Macedonia

РУСКОСКА: „Чест ми е што ме предложи премиерот за шефица на СЈО, но уште е рано за честитки„ | Магазин

Магазин - пред: 21 мин

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Рускоска изјави дека е голема чест што е предложена од страна на премиерот, да го води новото Јавното обвинителство за организиран криминал и висока корупција.

Фактор - пред: 1 час

Според новиот предлог закон за јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција за шеф на оваа обвинителство ќе може да конкурираат и помлади обвинители. Министерството за правда го објави предлог законот и деталите за ...

CivilMedia - пред: 50 мин

пишува: Тврдам дека не може да помине ниедна варијанта на закон за обвинителството, со која не се исклучува било какво натамошно гонење за криминал и корупција на Али Ахмети, Бујар Османи или некој друг функционер од ДУИ.

Фокус - пред: 9 часа

Министерството за правда денеска го објави новиот Предлог на Закон за јавното обвинителство според кој СЈО и Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ќе се спојат во едно обвинителство, односно во Обвинителство за гонење на ...

Сител - пред: 13 часа

Специјалното јавно обвинителство да премине во државното како Обвинителството за гонење на организиран криминал и висока корупција, а досегашната специјална обвинителка Катица Јанева да ја замени обвинителката Вилма Рускска.

Слободен Печат - пред: 10 часа

За тоа дали во новото ЈО би ги вклучила и обвинителите од досегашното СЈО, вели дека и претходно изјавила дека во тоа Обвинителство има многу добри обвинители, многу способни така што со задоволство би соработувала со нив.

Канал5 - пред: 14 часа

Владата предлага целокупниот тим на СЈО да премине во постоечкото Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Со независност и слични привилегии какви што досега ги имаше СЈО и да се преименува во обвинителство за гонење на ...

Р.С.Европа - пред: 14 часа

Со владиниот предлог закон СЈО се претопува со Oбвинителството за организиран криминал и висока корупција, само надградено и проширено во ингеренциите. Покрај предметите од незаконското прислушување, ќе гони и прекршители на законот од редовите на ...

Магазин - пред: 10 часа

Премиерот, Зоран Заев, денеска соопшти дека пред Собранието ќе предложи нов Закон за јавно обвинителство, кое ќе ја дефинира трансформацијата на Специјалното јавно обвинителство. После неговата изјава на социјалните мрежи, остро реагираше ...

24 Вести - пред: 15 часа

СЈО заминува во историјата. Лидерска средба нема. Откако опозиционерот Мицкоски не ја прифати поканата на Заев, премиерот предложи нов закон за Јавно обвинителство. Со новото законско решение, СЈО со обвинителите ќе функционираат во рамки на ...

Нова ТВ - пред: 16 часа

Во понеделник Владата до Собранието ќе го достави текстот на предлог Законот за ЈО, со кој се уредува и улогата на досегашното Специјално јавно обвинителство. Тој денеска ќе биде доставен до сите политички партии и ќе биде ставен на увид на јавноста.

Телма - пред: 17 часа

Катица Јанева и СЈО заминуваат во историјата. На сцена стапува Вилма Рускоска и ново обвинителство. Премиерот предложи нов закон со кој ова обвинителство ќе функционира во рамките на републичкото.

Локално - пред: 13 часа

Министерството за правда го објави новиот Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој, како што наведуваат во соопштение, се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во „Јавно ...

Deutsche Welle - пред: 17 часа

По откажаната лидерска средба на која требаше да се дискутира за Законот за јавно обвинителство, премиерот Заев најави решение со кое СЈО ќе се интегрира во Јавното обвинителство под раководство на Вилма Русковска.

IRL - пред: 16 часа

Специјалното јавно обвинителство се укинува и оди под капата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, а нова шефица ќе биде обвинителката Вилма Рускоска . Новото име на оваа институција ќе биде Обвинителство за организиран криминал и ...

Алсат-М - пред: 17 часа

Вилма Рускоска да ја наследи Катица Јанева. Премиерот Зоран Заев го презентираше новиот текст за законот за обвинителство. Предлогот е тимот на СЈО да се интегрира во Обвинителството за организиран криминал, а новото име да биде „Јавно обвинителство ...

Канал5 - пред: 17 часа

Следната недела во Собранието ќе биде предложен нов текст на законот за Јавно обвинителство, во кој се вградени оние точки со кои е разговарано со опозицијата и со сите пратенички групи и кои се прифатливи за сите, ако не за најголем број пратеници.

ТВ21 - пред: 12 часа

Пропадна лидерската средба закажана за денеска. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одби да седне на маса, без да се увери дека прва точка на разговорите ќе бидат предвремените парламентарни избори, а не Изборниот законик, ...

Сакам да кажам - пред: 18 часа

Премиерот Зоран Заев најави дека Владата следната недела до Собранието ќе достави нов текст на Законот за Јавно обвинителство, според кој Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира со постојното Основно јавно обвинителство за гонење ...

Фокус - пред: 18 часа

Сите судски сучаи на СЈО кои веќе се во судска постапка ќе продолжат таму каде што застанале, само под капата на новото СЈО, односно на Обвинителството за гонење на организиран криминал и висока корупција, изјави премиерот Зоран Заев, најавувајќи ...

МКД - пред: 18 часа

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција по пропаѓањето на обидот за лидерска средба објави дека идната недела до Собранието ќе биде предложен нов текст на Законот за јавно обвинителство според кој, Специјалното јавно обвинителство како ...

Сител - пред: 18 часа

Нов закон за обвинителство во кој ќе се регулира и судбината на СЈО од денеска Владата ќе дистрибуира до политичките партии, а во понеделник ќе биде поднесен во Собранието. Ова е решението на премиерот Зоран Заев откако пропадна лидерската средба ...

Фокус - пред: 18 часа

Премиерот, Зоран Заев, денеска соопшти дека пред Собранието ќе предложи нов Закон за јавно обвинителство, кое ќе ја дефинира трансформацијата на Специјалното јавно обвинителство. Неуспевајќи да се договори со ВМРО-ДПМНЕ за нов Закон, Заев ќе се ...

Алсат-М - пред: 17 часа

Новото име на СЈО ќе биде Јавно обвинителство за организиран криминал и висока корупција, а ќе го предводи обвинителката Вилма Рускоска, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во владата.

Р.С.Европа - пред: 17 часа

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција најави дека наредната недела Владата ќе поднесе во Собранието нов предлог закон за јавно обвинителство со кој ќе се реши статусот на СЈО.

1tv - пред: 15 часа

Законот за јавно обвинителство, кој беше една од трите теми кои ги предложи премиерот Заев за планираната петочна лидерска средба, која сепак не се одржа, доби нов правец. На прес-конференција , премиерот соопшти дека во понеделник, Владата до ...

+инфо - пред: 17 часа

СЈО да стане минато, во рамки на обвинителскиот систем да не се формира уште едно обвинителство за висока корупција туку постоечкото Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција да се унапреди и да ги добие сличните ...

Нова ТВ - пред: 18 часа

Новото Јавно обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција ќе го наследи досегашното СЈО. Ова денеска го соопшти премиерот Зоран Заев на прес конференција на која објави дека поради одбивањето на опозицијата да учествува на ...

Телма - пред: 18 часа

Премиерот Зоран Заев денеска го објави предлог законот за промени во ОЈО според кој ингеренциите на СЈО ги превзема Обвинителството за организиран криминал. Обвинителството за организиран криминал ќе се вика Обвинителство за организиран крминал и ...

Алфа - пред: 15 часа

Премиерот Зоран Заев се откажа од неговиот симбол на правдата како што ја нарекуваше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Крајот на СЈО го најави со ново законско решение, а шефица на обвинителството сега за гонење на висока корупција ќе ...

Независен - пред: 15 часа

Фото: Б. Грданоски ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе го добие, ќе го анализира предлогот за ново законско решение за јавното обвинителство што го најави премиерот Зоран Заев. Опозициската партија исто така од страт гледа со резерва на предлогот на Заев – новото ...

AKO - пред: 17 часа

По откажувањето на лидерската средба поради одбивањето на Христијан Мицкоски да учествува на неа, премиерот на прес конференција најави дека идната недела Владата ќе предложи нов текст за Јавно обвинителство.

Макфакс - пред: 18 часа

Владата ќе достави нов предлог закон за јавно обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Јавното обвинителство, а ќе го води шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма ...

ТВ21 - пред: 16 часа

Актуелната шефица на ОЈО за ТВ21 вели дека е затекната од изјавата на премиерот Зоран Заев дека таа ќе биде предложена да биде на чело на новото Обвинителство за гонење организиран криминал и висока корупција.

Press24 - пред: 18 часа

Не прифаќаме ултиматуми кои се со цел да штитат криминал и кои ги ставаат партиските над државните интереси. Ова го истакна премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција за откажувањето на лидерската средба која беше најавена за денеска.

24 Вести - пред: 18 часа

Премиерот Заев на денешната прес конференција најави нов текст за законот за Јавно обвинителство кој ќе биде подготвен идната недела. Заев ги наведе причините за одлагање на лидерската средба и дека не прифаќаат ...

Курир - пред: 13 часа

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека чекаат Зоран Заев и официјално да го достави предлог законот по што партиските комисии ќе го анализираат и партијата ќе излезе со став. -Во меѓувреме продолжуваме да работиме и на нашиот предлог.

Мета - пред: 17 часа

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција соопшти дека предлог-законот за јавно обвинителство ќе го достави следната недела до Собрание. Во него се предвидува Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во новото Јавно обвинителство, со ...

ТВ21 - пред: 17 часа

Откако се одложи лидерската средба поради неприсуството на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, премирот Зоран Заев соопшти дека ќе предложат нов закон за Специјалното Јавно Обвинителство.

Магазин - пред: 17 часа

На денешната прес конференција, премиерот Зоран Заев, соопшти дека пред Собранието ќе предложи нов Закон за јавно обвинителство, кое ќе ја дефинира трансформацијата на Специјалното јавно обвинителство.

Фактор - пред: 18 часа

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција објави дека Владата следната недела во Собранието ќе поднесе нов текст на закон за јавното обвинителство, според кој СЈО ќе се вгради во јиерархијата на основното обвинителство и ќе се вика Јавно ...

Слободен Печат - пред: 18 часа

Не се создадоа услови за лидерска средба. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, без никаков аргумент и разумно објаснување ја одби мојата покана, рече на денешната прес-конференција премиерот Зоран Заев.

PressingTV - пред: 16 часа

Предлогот на Зоран Заев ја урива суштината на демократијата и принципот на поделба на власта, смета пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски кој е дел од преговарачкиот тим на партијата за законот за јавното обвинителство.

Независен - пред: 18 часа

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска ќе им стане шефица и на обвинителите од постојното Специјално обвинителство. Ова го предвидува новиот предлог закон за Јавно обвинителство, кој како што ...

CivilMedia - пред: 17 часа

Премиерот Зоран Заев најави дека Владата следната недела до Собранието ќе достави нов текст на Законот за Јавно обвинителство, според кој Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира со постојното Основно јавно обвинителство за гонење ...

Република - пред: 16 часа

Обвинителката Влма Рускоска не открива дали би прифатила да ја наследи специјалната јавна обвинителка во оставка – Катица Јанева. Откако денеска премиерот, Зоран Заев, на прес конференција истакна дека Владата наредната недела до Собранието ќе ...

Expres - пред: 17 часа

Специјалното јавно обвинителство на Катица Јанева да се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, предвидува новиот текст на законот за обвинителство кој идната недела ќе се најде пред пратениците.

PressingTV - пред: 17 часа

Премиерот Зоран Заев информираше дека по неуспешниот обид да ги собере лидерите на заедничка маса, Владата ќе предложи нов закон за СЈО до Собранието. СЈО се интегрира во ОЈО и добива нов назив Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

iPortal - пред: 18 часа

Премиерот Зоран Заев на прес конференција објави дека Владата до Собранието ќе предложи нов закон за јавно обвинителство според кој СЈО престанува да постои а се формира ново кое ќе се вика Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока ...

еМагазин - пред: 17 часа

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција ги образложи причините за откажувањето на лидерската средба и најави дека со нов Закон за јавното обвинителство сегашното Специјално јавно обвинителство ќе се интегрира во Основното јавно ...

Football news:

Again, we shake hands with Carlos Tevez 🤝 He will give half a year's salary to the victims of the pandemic
Cesc Fabregas: for me, Messi is the best. He always wants to win
The return matches of the 1/8 final of the Champions League and 6 matches of the Europa League will be held at the stadiums of the host teams
Rivaldo: talking about VAR, Barcelona is trying to distract attention from the real problems of the club
Ribery about the robbery: the Fans and Florence to support me. Fiorentina forever!
Vinicius tested negative for the coronavirus. He will be able to play with Alaves
The tournament-the return of MLS-is still a failure. Spend in Florida (7-11 thousand cases per day), players are afraid of the virus and complain about food