Macedonia

Предлог-казни од по 800 евра за две лица од Велес кои го прекршиле полицискиот час

Од: А1он

Основното јавно обвинителство Велес до судот денеска поднесе предлози за издавање на казни од по 800 евра за две лица кои го прекршиле полицискиот час.

– Обвинетите не ја почитувале Одлуката на Владата на Република Северна Македонија со која се забранува движење на населението на територијата на државата, а со цел спречување и сузбивање на заразната болест предизвикана од коронавирусот. Со тоа, обвинетите во одделни кривично правни настани го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик, стои во соопштението од ОЈО.

Обвинителството му предложи на Судот, на обвинетите да им изрече парични казни во висина од по 40 дневни глоби во износ од по 20 евра, односно по вкупно 800 евра во денарска противвредност.

Football news:

Hoffenheim Director on leaving juniors for Bayern: It hurts us because we do all the work at the Academy for them
Atalanta President: PSG is a very strong team. It will be like going to school for us
Bruno was named player of the month in the Premier League for the second time in a row
Giovanni van Bronckhorst: I can't imagine Barcelona without Messi
Zlatan on the future in Milan: Ibra is not a player for the Europa League
Fiorentina wants to get Higuain as part of Chiesa's exchange to Juventus
Direct shots from a corner are a deliberate technique of the team from Portugal. Scored the winning goal in the 91st and moved closer to the Europa League