Poland

Espresso: codzienny 5-minutowy newsletter z tl;dr sytuacji na świecie (EN)

 •  

  pokaż komentarz

  @am_anfang_war_napoleon: infopiguła gdy tylko coś doda od siebie to wychodzi ich skrzywienie lub brak wiedzy/ideologizowanie/manipulacje.

  - Rabin M. Schudrich i kontrowersyjny ksiądz A. Boniecki (znany m.in. z kolegowania się z satanistą Nergalem hejtującym chrześcijaństwo) podpisali się pod poręczeniem dla Michała Sz. vel Margot celem wydostania go z aresztu. Rzekomo ma być on zagrożony traumatycznym przeżyciem - Boniecki nie jest kolegą Nergala, sam o ich spotkaniu opowiadał i nie łączy ich nic, poza przypadkowym spotkaniem na lotnisku. Czyli infopiguła wprowadza w błąd/kłamie/sieje propagandę, aby podważyć wiarygodność Bonieckeigo przed swoimi czytelnikami

  - W Raciborzu Dolnym otwarto największy w Polsce zbiornik retencyjny otwarty. Kosztował 672 mln zł netto, pomieści 185 mln m3 wody, a generalnym wykonawcą był Budimex. Obiekt będzie chronił 2.5 mln ludzi przed powodzią odbierając nadmiar wody z fali powodziowej. Budowa trwała 2.5 roku - znowu, niby niewinna pomyłka - 2,5 roku to pracował ostatni generalny wykonawca. Pierwszy konkurs ogłoszono w 2010 roku, a w 2013 wystartowały prace budowlane na obiekcie. Niby niewinna kwestia, ale zadziwiająco odcina budowę polderu od poprzednich ekip rządzących. Zadziwiająco zbieżne z narracją, że za PO to nic nie budowano.

  - Doszło do bitwy sił zbrojnych Armenii i Azerbejdżanu w rejonie Górskiego Karabachu. W wyniku walk Azerowie (islamiści, wspierani politycznie przez Turcję) zdobyć mieli fragment spornego regionu kontrolowany dotąd przez Ormian (starożytni chrześcijanie, wspierani politycznie przez Rosję). - tutaj znowu fałszywe sugerowanie, że konflikt toczy się na podłożu religijnym - co jest bzdurą. Co więcej, Azerbejdżan to jeden z najbardziej świeckich krajów, niby muzułmańskich. Więc manipulacja czy kompletny brak wiedzy i dorzucanie swoich urojeń, pasujących może do profilu czytelnika i sensacyjnie antagonizujących (starożytni chrześcijanie vs. islamiści xd).

  Dodatkowo - odszumianie informacji? Dieta niskoinformacyjna? Chyba, że mulat w produkcji TVN jest oskarżony o przestępstwa seksulane, to nawet zdjecie dodamy dx

  Czasami przekleją coś z fox news, czasami nazwą socjaldemokratę neokomunistą i dobrze przystrzygą jego słowa do odpowiedniej wypowiedzi, a potem będą narzekać, że wykop jest skrajnie lewicowy. Serio dx

  Nigdy nie pisnęliśmy słowem poparcia dla zaostrzania kompromisu aborcyjnego. Itd.
  Facebook jest skrajnie lewicowy, Google jest skrajnie lewicowy, Wykop jest skrajnie lewicowy. Nie możesz próbować płynąć nawet środkiem nurtu.

  a tutaj coś jak - jesteśmy neutralni, nie potrafimy oceniać, ale Trump przegrał przez cenzurę!

  Nie umiem ocenić, czy Trump był złym prezydentem, czy był dobrym prezydentem, czy Biden będzie lepszym, czy nie będzie, jednak bez wątpienia niewielka przegrana Trumpa nie miałaby miejsca, gdyby nie mrówcza, cenzorska praca Google i Facebooka.

  I na koniec, samozachwyt, jesteśmy czytani przez elitę:

  Większość naszych czytelników stanowią ludzie na poziomie. Nie brakuje klasy średniej, przedsiębiorców, naukowców, managerów, emigracji chcącej być na bieżąco z Polską ale nie tracąc na to zbytnio czasu. Skrajnie prawicowych odbiorców mamy niewielu, a większość z tych, którzy byli, dawno się "odkolegowali", choć oczywiście Infopiguła ceni sobie każdego swojego czytelnika, oczywiście również prawicowych.

  Jeśli ktoś łyka ich babole, wiadomości często bez kontekstu, skrzywione, jeśli dodają od siebie komentarz to często kończy się to tak jak pokazałem powyżej, to nie są to ludzie na poziomie. A może to tylko łechtanie ego czytelników, którzy im za te babole płacą?

 • Football news:

  Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
  Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
  Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
  Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
  Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
  Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
  Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude