Poland

Edukacja jest jak niewybuch. Podczas kampanii wszyscy się jej boją

15.09.2018, protest nauczycieli pod Ministerstwem Edukacji Narodowej.

15.09.2018, protest nauczycieli pod Ministerstwem Edukacji Narodowej. (Fot. Adam Stêpieñ / Agencja Gazeta)

My w Polsce ci±gle szko³ê reformujemy, na dodatek coraz bardziej chaotycznie. W ostatnich kilkunastu latach by³ tylko jeden rocznik, któremu niczego po drodze nie zmieniono. To jest swego rodzaju edukacyjny cud, ¿e przy takim rozchybotaniu ten okrêt p³ynie i nawet ma niez³e wyniki na arenie miêdzynarodowej - mówi dr hab. Przemys³aw Sadura z Uniwersytetu Warszawskiego.

Justyna Suchecka: Kampania wyborcza przez długi czas toczyła się wokół takich tematów jak komunikacja miejska. Edukacja jest nieważna dla polityków?

DR HAB. PRZEMYSŁAW SADURA: Jest bardzo ważna, ale inicjowana na poziomie centralnym reforma edukacji spowodowała, że wszyscy chodzą wokół tego tematu jak wokół niewybuchu. Boją się go dotknąć, bo to może się źle skończyć. Z jednej strony politycy PiS wyraźnie próbują przerzucać negatywne konsekwencje zmian na samorządy. Chodzi przede wszystkim o rozregulowanie sieci szkolnej, czyli np. to, że jedne szkoły pękają w szwach, a inne stoją prawie puste. Ministerstwo chętnie mówi o tym, co zrobiło dla edukacji, i zaraz dodaje: „ale za sieć odpowiadają samorządy”.

Z drugiej strony można oczywiście atakować PiS i mówić: „to ich wina”, ale to nie jest takie łatwe. Fakty są w końcu takie, że to samorządy rzeczywiście podejmowały ostateczne decyzje dotyczące lokalizacji szkół, kształtu obwodów etc. A że były pod presją działań rządu, miały mało czasu, niewiele szans, by zmiany omówić z rodzicami… To wszystko wymaga tłumaczenia się, a tłumaczy się tylko winny. Więc lepiej milczeć.

Wypróbuj cyfrow± Wyborcz±

Nieograniczony dostêp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej

Football news:

Zaa from crystal Palace showed racist threats from the instagram account. The police detained a 12-year-old (!) schoolboy
Ole Gunnar Solskjaer: no One wins alone, unless you're Maradona
Ocampos on Messi: you Look at him as a God, but he is real. Leo helps the players
Solskjaer on the martial-Rashford-Greenwood trio: Nothing new for Manchester United. Remember Ronaldo, Rooney and Tevez?
Josep Bartomeu: Barcelona have won La Liga 8 times in 11 years. Historic achievement
Lineker on the CAS decision on Manchester City: it's Hard to know what will happen to the FFP rules after this
Holand's busy holidays: first I sawed trees with my father, then I had a fight with a security guard at a night club