Macedonia

Усвоена преговарачката рамка за Македонија, јазикот останува македонски | 24 Вести

24 Вести - тукушто објавено

Тв 24 дојде до документот на Европската Комисија кој засега е само предлог – преговарачка рамка и преминува во рацете на земјите членки на ЕУ. Договорите со Бугарија и Грција се дел од рамката, а македонскиот јазик се промовира во иден официјален ...

24 Вести - тукушто објавено

Партиите ги поделија своите ставови околу преговарачката рамка која ја доби земјава со ЕУ. Владејачката СДСМ ја поздрави, но и со порака до ВМРО-ДПМНЕ да ги стори истото кога се во прашање евроинтегративните процеси на земјава.

Нова ТВ - тукушто објавено

Вчера сведочевме на уште една многу важна, историска, епизода во нашето движење кон членство во Европската Унија. Европската комисија го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите ...

Телма - пред: 48 мин

„Да ни е со среќа“, со овие зборови шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска го заврши обраќање по одлуката на Европската комисија да ја достави предлог-преговарачката рамка за Македонија.

Сител - пред: 24 мин

Нацрт преговарачката рамка е донесена и оди на усвојување кај членките на Унијата. Евроинтегративецот Османи се надева дека конечниот текст ке биде усогласен до октомври, при што секоја членка ке има право да интервенира со свои забелешки.

Сител - пред: 27 мин

Бугарија се уште без официјален став за нацрт преговарачката рамка на Европската комисија. Официјална Софија не реагира на документот кој предвидува дека европското законодавство треба да биде преведено на македонски јазик, кој тие го поставија како ...

Сител - пред: 32 мин

Утврдената преговарачка рамка од Брисел денеска централна тема во двата главни изборни табори. Кој е заслужен за тоа што Макеоднија стигнала пред портите на Европската унија, но и побитно кој треба да ја добие довербата за да ја води државата низ ...

ТВ21 - пред: 54 мин

Преговарачката рамка на Европската комисија за Северна Македонија доаѓа во деликатно време, кога во земјава нема политичка Влада, кога земјата е во предизборна кампања и под притисок од земјите соседи Бугарија и Грција за историски прашања.

ТВ21 - пред: 1 час

Со ЕУ претседава Германија и на првиот ден од претседавањето, ЕК објави нацрт преговарачка рамка за Северна Македонија и Албанија и истата е доставена до земјите членки на ЕУ за усогласување.

Глас на Америка - пред: 2 часа

Процесот на преговори, во согласност со новата методологија, ќе се води зa триесетина поглавја поделени во 6 кластери На 20 страници Европската комисија ја образложува предлог-преговарачката рамка со земјава, документот според кој ќе се раководи ...

Канал5 - пред: 2 часа

Во реакција на веста од Брисел лидерот на СДСМ, Заев вели со ова Македонија го забрзува патот кон ЕУ, а користењето на терминот „Македонски“ во документот е потврда за постоењето на македонскиот јазик.

Независен - пред: 2 часа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска го поздрави утврдувањето на нацрт-преговарачката рамка на Европската комисија за преговори со Македонија, но вели дека тоа не значи и датум за преговори со Унијата.

360 степени - пред: 2 часа

ВМРО-ДПМНЕ го поздрави усвојувањето на Предлог-преговарачката рамка и нејзиното испраќање до Европскиот совет, но тоа, нагласуваат не значи и дека Македонија добила датум за почеток на преговори.

360 степени - пред: 2 часа

Употребата на одредницата „македонски“ (Macedonian) добива дополнително на значење ако Предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија се спореди со Преговарачката рамка за Црна Гора, во која се користи синтагмата „официјален јазик“ наместо ...

360 степени - пред: 3 часа

Според техничките премиер и шеф на дипломатијата, утврдувањето на предлог-преговарачката еамка е уште еден доказ дека Северна Македонија, со цврсти и сигурни чекори, продолжува по својот европски пат, кој носи и обврска за континуитет на реформите ...

Канал5 - пред: 2 часа

Деветнаесет години по Договорот за стабилизација и асоцијација со Европската Унија, Македонија го прави последнито исчекор кон долгоочекуваните ...

Макфакс - пред: 2 часа

Секретарот за меѓународна политика на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, денеска го поздравиме чинот на упатување на Предлог/преговарачката рамка од Европската комисија до Европскиот Совет, но исто така рече и дека ова не значи оти земјата има добиено и ...

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Премиерот Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Никола Димитров сметаат дека преговарачките тимови се подготвени да ги почнат и во најкус период да ги спроведат преговорите за членство на земјава во Европската унија.

Вечер - пред: 1 час

Премиерот Оливер Спасовски во своето обраќање на прес-конференција по повод утврдената Преговарачка рамка за преговори со ЕУ, заедно со министерот за надворешни работи Никола Димитров, истакна дека со тоа е остварена успешно уште една многу важна ...

365 - пред: 1 час

Како што може да се види од документот на предлог преговарачката рамка што ја утврди Европската комисија (кој го објави „ТВ24“), еден од централните делови на преговорите се добрососедските односи, односно спогодбите со Грција и Бугарија.

Вечер Прес - пред: 3 часа

Европската комисија ги предаде преговарачките рамки за Македонија и Албанија до Советот на ЕУ. Според дипломатите во Брисел, не се очекува првата меѓувладина конференција пред крајот на оваа година.

24 Вести - пред: 4 часа

Телевизија 24 ја објавува предлог - преговарачата рамка на Европската Комисија . Преговарачката рамката го користи терминот македонски јазик, каде се истакнува дека целото ЕУ законодавство ќе треба да биде преведено на јазикот на земјата преговарач, ...

Опсервер - пред: 3 часа

Секој чекор напред кон Европската унија е за поздравување и претставува успех на голем број генерации кои во последните дваесет години се бореле за полноправно членство во ЕУ. Затоа најпрвин би сакале да го поздравиме чинот на упатувањето на ...

CivilMedia - пред: 3 часа

Европската комисија вчера ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и за Албанија до Советот на ЕУ (земјите членки на ЕУ). Премиерот Спасовски на денешната прес-конференција со министерот за надворешни работи Никола Димитров, изјави дека ...

Телма - пред: 4 часа

Европската комисија ја достави предлог-преговарачката рамка за Македонија, која сега треба да го помине филтерот на земјите-членки пред конечно да биде усвоена за земјав да ги започне преговорите.

Слободен Печат - пред: 4 часа

Македонскиот премиер Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Никола Димитров одржуваат прес-конференција за добиената преговарачка рамка од ЕК. -Оставрена уште една важна етапа за пристап на Северна Македонија во ЕУ.

Република - пред: 3 часа

Maкедонскиот јазик во прегововарачката рамка во контект дека треба да се преведе целото законодавство на ЕУ на македонски јазик и оти целта на рамката е членство и оти ќе треба да има преведувачи во однос на употребата на македонскиот јазик.

Опсервер - пред: 4 часа

Скопје, 2 јули 2020 () – Европската комисија вчера објави дека е утврден предлогот за Преговарачката рамка и е доставен на одобрување на земјите-членки. Со ова се потврдува дека нема отстапување од процесот што е утврден.

Бриф - пред: 4 часа

МИА дојде до комплетниот предлог документ на Европската Комисија доставен до Советот на ЕУ со кој се поставуваат начелата на преговорите кои треба да бидат отворени до крајот на оваа година, јави дописничката на МИА од Брисел.

Телма - пред: 6 часа

Откако ЕК ги предаде преговарачките рамки за Северна Македонија и Албанија до Советот на ЕУ, на Фејсбук се огласи министерот за надворешни работи Никола ...

Фокус - пред: 7 часа

ЕК го заклучи текстот на преговарачката рамка и го предаде на Советот на ЕУ. Ова е само нацрт верзија и моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст. Добро е што ова се случува во време на германското претседателство кои се големи ...

360 степени - пред: 7 часа

Вчерашниот ден беше уште една важна и историска епизода во нашето движење кон членството во ЕУ, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по повод усвојувањето на предлог-преговарачката рамка од страна на Европската комисија (ЕК).

OhridNews - пред: 6 часа

Европската комисија го заклучи текстот на преговарачката рамка со нашата земја, по кој треба да се изјазнат членките на ЕУ. Се работи за драфт верзија рече вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи.

Канал5 - пред: 7 часа

Преговарачката рамка на Македонија синоќа е дистрибуирана до земјите членки на Европската Унија соопштија од Европската Комисија во Брисел. Во неа се утврдени упатствата и принципите за пристапните преговори на земјава со Унијата.

Expres - пред: 3 часа

Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова ја коментира објавата на Твитер од шефот на дипломатијата Никола Димитров за утврдената нацрт преговарачка рамка со Европската ...

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Европската комисија го заклучи текстот на преговарачката рамка и го предаде на Советот на ЕУ. Ова е само нацрт верзија и моето очекување е до октомври да биде прифатен финалниот текст, изјави на денешната прес-конференција вицепремиерот Бујар Османи.

24Инфо - пред: 5 часа

Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе европското законодавство пред да станеме држава членка на ЕУ. Тоа го сметаме за нешто нормално, стандардна работа, бидејќи согласно нашата лична карта во Обединетите Нации и согласно ...

А1 On - пред: 8 часа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев преку прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за тоа е доказ и утврдувањето на предлогот за преговарачката рамка, што пак значи дека се утврдуваат ...

Независен - пред: 7 часа

Информацијата од Брисел дека ЕУ ќе го преведе целокупното европско законодавство на македонски јазик за Заев значи дека треба да престанат лагите „дека сме го загубиле јазикот“ Застанат пред носителите на изборните единици на СДСМ претседателот на ...

Опсервер - пред: 6 часа

Скопје, 2 јули 2020 () – Шефот на дипломатијата Никола Димитров, по повод предавањето на предлог Преговарачката рамка од страна на Европската комисија вчера во Советот на ЕУ, се огласи на Фејсбук.

Мета - пред: 6 часа

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Омсани очекува финалниот текст на предлог-преговарачката рамка за нашата земја да биде готов до октомври. Врз основа на оваа нацрт-верзија, земјите-членки ќе ги изнесат своите национални ставови и потоа ...

24Инфо - пред: 6 часа

„Особено сме горди што денеска на првиот ден од претседавањето на нашиот голем пријател Германија, беше соопштена преговарачката рамка на Република Севрна Македонија и Европската унија. Ова е огромна одлука за македонските граѓани, голем чекор кој е ...

Опсервер - пред: 7 часа

Скопје, 2 јули 2020 () – Веста дека Европската комисија вчера го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите членки, уште еднаш потврдува дека чекориме напред по патот што го ...

Опсервер - пред: 7 часа

Скопје, 2 јули 2020 () – Веста дека во предлог рамката за нашите преговори со ЕУ на македонски јазик треба да се преведе европското законодавство е нормална и стандардна работа и уште една потврда и признание за македонскиот јазик, оцени денеска ...

Фактор - пред: 7 часа

Откако вчера Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка за нашата земја, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на конференција пред Собранието објави дека македонскиот јазик сега во Брисел е наведен како јазик на кој треба ...

Мета - пред: 7 часа

Европската комисија го усвои предлогот на Преговарачката рамка за Северна Македонија и Албанија и документот е испратен до земјите-членки. „Преговарачката рамка од страна на ЕК е конципирана врз основа на новата методологија за пристапниот процес.

Република - пред: 7 часа

Веста која дојде од Брисел дека Европската комисија признала македонски јазик беше вешто искористена од провладините медиуми и од СДСМ. ЕУ вчера побара од Македонија да го преведе заедничкото европско право на македонски јазик што е и нормално.

Frontline - пред: 8 часа

E, тоа е патриотизам, тоа е грижа за татковината, за македонскиот идентитет, вели Заев. Стигна веста за предлог Рамката за нашите преговори со Европската Унија, македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе европското ...

365 - пред: 6 часа

Македонскиот јазик во предлог преговарачката рамка на ЕУ е наведен како јазик на кој треба да се преведе европското законодавство пред да станеме држава членка на Европската Унија. Лидерот на СДСМ – Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање, ...

365 - пред: 5 часа

„Одиме напред!“, порача министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на Фејсбук, цитирајќи притоа зборови што му ги рекол Зоран Заев: „Зоран, за еден од големите предизвици на кои работевме заедно последниве три години ми рече: Колку се ...

Football news:

Raheem sterling: Looking for tickets to Lisbon. From the 10th to the 24th. Retweet if you can help
Pep Guardiola: Gabriel is the best player of matches with Real Madrid
Three heroes of Lyon in the match with Juve – among them the defender, whom the fans drove in the fall
Manchester City and Lyon will meet in the 1/4 final of the Champions League on August 15 at Jose Alvalade
Photo of Pep and Zizou – just a gift for Showsport users
Ronaldo was eliminated so early from the Champions League for the first time in 10 years, although he tried very hard – in the playoffs for Juve, only he scores
Rudi Garcia: to Pass Juventus is a feat. The most pleasant defeat in my career