Macedonia

Случај „Рекет“, реакции за тврдењето на Боки 13 | Алсат-М

Алсат-М - пред: 25 мин

Зоран Заев да одговара пред обвинителството за „Рекет“. Ова е првата реакција на ВМРО-ДПМНЕ, откако на пресудата Бојан Јовановски кажа парите да се бараат кај Зоран и Вице Заеви. Опозицијата очекува истрага против Заев, а сметаат дека Боки 13 е само ...

360 степени - пред: 36 мин

Откако денеска беше соопштена пресудата за случајот „Рекет“, двете најголеми политички партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, излегоа со свои ставови и меѓусебни обвинувања. Владејачката партија вели дека се потврдува оти секој кој што се огрешил ќе одговара, ...

Алфа - пред: 22 мин

Зборовите на Бојан Јовановски “ парите рекетирани во оваа Македонија барајте ги кај Зоран и Вице Заеви“, одекнаа во јавноста како ехо на кое политичките партии не останаа неми. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ остануваат на ставот дека главата на ...

Алфа - пред: 22 мин

Политички и правни последици од пресудата за Рекет. Боки 13 на денот „Д,“ рече парите завршиле кај браќата Заеви. Империјата го урна СЈО, даде ли Рускоска одговор на сите прашања за рекетирањето? Професор Гордан Калајџиев во „Што не е јасно?“.

Канал5 - пред: 53 мин

Бојан Јовановски со прст ги покажува Зоран и Вице Заеви, рече Јанушев по потпишувањето на Кодексот за фер и демократски избори. Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска не сакаше да ја коментира пресудата за Рекет, посочувајќи дека ...

ММС - пред: 53 мин

Балканската ѕвездичка во обид, по зборовите на обвинителката Вилма Русковска, или човекот кој го растури СЈО и уште еднаш го оневозможи спроведувањето на правото и правдата во земјава. Во секој случај, Бојан Јовановски попознат како Боки 13, од ...

24Инфо - пред: 2 часа

Интегрален текст од прес конференција на Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ „Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13, човекот кој ...

Курир - пред: 2 часа

На мост на влезот во Струмица осамна графит на кој што пишува „Заеви вие сте главата на Рекет!“, откако претходно денеска пред судот првообвинетиот во истиот случај Бојан Јовановски-Боки 13 кој што доби 9-годишна затворска казна рече дека парите од ...

4NEWS - пред: 2 часа

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски по пресудата за случајот “Рекет”, рече дека сега е јасно дека Зоран и Вице Заев нарачувале рекетирање во Македонија. “Бојан Јовановски алијас Боки 13, инаку првообвинет во случајот “Рекет” јавно во судница ...

Опсервер - пред: 3 часа

Бојан Јовановски кој денес во судот ја слушна својата пресуда за случајот “РЕКЕТ” изјави дека парите од рекетот судските власти треба да ги бараат кај Зоран и Вице Заеви. Кога Боки 13 изјави парите да ги бараат кај Зоран Заев и Вице Заев судијата ...

Нова ТВ - пред: 4 часа

Бојан Јовановски, по изрекување на пресудата за случајот „Рекет“, и порача на судијката Васка Николовска Масевска да ги бара парите кај Зоран и Вице Заеви, а не кај него. Притоа најави дека деновиве ќе поднесе кривични пријави против, како што рече, ...

Пулс24 - пред: 4 часа

Парите од РЕКЕТ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денес во судот. -Јас овој ден ќе го прогласам како ден на политичката кампања во Македонија. Донесовте политичка одлука.

МКД - пред: 4 часа

Осудениот Бојан Јовановски во судница најави дека деновиве ќе достави кривични пријави против вистинските сторители на кривични дела во Македонија, а на судијката Васка Николовска-Масевска и порача парите да ги бара од кај Зоран и Вице Заеви, а не ...

еМагазин - пред: 4 часа

Откако денеска во Врховниот суд ја слушна пресудата за „Рекет“, сега веќе осудениот Бојан Јовановски – Боки 13, најави дека деновиве ќе достави кривични пријави против „вистинските сторители на кривични дела во Македонија“.

Слободен Печат - пред: 4 часа

Ова е политичка одлука. Парите рекетирани во оваа Македонија барајте ги кај Зоран и Вице Заеви, рече Бојан Јовановски познат како Боки 13 откако судијката Васка Николовска-Масевска за неговата вмешост во аферата „Рекет” му пресуди девет години ...

А1 On - пред: 4 часа

Осудениот Бојан Јовановски деновиве најави дека ќе достави кривични пријави против вистински сторители на кривични дела во Македонија, а на судијката Васка Николовска-Масевска и порача парите да ги бара од кај Зоран и Вице Заеви, а не кај него.

Фокус - пред: 4 часа

Бојан Јовановски смирено ја ислуша судијката Васка Николовска Масевска, која предмалку ја соопшти пресудата за случајот „Рекет“, со која Боки 13 е осуден на 9 години затвор, а поранешната шефица на СЈО, Јанева, на 7 години затвор.

24 Вести - пред: 4 часа

Осудениот во предметот „Рекет“, Бојан Јовановски откако беше осуден на 9 години затвор за две кривични дела побара збор од судијката во процесот, Васка Николовска Масевска. Тој посочи каде треба да се бараат парите кои биле сместени во „Луј витон“ ...

365 - пред: 3 часа

„Професионалноста, меѓународните конвенции и Законот за кривична постапка ме обврзуваат да го кажувам ова, инаку го знам вашиот став; Барам да се укине притворот, иако знам дека нема да биде прифатено“, рече адвокатот на Бојан Јовановски – Сашко ...

ММС - пред: 4 часа

По исказите на јавната обвинителка Вилма Рускоска, адвокатите на Бојан јовановски и Катица Јанева, збор зема и Боки. -На ден на политичка кампања, вие суде донесовте политичка одлука. Едвај го чекам 1 јули, нема да одам во бегство.

+инфо - пред: 4 часа

Ова е ден на политичка кампања, донесовте политичка одлука, рече Бојан Јовановски, откако судијката го повика да се изјасни за мерката притвор по изрекување на пресудата според која судечкиот совет побара девет години затвор за Боки 13.

Вечер - пред: 5 часа

Обвинетиот Борјан Јовановски реагираше на продолжувањето на мерката притвор во кој се наоѓа веќе 11 месеци и тоа го оцени како злонамерно. По што имаше кошкање во судницата. Тој на судијата Васка Масевска Николовска и најави дека деновиве ќе поднесе ...

+инфо - пред: 4 часа

Знам дека ќе ми го продолжите притворот бидејќи така ви е наредено, парите барајте ги кај Зоран и Вице Заеви ѝ рече Бојан Јовановски на судијката во „Рекет“, откако обвинителката Вилма Рускоска побара Боки 13 да остане во притвор бидејќи постои ...

ТВ21 - пред: 4 часа

Боки 13 направи „циркус“ по изрекување на пресудата. Тој наместо да се произнесе за мерката притвор, зборуваше за пресудата, со што Николовска-Масевска нареди да биде отстранет. „Ова е политичка одлука, парите завршија кај Зоран и Вице Заев“, рече ...

Курир - пред: 5 часа

Парите од РЕКЕТ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денес во судот. Јовановски беше обвинет на 9 години затвор во случајот ...

Магазин - пред: 4 часа

Денеска судот донесе пресуда за првообвинетиот за случајот Рекет, Бојан Јовановски, и второбвинетата, поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, со која е одредена казна затвор од 9 години за Боки 13 и 7 за Јанева.

MakPress - пред: 4 часа

При денешното обраќање на Бојан Јованоски - Боки 13 пред судот по однос на укинување на мерката притвор до извршување на казната по донесената пресуда за затворска казна, порача дека одлуката е политичка одлука и е донесена поради почетокот на ...

Скопје инфо - пред: 4 часа

Судот на првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 денеска му изрече казна затвор од девет години, а на второобвинетата Катица Јанева затворска казна од седум години. Судот Бојан Јовановски ги прогласи за виновен за сторените ...

Локално - пред: 4 часа

Овој ден ќе го прогласам за политичка кампања, парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денес во судот. Во своето излагање обвинетиот Јовановски во врска со барањето да оди во домашен притвор, рече дека ...

Expres - пред: 4 часа

„Донесовте политичка пресуда. Парите рекетирани во оваа Македонија барјте ги кај Зоран и Вице Заеви, а не кај Бојан Јовановски“, изјавил Боки 13 денес откако по изрекувањето на пресудата од 9 години затвор, му беше дозволено да се произнесе, но ...

Макфакс - пред: 4 часа

Осудениот Бојан Јовановски деновиве најави дека ќе достави кривични пријави против вистински сторители на кривични дела во Македонија, а на судијката Васка Николовска-Масевска и порача парите да ги бара од кај Зоран и Вице Заеви, а не кај него.

Нетпрес - пред: 4 часа

Судот на првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 денеска му изрече казна затвор од девет години, а на второобвинетата Катица Јанева затворска казна од седум години. Судот Бојан Јовановски ги прогласи за виновен за сторените ...

Мак. Весник - пред: 4 часа

Знам дека ќе ми го продолжите притворот бидејќи така ви е наредено, парите барајте ги кај Зоран и Вице Заеви ѝ рече Бојан Јовановски на судијката во „Рекет“, откако обвинителката Вилма Рускоска побара Боки 13 да остане во притвор бидејќи постои ...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Осудениот Бојан Јовановски деновиве најави дека ќе достави кривични пријави против вистински сторители на кривични дела во Македонија, а на судијката Васка Николовска-Масевска ѝ порача парите да ги бара од Зоран и Вице Заеви, а не од него.

Либертас - пред: 4 часа

„Притворот го сметам за тенденциозен, одлуката за политичка, а притворот ќе ми го продолжите оти така ви е наредено. Сите овие месеци се покажа дека во случајот не станува збор за обелување на правосудниот систем и за мојот притвор се покажа дека ...

Денешен - пред: 4 часа

Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денеска во судот. -Јас овој ден ќе го прогласам како ден на политичката кампања во Македонија. Донесовте политичка одлука.

MTM - пред: 4 часа

Осудениот Бојан Јовановски деновиве најави дека ќе достави кривични пријави против вистински сторители на кривични дела во Македонија, а на судијката Васка Николовска-Масевска ѝ порача парите да ги бара од Зоран и Вице Заеви, а не од него.

Сител - пред: 4 часа

Бојан Јовановски смирено ја ислуша судијката Васка Николовска Масевска, која предмалку ја соопшти пресудата за случајот „Рекет“, со која Боки 13 е осуден на 9 години затвор, а поранешната шефица на СЈО, Јанева, на 7 години затвор.

Вистина.мк - пред: 3 часа

„Парите од ‘Рекет’ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“ – рече осудениот Бојан Јовановски денес во судот. „Јас овој ден ќе го прогласам како ден на политичката кампања во Македонија. Донесовте политичка одлука.

Курир - пред: 3 часа

Парите од РЕКЕТ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денес во судот. -Јас овој ден ќе го прогласам како ден на политичката кампања во Македонија. Донесовте политичка одлука.

Канал5 - пред: 2 часа

„Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13. Човекот кој целата јавност го виде како заедно со Зоки Кичеец носи торба Луј Витон полна со ...

Нетпрес - пред: 2 часа

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски по пресудата за случајот “Рекет”, рече дека сега е јасно дека Зоран и Вице Заев нарачувале рекетирање во Македонија. “Бојан Јовановски алијас Боки 13, инаку првообвинет во случајот “Рекет” јавно во судница ...

Макфакс - пред: 1 час

„Парите од ‘Рекет’ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13, човекот кого целата јавност го виде како заедно со Зоки Кичеец носи торба ‘Луј Витон’ полна со ...

Скопје1 - пред: 1 час

„Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13, човекот кој целата јавност го виде како заедно со Зоки Кичеец носи торба Луј Витон полна со ...

+инфо - пред: 1 час

„Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13, човекот кој целата јавност го виде како заедно со Зоки Кичеец носи торба Луј Витон полна со ...

Опсервер - пред: 1 час

„Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13, човекот кој целата јавност го виде како заедно со Зоки Кичеец носи торба Луј Витон полна со ...

А1 On - пред: 51 мин

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска не сакаше да ја коментира пресудата за Рекет, посочувајќи дека видел само малку информации, но дека сепак „најскокотливо“ од она што го прочитал во медиумите е тоа што Бојан Јовановски со прст ...

Опсервер - пред: 49 мин

– Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска не сакаше да ја коментира пресудата за Рекет, посочувајќи дека видел само малку информации, но дека сепак „најскокотливо“ од она што го прочитал во медиумите е тоа што Бојан Јовановски со ...

Скопје инфо - пред: 44 мин

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска не сакаше да ја коментира пресудата за Рекет, посочувајќи дека видел само малку информации, но дека сепак „најскокотливо“ од она што го прочитал во медиумите е тоа што Бојан Јовановски со прст ...

А1 On - пред: 41 мин

„Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13, човекот кој целата јавност го виде како заедно со Зоки Кичеец носи торба Луј Витон полна со ...

Football news:

Klopp on Henderson's injury: I don't know for sure yet, something's wrong with my knee. All we know is that it's not a small thing
Pavlyuchenko is seventh in the ranking of Tottenham's best forwards in the 21st century. Kane is the first (Squawka)
Manchester City made 93.7% of accurate passes in the match against Newcastle. This is an APL record
Ole Gunnar Solskjaer: 16 games unbeaten give confidence, but it is not something that Manchester United should aspire to
Havertz wants to go to Chelsea, he likes the project. Werner persuades him to go
Real Madrid has received almost 250 million euros from sales of Academy students over the past 4 years
Manchester United have started negotiations with Raiola to extend Pogba's contract