Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Во рускиот воздушен напад на пристаништето Измаил две лица се повредени, оштетена е инфраструктурата

Од: А1он

Во синоќешниот руски воздушен напад врз клучното украинско пристаниште за извоз на жито Измаил беа повредени две лица и оштетена инфраструктура, изјави во вторникот гувернерот на областа Одеса, Олех Кипер.

Зградата на пристаништето, магацините и повеќе од 30 камиони и автомобили беа оштетени во нападот што траеше повеќе од два часа, соопшти апликацијата за пораки Телеграм.

Украинската војска објави дека соборила 26 од 38-те ирански јуришни беспилотни летала за кои рече дека биле лансирани од Русија. Москва ги засили своите воздушни напади врз украинските пристаништа на Дунав, вклучително и Измаил и Рени, откако се откажа од договорот за жито во јули кој обезбеди безбеден извоз на украинско жито.

Исто така, во вторникот, руски ракетен напад оштети и локален бизнис во јужниот украински град Кривји Рих, рече градоначалникот Олександар Вилкул. Засега нема информации за жртви. Нападот на украинскиот дрон врз рускиот Курск резултираше со прекин на електричната енергија во околу седум населени места во регионот, изјави во вторник гувернерот на регионот Роман Старовојт. Тој рече дека нема извештаи за повредени.

Претходно руското Министерство за одбрана соопшти дека нивните системи за противвоздушна одбрана уништиле беспилотно летало лансирано од Украина над Курск околу 5.30 часот. Ова следеше по извештаите за соборени повеќе беспилотни летала во понеделникот над регионот што граничи со Украина.