Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

ВИДЕО: Пукање во амфитеатарот на факултетот во Ротердам, има мртви

Од: А1он

Неколку лица загинаа кога вооружен маж отвори оган во амфитеатар на универзитет во холандскиот пристанишен град Ротердам, соопшти полицијата.

32-годишниот осомничен е уапсен откако полицијата на социјалните мрежи објави дека пукале во Медицинскиот факултет во Ротердам и во блиската куќа, објави Ројтерс.

BREAKING: Shooting at Holland Erasmus Medical Centre, Rotterdam. The shooting started in a classroom with sick children. Multiple casualties have been reported. pic.twitter.com/hPuKr7A3dj

— Insider Corner (@insidercnews) September 28, 2023

Видеата на социјалните мрежи покажаа дека полицијата ги упатува студентите да го напуштат универзитетот додека на местото на настанот пристигнале тешко вооружени одреди за апсење.

A gunman in combat clothing opened fire at a Rotterdam hospital and nearby house before armed Dutch cops stormed the medical center and arrested the suspect.

Dutch media is reporting "multiple deaths." pic.twitter.com/brfeX0kb5f

— Citizen Free Press (@CitizenFreePres) September 28, 2023

Два часа подоцна полицијата соопшти дека загинале неколку лица и дека се известени членовите на семејствата на жртвите.