Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Вештачката интелигенција станува втор пилот во борбените авиони

Жестока дебата се отвори на познатиот аеромитинг во Фарнборо во Обединетото Кралство: дали е блиску ерата на борбени авиони без луѓе во пилотската кабина.

Експертите сметаат дека иднината на воздушното војување веројатно ќе биде во заедничка операција на авиони со екипаж и беспилотни летала. Еден ден, пилотите на ловците „ќе имаат беспилотно летало под нивна контрола што ќе ја игра улогата на поранешен радарски оператор“, рече Џон Норман, потпретседател на гигантот од одбранбената индустрија Raytheon Technologies Corp. Отстранети се тешкотиите што постоеја до неодамна во комуникацијата меѓу пилотите и беспилотните летала, вели Норман. Сега е можна директна комуникација, во реално време, меѓу беспилотни летала и борбени авиони.

Џон Норман исто така наведува дека пилотската кабина се полни со вештачка интелигенција која ќе анализира многу податоци од сензорите поставени на авиони, беспилотните летала или проектилите кои летаат во воздух, така што пилотите на небото и командантите во штабовите ќе имаат целосен преглед на бојно поле во сите димензии. Во тие околности, пилотот во авионот би можел да го контролира беспилотното летало и да го испрати да ги нападне непријателските позиции, објаснува експерт од Raytheon. Тоа е дополнителен аргумент за постоење на пилот во авионот бидејќи има подобар преглед на ситуацијата од пилотот на беспилотното летало од земја. Корпорацијата Локхид Мартин, која го произведува најмодерниот борбен авион Ф-35, смета дека вештачката интелигенција и обработката на податоците што ги нуди ќе бидат дополнителен аргумент за опстанок на пилотите.

Но, Пентагон оди подалеку. Програмата Air Combat Evolution, водена од Агенцијата за напредни истражувачки проекти на одбраната на Пентагон, работи на инкорпорирање на вештачка интелигенција во самата борба, што значи дизајнирање на авион што може самиот да лета во борба. Програмата веќе извела симулација на воздушна борба во живо, спротивставувајќи го пилотот со виртуелен авион контролиран од машина. Ако сѐ биде во ред, истражувачите планираат да изведат борба во живо до 2024 година.