This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Chiny mogą przejąć jedyne międzynarodowe lotnisko w Ugandzie

pokaż komentarz

Chiny świetnie wiedzą co robią wykupując powoli Afrykę. Na swój sposób podziwiam ich konsekwencje i udaną widocznie strategię, ale nie tylko w tym obszarze.
Zastanawiające jest to, że widocznie Chiny pretendujące do roli najważniejszego, globalnego mocarstwa potrafią wyciągać wnioski z doświadczeń innych mocarstw, a jednym z tych doświadczeń jest to, że imperium upadnie jeśli nie jest też atrakcyjne kulturowo. Pierwsze mocarstwo jakie spełniło ten warunek i przetrwało wieki, to Imperium Rzymskie, obce elity z prowincji rzymskich, pragnęły i zabiegały o rzymskie obywatelstwo.
Imperium które upadło, bo nie było nawet atrakcyjne ideowo/kultorowo dla własnych obywateli, to oczywiście ZSRR, nikogo już nie porywała idea robotnicza ani ten styl życia, kiedy kolorowy, konsumpcyjny kapitalizm USA stał się obiektem pragnień.
Ale nie tylko, paradoksem egzystencji gepolitycznej ZSRR było to, że był otoczony satelickimi/zaprzyjaźnionymi państwami, które tak naprawdę szczerze pogardzały sowietami. Na zachodzie były to państwa Europy Środkowej, które uważały że należą do zachodniej, chrzecijańskiej cywilizacji europejskiej, a nie wschodniego marksizmu/sowietów. A na wschodzie ZSRR były to właśnie Chiny. Chiny, które pomimo bratniej ideologii też szczerze pogardzały sowiecką Rosją, uważając swoją chińską odmianę komunizmu i cały dorobek cywilizacyjny za wyższy.
I tu pojawia się pewnie sedno problemu, skąd zalew chińskiej propagandy, głównie w internecie, gdzie Chiny przede wszystkim mają być przedstawione jako kraj atrakcyjniejszy kulturowo, dynamicznie rozwijający się, mający rzekomo lepszą alternatywę gospodarczo-społeczną, niż szeroko pojęty krąg krajów Europy i USA, niż cała (mająca być w regresie) cywilizacja zachodnia. I widocznie echa tej propagandy mamy obecne nawet na wykopie.