logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Macedonia

Заев: Без ВМРО-ДПМНЕ нема закон за ЈО, Мицкоски: СДСМ спасот од одговорност го бара во овој закон | ТВ21

ТВ21 - тукушто објавено

Проблемите околу донесувањето на законот за Јавно обвинтителство ги слушна и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел. Заев вели дека Владата конечно треба да го пушти Законот да влезе во Собраниска процедура и додава дека без пратениците на ...

Слободен Печат - пред: 2 часа

Собраниската комисија за политички систем во вторник ќе организира јавна расправа за законот за јавно обвинителство на која, покрај политичарите, поканети ќе бидат и државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, домашни и странски експерти и ...

Локално - пред: 1 час

„Има сериозна намера доколку се разбира Владата односно предлагачот има сериозна намера, за да ги прифати забелешките на опозицијата. Ние ќе ве потсетам во минатото често пати имавме забелешки на предлозите на Владата, тие на прва беа одбивани и беа ...

Телма - пред: 4 часа

Јавната расправа за законот за јавно обвинителство ќе се одржи во вторник а ќе биде организирана од комисијата за политички систем. Покрај политичарите, поканети ќе бидат државниот обвинител Љубомир Јовески, домашни и странски експерти и меѓународни ...

Сител - пред: 3 часа

Законот за обвинителство во вторник да влезе во собраниска процедура побара лидерот на владејачката СДСМ Зоран Заев по вчерашната работна средба за овој закон и покрај тоа што таа беше напуштена од тимот на ВМРО-ДПМНЕ.

Алсат-М - пред: 4 часа

Во вторник, државниот обвинител Љубомир Јовевски ќе биде дел од јавната расправа за предлог Законот за обвинителство. Предлогот на ВМРО – ДПМНЕ, изворно од Јовевски да слушнат мислење за законското решение власта го прифати .

24 Вести - пред: 4 часа

Во вторник на 28 јануари ќе се одржи јавната расправа за Законот за ЈО во Законодавниот дом информираше и претседателот на комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците Александар Кирацовски .

Канал5 - пред: 6 часа

ВМРО-ДПМНЕ има сериозна намера да се донесе законот за јавно обвинителство доколку Владата, односно предлагачот има сериозна намера да ги прифати забелешките на опозицијата и ќе продолжи да учествува во работните групи и на јавната расправа.

Алсат-М - пред: 6 часа

Шанса да се донесе Законот за јавно обвинителство постои и тој ќе се донесе до 11 февуари, оцени лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска во одговор на новинарско прашање по средбата со претседател на Европскиот совет Шарл Мишел, со кој, како што рече, ...

Р.С.Европа - пред: 6 часа

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека има шанса да се донесе Законот за јавно обвинителство до 11 ти февруари. Во одговор на новинарско прашање по средбата со претседателотна Европскиот совет Шарл Мишел, тој потврди дека една од темите на ...

Канал5 - пред: 6 часа

Должни сме кон државата Законот за Јавно обвинителство да се најде пред пратениците пред распуштањето на Собранието, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев во одговор на новинарски прашања.

Макфакс - пред: 6 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното Обвинителство, откако вчера преговарачката тројка од ВМРО-ДПМНЕ го напушти состанокот на партиските ...

Алфа - пред: 5 часа

Со сегашниот предлог закон за јавно обвинителство СДСМ се обидува да го легализира незаконско преместување на предметите од СЈО во Јавното обвинителство, но и да обезбеди заштита за Заев по изборите на 12 април, ова е ставот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Телма - пред: 8 часа

Новата верзија на законот за јавно обвинителство ќе влезе во собраниска процедура во ворник. Претседтаелот на СДСМ Зоран Заев очекува гласањето за законот да се случи најдоцна до 11 февруари.

360 степени - пред: 5 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска потврди дека остануваат во преговорите за законот за ЈО, но доколку Владата односно предлагачот има сериозна намера да ги прифати забелешките на опозицијата.

360 степени - пред: 7 часа

Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски денеска на Фејсбук објави дека во вторник во 14 часот во Собранието ќе се одржи и јавна расправа насловена како „Јавното обвинителство како ефикасен орган во борба против корупцијата“.

Нетпрес - пред: 5 часа

ВМРО-ДПМНЕ има сериозна намера да се донесе законот за јавно обвинителство доколку Владата, односно предлагачот има сериозна намера да ги прифати забелешките на опозицијата и ќе продолжи да учествува во работните групи и на јавната ...

Слободен Печат - пред: 10 часа

Се прават последните обиди да се соберат сите пратенички групи за да се донесе законот за јавно обвинителство, иако ставовите на власта и на опозицијата се дијаметрално спротивни и речиси непомирливи.

Н.Македонија - пред: 9 часа

И покрај добро извежбаната реторика за итната потреба од враќање на довербата во правната држава, владеење на правото и независноста на правосудниот систем, политичките елити и понатаму продолжуваат да ја „кројат правдата“ според сопствените мери и ...

Фактор - пред: 8 часа

Јавна дебата за законот за Јавно обвинителство ќе има, и на неа ќе присуствува државниот обвинител Јовески. Пратеникот од СДСМ Александар Кирацовски вели дека неодговорниот однос на преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ кон приоритетни и општествено ...

Курир - пред: 6 часа

Проблемот кај оваа власт и со овие луѓе е што никогаш не ги интересира супстанцата, туку се се сведува на бројка. И тоа е практично навреда и за општеството и за граѓаните, но и за политичарите кои што ќе одлучат да го поддржуваат овој пристап ...

Магазин - пред: 5 часа

Екс-премиерот Зоран Заев и лидер на СДСМ, денеска најави дека можно е да се донесе Законот за јавно обвинителство до 11 февруари. Тој ова го изјави одговарајќи на новинарско прашање по средбата со претседател на Европскиот совет Шарл Мишел и за ...

Местото на јавниот обвинител нe e да учествува во политичките разговори за носењето на Законот за ЈО, смета државниот обвинител Љубомир Јовески. До колку се отвори стручна расправа по предлог Законот за јавното обвинителство, ако бидам повикан ќе ...

Власта и опозицијата во нов обид да го усогласат законот за јавно обвинителство. Во собранието во 16 часот ќе се одржи средба, на која работни групи од власта и опозицијата треба да разговараат околу законот за обвинителство, кој Европската Унија ...

Во пресрет на состанокот на работните групи за законот за јавно обвинителство што, според најавите, треба да се одржи во 16 часот во Собранието независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ реагира дека крајно несериозно е една година неколку луѓе, а ...

Партиските работни групи за законот за јавно обвинителство попладне во 16:00 часот ќе одржат нова средба во Собранието Република Македонија, потврдија за МИА од Министерството за правда. На средбата се поканети претставници на сите пратенички групи.

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение реагира дека за законот за јавно обвинителство во различен контекст биле злоупотребувани. Според осумтемина пратеници „крајно несериозно е една година неколку луѓе, а не Собранието ...

Пратеникот Фадил Зендели од Беса денеска изјави дека ќе приуствува на средбата на работните групи за законот за јавно обвинителство, но, како што кажа, тие се поканети со задоцнување во овие работи и обвини дека договорот што го имале со поранешниот ...

Лидерот на СДСМ смета дека има кратко време за носење на законот со оглед дека парламентот се распушта на 12 февруари и има парламентарна процедура пред финалното гласање за законот, поради што недозволиво е повеќе да се одолговлекува ова прашање.

Откако учествуваше на еден научен симпозиум, без да биде прашан од новинарите, претседателот на СДСМ, Зоран Заев почна да зборува за предлог законот за Јавното обвинителство. Тоа што го зборуваше му беше запишано во телефон.

Пред распуштањето на Собранието власта во битка да обезбеди мнозинство за изгласување на предлог законот за јавно обвинителство онака како што е предложен од Министерството за правда. Во ВМРО ДПМНЕ бараат во преговорите да се вклучат и експерти и ...

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, сметаат дека законот за јавно обвинителство, кој го предлага Министерството за правда, треба веднаш да се достави до Собранието за да имаат увид во текстот.

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска повторно ги повика сите политички субјекти, пратенички групи и независни пратенички групи да преземат одговорност во донесувањето на законот за јавно обвинителство, и како што рече, да бидат решавачки фактор ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на попладневниот состанок во Собранието, за Законот за јавно обвнителство. Од партијата инсистираат на јавна расправа во која ке биде вклучена експертската јавност и преставници на меѓународната заедница.

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за јавно обвинителство кое треба да биде донесено во Собранието. Тој вели се повеќе се нагласува потребата од носење на овој закон од ...

Експремиерот Зоран Заев денеска повторно апелираше до сите политички партии и пратенички групи да преземат одговорност околу носењето на законот за јавно обвинителство (ЈО) посочувајќи дека тој сè повеќе се поврзува со добивање датум за преговори ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на пладневниот состанок во Собранието на тема „Законот за Јавно обвинителство“. ВМРО-ДПМНЕ инсистира на јавна расправа во која ќе биде вклучена експертската јавност и претставници на меѓународната заедница, дознава КУРИР.

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на попладневниот состанок на работните групи за Законот за ЈО во Собранието. Од партијата за „Република“ брифираат дека инсистираат на јавна расправа во која ќе биде вклучена експертската јавност и претставници на ...

Предлог законот за јавно обвинителство е направен политичарите да не местат обвинители, туку да биде структурно и системско решение далеку од рацете на политичарите и во функција на јакнење на независноста и реформите во правосудството и воопшто не ...

Само три недели пред распуштање на Собранието, во тек се стотици закони, главно од областа на економијата и на социјалните работи. За ВМРО ДПМНЕ, со овие закони власта покажува страв и има тенденција да добие политички поени за изборите во април.

ВМРО-ДПМНЕ ги подготви забелешките за Законот за јавно обвинителство, главните поенти ги соопшти лидерот на партијата Мицкоски кој порача дека според него законот е противуставен. Власта и опозицијата се уште на црвените линии за Законот за јавно ...

ВМРО ДПМНЕ нема да преговара за усогласување на Предлог законот за јавното обвинителство сè додека не бидат прифатени нивните забелешки. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека групата експерти од неговата партија ќе седнат само кога ...

Законот за ЈО ќе го донесеме со или без ВМРО-ДПМНЕ, кога ќе обезбедиме 80 пратеници, односно двотретинско мнозинство. Овој закон е многу важен и нема да дозволиме да не биде однесен поради нечии опструкции.

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, одговарајќи на новинрско прашање го кажа својот став за прес конференцијата на Христијан Мицкоски, кој рече дека „на маса не седнуваме додека не ги прифатите нашите забелешки?“ -Прво, да се бара од опозицијата да ...

Бројни забелешки за новиот предлог закон за Јавното обвинителство поднесено од Министерството за правда изнесе лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Вели дека одредбите во голем дел се противуставни,а обвини и дека со него се сака ...

По долгиот молк и по речиси едногодишна блокада на реформите во правосудството, каде што еден од најважните закони е Законот за Јавно обвинителство, се огласи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, смета дека новиот предлог од СДСМ за Законот за јавно обвинителство, за ВМРО-ДПМНЕ не е прифатлив. Тој на денешната прес конференција рече дека предлогот во неколку наврати го крши Уставот на државата и ...

Прво, да се бара од опозицијата да биде предложен Јавниот обвинител се испраќа пораката дека Мицкоски има намера да остане опозиција, второ вака да се настапи критички за еден закон којшто знаат и тие и ние е целосно во координација со Европската ...

Прво, да се бара од опозицијата да биде предложен Јавниот обвинител се испраќа пораката дека Мицкоски има намера да остане опозиција, второ вака да се настапи критички за еден закон којшто знаат и тие и ние е целосно во координација со Европската ...

„Прво, да се бара од опозицијата да биде предложен Јавниот обвинител се испраќа пораката дека Мицкоски има намера да остане опозиција, второ вака да се настапи критички за еден закон којшто знаат и тие и ние е целосно во координација со Европската ...

Themes
ICO