Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Рецепт за солена штрудла со готови кори на која никој нема да ѝ одолее

На штрудлите навистина е тешко да се одолее, без разлика дали се исполнети со слатки или солени филови. Има многу варијации на оваа тема, а рецептите се оние на кои секогаш се навраќаме бидејќи можеме да ги прилагодиме на состојките што ги имаме во фрижидерот.

Подолу можете да го прочитате рецептот за вкусна штрудла исполнета со брокула и моцарела, која е погодна за вегетаријанци и е совршен начин децата да јадат зеленчук во сосема поинаква форма.

Состојки:

Пакет кори
Глава брокула
Кромид
200 гр рендана моцарела
1 големо јајце
100 мл масло + 200 мл газирана вода
Семиња по желба
Сол, бибер, лук во прав

Подготовка:

Брокулата сварете ја во солена вода, изладете ја и исечете ја на ситни парчиња. Исечете го кромидот на ситни коцки или изрендајте го.

Во зеленчукот додадете рендано сирење и јајце, измешајте сè во компактна смеса и зачинете.

Подгответе го преливот со мешање масло и минерална вода и додадете прстофат сол.

Наредете ја штрудлата. Едната кора премачкајте ја и премачкајте ја со масло и газирана вода, па врз неа залепете ја втората кора. По работ на кората ставете го филот и повторете ја постапката. Свиткајте една штрудла кога ќе употребите четири кори.

Продолжете со процесот додека не ги потрошите сите кори.
П

окријте го плехот со хартија за печење и наредете ги штрудлите. Прелијте го остатокот од смесата со масло и минерална вода, посипете со семки и печете околу 30 минути во рерна загреана на 200 степени.