата не прифаќа ултиматуми за изборен датум. Останува на позициите за термини за избори од последната лидерска средба за крајот на авгуист и почетокот на септември. Мицкоски смета дека уредбата на владата врз основа на која СДСМ тврди дека ...

24 Вести - пред: 22 часа

Нова лидерска средба најверојатно на почетокот на следната недела – дотогаш Зоран Заев и Христијан Мицкоски со дипломатски посредници ќе се обидат да ги доближат позициите. Неофицијално според дипломатски извори на маса е првата недела од јули, ...

Слободен Печат - пред: 23 часа

Изборниот датум за Мицкоски е квиз, а за Спасовски реалност во Уредбата. Додека власта се подготвува за избори од опозициската ВМРО-ДПМНЕ со став дека се подготвени за компромис, но само доколку СДСМ понуди нови аргументи.

Сител - пред: 23 часа

По завршување на вонредната состојба потребни се избори на 21 јуни .... Избори е можно да се одржат 60 дена од завршувањето на вонредната состојба на 30 јули, а најдобро крајот на август..

Алсат-М - пред: 1 ден

Македонските партии се залагаат за консензус за датумот на изборите, но ниту еден не презема чекори за да започне дијалог. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека неговата партија не подлегнува на ултиматумите од Заев, но додава дека опозицијата е ...

Никој не знае кога би се одржала нова лидерска средба иако сите ја посакуваат. Претседателот на државата чека лидерите да ги приближат ставовите, тие, пак, велат дека се подготвени за компромис, но се чини дека се далеку од договор за датум за ...

За власта нема дилеми датумот за избори е одреден, додека опозицијата останува на ставот избори во јуни не може да има. Иако и двете страни не ја отфрлаат можност за договор за изборниот датум, сепак најава за нова лидерска средба се уште нема иако ...

Разговорите продолжуваат и сметам дека нема потреба да се драматизираат работите, а особено не да се поставуваат реципрочни ултиматуми. Сите се согласни околу главните појдовни точки: прво, за здравјето на граѓаните не може да се преговара и второ, ...

И премиерот Оливер Спасовски и вицепремиерот Бујар Османи денеска изјавија дека треба да се постигне консензус за датумот за избори и тие да се одржат што е можно побрзо. „Јас очекувам дека во рамките на тоа што ми е законска можност ќе има дијалог ...

Во однос на избирниот датум, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека е за компромис, но дека не прифаќа ултиматуми Не е легитимна Уредбата на Владата, врз основа на која СДСМ тврди дека треба да се одржат избори на 21 јуни , доколку не биде продолжена ...

Во оној момент кога ќе заврши вонредната состојба, за 22 дена треба да се одржат избоири во Република Северна Македонија. Жалам што сме единствена држава во светот каде што немаме функционален парламент, истакна денеска премиерот Оливер Спасовски ...

Дали ќе има нова лидерска средба за одредување датум за избори не знам, но датумот е одреден со Уредба со законска сила до завршување на вонредната состојба. Потоа за 22 дена треба да се одржат избори, рече денеска премиерот Оливер Спасовски.

Во однос на раговорите за парламентарните избори, Мицкоски рече дека тие ги соопштиле датумите за кои сметаат дека се најдобри за избори и дека се подготвени за компромис. -Нашите позиции се јасни.

Разговорите продолжуваат и сметам дека нема потреба да се драматизираат работите, а особено не да се поставуваат реципрочни ултиматуми, вели францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние во интервју за весникот „Вечер“. вели Тимоние.

Вообичаена практика во политичките разидувања во земјава, во низа изминати изборни циклуси, беше вклучувањето на меѓународниот фактор во улога на медијатор, па честопати и со директно клучна улога во решавањето на одредени состојби.

Владејачката партија предупредува дека земјата може да влезе и во уставна криза ако изборите не завршат што поскоро, додека опозицијата тврди дека се уште не е под контрола здравствената криза Државата може да влезе во уставна криза ако што побрзо ...

Партиите во моментов се чини дека се далеку од договор за датум за предвремени избори. СДСМ стои на ставот дека тие треба да се одржат на 21 јуни, ВМРО-ДПМНЕ дека тоа е незаконски. И по втората лидерска средба сосема нејасен остана евентуалниот ...

Скопје, 22 мај 2020 () – Нема приближување на ставовите меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ околу датумот за одржување на предвремените парламентарни избори. Двете партии остануваат на своите позиции, но, сепак, не ја исклучуваат можноста за евентуален договор, ...

Партиите на Албанците со свои аргументи за датумите кога според нив треба да се одржат парламентарните избори. Во емисијата „Патот кон“, политичките претставници си разменија и обвинувања меѓу себе дека со датумите се лицитира за дневно партиски ...

За партијата Алтернатива неприфатливо е престојните избори да се одржат на крајот на јуни поради, како што велат, состојбата со епидемијата, но и психолошката неподготвеност на народот за одржување на избори во услови на општа здравствена криза.

За разлика од минатиот месец кога тврдеа дека распуштениот парламент нема мандат да се состане повторни, опозиционерите сега сметаат дека спикерот има мандат да одреди нов изборен датум На 20 октомври минатата година, лидерите на парламентарните ...

Лидерска средба кај шефот на државата Стево Пендаровски најрано е можна дури кон средината на наредната недела, откриваат партиски извори од власта и опозицијата. Нема неформални разговори за приближување на ставовите за датум за избори,но контакти ...

Нема приближување на ставовите но има можност за нови преговори за да се дискутира за датумот за одржување на изборите. Најголемите партии од македонскиот блок и денеска ги вкрстија копјата на тема предвремени парламентарни избори.

Нема да има нов состанок на лидерите сè додека не се направи приближување на позициите за датумот на изборите. Овој став на кабинетот на претседателот Стево Пендаровски доаѓа неколку дена по состанокот на лидерите, од каде не беше одреден датум за ...

Се вклучува ли меѓународната заедници во разговорите за датум за избори по неуспехот на партиските лидери да најдат компромис на последната средба кај ...

Ако завршува вонредната состојба на 30 –ти и не ја продолжиме, избори сакале нејќеле треба да има на 21 јуни, толку нема дебата тука, закон е тука нема што“, дополни Манчевски. Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски на гостувањето на телевизија ...

Вашето барање за намалување на рестрикциите, а од друга страна тврдо да стоите дека нема услови за избори е контрадикторна. Не сме само ние, Хрватска и Србија закажаа избори. Крајот на август или септември кога сите очекуваат нов бран на ...

СДСМ е одговорна партија, ние сакаме компромис и учествуваме на лидерските средби. Но, ако ВМРО-ДПМНЕ не сака договор, ние нема да дозволиме штета на државата и граѓаните. Договор за одржување на предвремените парламентрни избори е можен додека трае ...

Скопје, 21 мај 2020 () – Парламентарните избори треба да се одржат кон крајот на јуни, поточно на 21 јуни, а нивното пролонгирање за наесен би преставувал преголем ризик за државата, смета министерот за информатичко општество и потпретседател на ...

Фото: Б. Грданоски Парламентарните избори треба да се одржат кон крајот на јуни, поточно на 21 јуни, а нивното пролонгирање за наесен би преставувал преголем ризик за државата, смета министерот за информатичко општество и потпретседател на СДСМ, ...

Парламентарните избори треба да се одржат кон крајот на јуни, поточно на 21 јуни, а нивното пролонгирање за наесен би преставувал преголем ризик за државата, смета министерот за информатичко општество и потпретседател на СДСМ, Дамјан Манчевски.

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски на гостувањето на телевизија 24 зборуваше за значењето на терминот за одржување на изборите. Тој уште еднаш го повтори ставот дека парламентарните избори е неопходно да се одржат кон крајот на јуни, поточно ...

Вели дека ако постои согласност дека треба да има олабавување на мерките, тогаш е контрадикторно да се зборува дека нема услови за избори. Парламентарните избори треба да се одржат кон крајот на јуни, поточно на 21 јуни, а нивното пролонгирање за ...

Football news:

Liverpool made a request to lease Dembele. The Frenchman intends to stay in Barcelona (Di Marzio)
Lyon midfielder AUAR wants to move to Juventus. Liverpool, PSG and Manchester City are Interested in him
Bayer has extended the contract with defender Wendell until 2022
Wasserman became the new agent for Fede Valverde
Kurzawa took part in a protest against racism in Paris. 20 thousand people took to the streets
Pedro will leave Chelsea in the summer. Roma-the favorite in the fight for the player (Calciomercato.it)
Liverpool, Chelsea and Manchester United have 12 days to buy Werner for 55 million euros. Then the discounts will end