Macedonia

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ без срам профитираат со тестовите за коронавирус | МКД

МКД - тукушто објавено

Наместо за животите на граѓаните и санирање на економските последици од оваа страшна несреќа која го погоди светот, власта се занимава со личен профит, тендери и непродуктивни трошоци на грбот на граѓаните.

+инфо - пред: 8 часа

За разлика од кај нас, каде што се уште се форсираат таканеречните ПЦР-тестови, кои се сметаат најсигурни во поглед на утврдувањето дали некој е заразен од коронавирусот, а присуството на т.н.

IRL - пред: 13 часа

Приватното тестирање на КОВИД-19 почнува широко да се распространува. Пионер беше болницата „Жан Митрев“ за чии што етички принципи во наплаќањето екстра за итни тестови пишувавме вчера. Од денес тестови се прават и во болницата „Систина“.

Сител - пред: 16 часа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги обвинува министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Фондот за здравствено осигурување за корупција и воено профитерство со тестовите за коронавирусот што ги прави Институтот за јавно здравство.

Телма - пред: 18 часа

Фондот за здравство ја објави цената на тестовите за Корона вирусот, откако јавноста реагираше дека, разликата во цената на тестовите што се прават на Инфективната клиника и на тие во приватните клиники, е огромна.

Слободен Печат - пред: 13 часа

Рускиот Фонд за директни инвестиции и неговите партнери досега произвеле 500.000 комплети на тестови за коронавирусот, но планираат да го зголемат производството на 2,5 милиони сетови неделно, рече директорот на Фондот, Кирил Димитриев.

Алсат-М - пред: 19 часа

Пунктот во скопски Аеродром работи со полна пареа. Граѓани чекаат на ред да бидат тестирани. Доктори и сестри, епидемиолози од Центарот за јавно здравје облечени во скафандери земаат брисеви кои потоа ги праќаат во Институтот за јавно здравје.

360 степени - пред: 17 часа

Министерот за здравство Венко Филипче демантира дека еден тест за коронавирусот во јавното здравство се откупува по цена од 4 950 денари, како што тврдеше денеска и опозициската ВМРО-ДПМНЕ , обвинувајќи ги здравствените власти во земјава за „воено ...

Алфа - пред: 17 часа

Дали државата профитира во време на пандемија со тоа што тестирањето за корона вирус го плаќа три до четири пати поскапо од приватните болници? Министерството наплатува 4.950 денари од ФЗОМ по тест, додека во приватните клиники тестирањето чини од ...

Слободен Печат - пред: 16 часа

Директорот на Центарот за јавно здравје д-р Арбен Зибери вели дека тимовите составени од епидемиолози работат од почетокот на започнување на кризата со Ковид-19. За првпат се соочиле со евентуално заболени луѓе од заразата со вирусот Ковид-19 со ...

Сител - пред: 20 часа

СДСМ и Заев и во време на вонредна состојба и глобална пандемија профитираат. СДСМ и Венко Филипче беа фатени во корупција со респираторите, сега се фатени во корупција и со тестерите за корона вирус.Профитерите во услови на криза Тестовите за ...

А1 On - пред: 20 часа

Откако беа отворени двата пункта за земање брисеви за коронавирусот, неделава се тестирале вкупно 154 граѓани, од кои 107 во поликлинката „Јане Сандански“ и 47 на пунктот во Ченто. Како што информираше директорот на Центарот за јавно здравје, Арбен ...

OhridNews - пред: 18 часа

Тестот за граѓаните да можат да се проверат дали се заразени од корона вирусот или не во институтот за јавно здравје чини 4.950 денари. Бидејќи тестовите за граѓаните се бесплатни, ова е сумата која Фондот за здравство ја наплаќа од министерството ...

360 степени - пред: 19 часа

Тестот за коронавирусот во Институтот за јавно здравје чини 4.950 денари. Бидејќи тестовите за граѓаните се бесплатни, ова е сумата што Фондот за здравство ја наплаќа од Министерството за здравство, тврдат од ВМРО-ДПМНЕ, повикувајќи се на ...

Канал5 - пред: 21 часа

Вчера во медиумите можевме да видиме една слика исто така и на социјалните мрежи од тест во институтот за Јавно здравје за вирусот Ковид-19, каде што паѓа во очи цената, тест кој чини ни помалку ни повеќе туку 4.95 Токму така, тестот за граѓаните да ...

ТВ21 - пред: 20 часа

Од Фондот за здравствено осигурување се огласија по повод цената за тестовите, за која во јавноста се појави информација дека преку Институтот за јавно здравје и Фондот, чинат четири пати поскапо од тестовите во приватните клиники.

Нетпрес - пред: 19 часа

Од Фондот за здравствено осигурување, во однос на здравствените услуги и референтните цени соопштија ...

Слободен Печат - пред: 20 часа

Нивно вклучување во системот на јавно здравство најави министерот Филипче, но тоа се уште не е реализирано. Неофицијалните информации велат дека овие лаборатории не ги исполнуваат сите потребни услови, но нејасно е како тогаш таму воопшто се прават ...

Н.Македонија - пред: 22 часа

Додека расте бројот на заразени и жртви од пандемијата на коронавирусот во светот, сѐ повеќе експерти повикуваат да се прифати моделот на масовно тестирање на населението, кој од досегашното искуство се покажа како најефикасен за сузбивање на ...

Факултети - пред: 22 часа

Наскоро во Британија ќе бидат достапни едноставни домашни тестови што ќе покажуваат дали сте заразени со коронавирус. Професорката Шерон Пикок, директорка на Националната служба за инфекции во јавното здравство во Англија, во средата пред ...

Либертас - пред: 22 часа

Министерството за здравство реагираше на текстот објавен на „ А1он “ во кој се тврди дека тестовите за короавирусот чинат 4.590 денари, цена што е повеќекратно повисока од онаа што ја нудат приватните болници.

Deutsche Welle - пред: 23 часа

Според досегашните искуства од светот, репродукцискиот број на заразени (R) за Ковид -19 изнесува 2,4. Сите мерки се насочени за намaлување на таа бројка Земјите во регионот водат битка со коронвирусот во обид да го успорат неговото ширење.

Речиси 5.000 денари чини тестот за коронавирус што се изработува во државната лабораторија на Центарот за јавно здравје, а тестовите кои се прават во приватните клиники се три до четири пати поевтини.

Пациент кој тестира за оронавирус во државна лабораторија бил шокиран кога во извештајот од тестот видел колку Министерство за здравствво го наплаќа тестот. Иа граѓаните не плаќаат ништо од свој џеб, Министерството од Фондот за здравство наплатува ...

Дали државата дозволува неетичко профитирање во време на светска пандемија и како тие со повеќе пари можат да дојдат побрзо со тестови за разлика од оние кои немаат. Имате симптоми на Ковид-19 и сакате да се тестирате во лабораториите кои тоа го ...

Болницата “Филип Втори” на својата веб страна се фали дека дневно врши стотици тестови. Во земјава, пак, вкупно се направени околу 1,000 тестови во Институтот за јавнои здравје заклучно со 25 март, Жан Митрев е единствената приватна болница што врши ...

Речиси 1.500 тестови за коронавирус се направени во државата за повеќе од еден месец, односно од 15 февруари до 24 март. Најголем број на тестови се направени во лабораторијата при Институтот за јавно здравје во Скопје – 933, а 560 во приватната ...

Речиси 5.000 денари за еден тест за коронавирус се наплатува од страна на државата, односно од Буџетот на РСМ за тестирање на граѓаните од Ковид – 19, реагираат граѓани кои ги добиле тестовите за коронавирус.

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот (Ковид-19). Од болницата информираат дека тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Приватната болница „Аџибадем Систина“ објави дека набавила 15 000 теста за коронавирус. Со ова, соопштија од болницата, капацитетот е да се прават до 300 теста дневно, а цената на еден тест е 1 200 денари.

Од 15 февруари до денеска се направени вкупно 1.493 тестови на коронавирус во Македонија од кои 933 во Институот за јавно здравје и 560 во клиниката „Жан Митрев“. Позитивни биле 177 примероци, а од нив се евидентирани 764 контакти што беа следени ...

Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

Вкупно 1493 материјали за коронавирус се тестирани во Македонија досега. Првиот тест бил направен на петнаесетти февруари. Од овие материјали, 933 се направени во лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностија на Институтот за јавно ...

Авионот доцна синоќа веќе полета од Кина, а се очекува потребните тестови да бидат дистрибуирани во следните денови. Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за корона вирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови.

Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

– Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

– Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

Речиси 1.500 тестови за коронавирус се направени во државата за повеќе од еден месец, односно од 15 февруари до 24 март. Најголем број на тестови се направени во лабораторијата при Институтот за јавно здравје во Скопје – 933, а 560 во приватната ...

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ почнува со тестирање за детекција на коронавирусот (Ковид-19). Тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ денеска попладне започна тестирањето со новиот тест на корона вирус. Извршени се 48 тестирања и добиени се позитивни резултати кај три лица. Две од нив во моментов се заболени, додека едно веќе ја прележало ...

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот ( Ковид-19). Тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот (ковид-19). Тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Соопштение на „Аџибадем Систина“: Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот (Ковид-19). Тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

„Аџибадем Систина“ набавиле 15.000 тестови за детекција на КОВИД-19. Капацитетот е до 300 тестови дневно по цена од 1.200 денари, соопштија од таму. Тестирањето се врши со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот (Ковид-19). Тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот (Ковид-19). Тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Football news:

Napoli would prefer to sign Bruges midfielder Bonaventure, not the striker of Lille Osimana
Agent Hakimi: Ashraf's Goal is to play for real
PSG goalkeeper Bulka crashed a Lamborghini in an accident in Poland. Two people were injured
Nice joined the fight for defender Olympiakos Tsimikas. Loco is Interested in Him
Lacazette has rejected the offer of Inter. He can be traded to Atletico for Lemar
Former CSKA chief scout: 99% of a scout's work is wasted. This is a specific feature
Victor Valdes led the club from the Spanish 4th League