Macedonia

ВИДЕО: Страотен пожар беснее и кај Бодрум, стотици туристи евакуирани од хотелите

Од: А1он

Не стивнуваат шумските пожари кои предизвикаа тревога во турските одморалишта на Егејското Море. По вчерашниот шумски пожар кај Сиде, во регионот на Анталија, кој однесе три животи, денеска се запали и шумата над Бодрум, како и кај Мармарис, а стотици гости се евакуирани од најблиските хотели, кои се целосно обвиени во чад.

Евакуирани се неколку стотици туристи, главно Руси, од два хотела непосредно под шумата која гори, а Русија денеска соопшти дека испраќа три авиони како помош во гаснењето на пожарите. Според официјални извори, досега во пожарите кои ги зафатија турските одморалишта, повредени се 112 луѓе. Турскиот министер за земјоделство Бекир Пакдемирли изјави дека настрадале и 150 говеда, околу илјада овци, уништени се 600 хектари земјоделско земјиште, а оштетени се и 50 хектари под оранжерии.

Од денеска околу пладне, стотици пожарникари се обидуваат да ја скротат огнената стихија. Според надлежните, ситуацијата е тешка, но сѐ уште под контрола, а главните напори се насочени кон спречување на ширењето на пожарите кон туристичките и другите објекти во Бодрум.

Football news:

Ivanov has been appointed chief referee of the Sociedad - Monaco Europa League match
UEFA will appeal against the decision of the Madrid court on the Super League and apply for the dismissal of the judge
Messi - in PSG's application for the match against Manchester City
Sheriff in the Champions League-the miracle of the year. The cancellation of the limit helped, but so far in Moldovan football it is terrible: neither fans, nor money
The son of Eto'o became a player of Vitoria Guimaraes
Donnarumma will be PSG's goalkeeper in the match against Man City. He will make his debut in the Champions League
Jorginho: I was worried about the talk that I would not have been at Chelsea without Sarri