Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Вучиќ: „Диво насеље“ го покажуваа лицемерието на албанските власти кои држат предавања за европски вредности

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во интервју за РТС зборува за нападот на терористичката група врз македонските специјалци во кумановската населба Диво Насеље. Тој вели дека албанските власти се лицемерни и држат предавања за европски вредности, а албански терористи нападнале во Куманово и убиле осум македонски полицајци.

„Ќе ви покажам како изгледа лицемерието кога некој ви предава за европските вредности, иако ние се држиме до нив. Да ве потсетам што се случи пред 8 години во Куманово, кога албански терористи, вистински терористи ја нападнаа меѓународно признаената суверена држава Македонија, земја која е членка на ОН и тоа е многу важен детал. Околу осум македонски полицајци беа убиени. Што се случи? Во тоа време, ниту Рама, ниту некој од ЕУ не држеше предавања”, рече Вучиќ, во интервју за РТС, покажувајќи слики од „државниот погреб во Приштина” во 2015 година, во униформите на ОВК.

Правеа комеморација за сите Албанци убиени во Куманово. Цела сала, сите беа организирани. И никому ништо. И тоа не е крај. Тој покажа слика од споменикот на Бег Ризај.

Ова е Бег Ризај, еден од убиените терористи, а ова е споменик поставен на него во Дечани познат. Околу споменикот поставува свеќи Рамуш Харадинај. Толку за нивните принципи, иднината на Европа и се друго, додава Вучиќ.