logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Poland

Od A do Z, czyli alfabet festiwalowych atrakcji

Poznańska orkiestra kameralna, działająca pod egidą Polskiego Radia, świętuje półwiecze działalności. Amadeus to po prostu orkiestra Agnieszki Duczmal, bo ona ją założyła, wprowadziła na międzynarodowe estrady i niezmiennie kieruje. Ale tym razem Amadeusem będzie dyrygować przedstawicielka drugiego pokolenia Anna Duczmal-Mróz. Jej mama podjęła się za to zinstrumentowania dla orkiestry kwartetów Dvořaka i Debussy'ego.

25.03, Zamek Królewski

Jeden z bohaterów tegorocznej edycji, bo świat obchodzi stulecie urodzin tej najbardziej znanej postaci amerykańskiej muzyki XX wieku, kompozytora, dyrygenta, popularyzatora muzyki i człowieka o niezwykłej charyzmie oraz ujmującej osobowości. W programie festiwalu mamy suitę tańców z legendarnego musicalu „West Side Story", wspaniałe „Chichester Psalms", a przede wszystkim II Symfonię „The Age of Anxiety" z solowym udziałem Krystiana Zimermana.

16, 17, 20, 27.03, Filharmonia Narodowa

- Beethovenem zajmuje się, odkąd w wieku pięciu lat zostałem przyjęty do wiedeńskiej Musik Hochschule - mówił „Rz" ten austriacki pianista. - Mam liczne faksymile jego rękopisów czy pierwsze wydania utworów, studiowanie ich jest równie pasjonujące jak lektura kryminałów. Mam też 27 nagrań kompletu jego sonat. Zapewniam, że każde jest inne. Buchbinder obecny jest na festiwalu od pierwszej edycji, a podczas recitalu wykona także utwory innych wiedeńczyków: Mozarta i Schuberta.

19.03, Filharmonia Narodowa

Znakomity pianista, który znacznie częściej występuje jako dyrygent, ale czyż można się temu dziwić, skoro ten fach zgłębiał pod okiem Herberta von Karajana? Niemiecki artysta, który wiele lat prowadził czołowe orkiestry amerykańskie, a także pierwszy muzyk, którego uhonorowano w Alei Gwiazd przed wrocławskim Narodowym Forum Muzyki, bo Eschenbach urodził się we Wrocławiu w 1940 r. Teraz zadyryguje orkiestrą Filharmonii Narodowej i chórem Opery Narodowej w „Stabat Mater" Dvořaka, mając czwórkę światowej sławy śpiewaków (Genia Kühmeier, Michele Breedt, Steve Davislim i Mikhail Petrenko).

30.03, Teatr Wielki-Opera Narodowa

W tym roku przypada 85. rocznica jego urodzin, co zostanie przypomniane przez orkiestrę Sinfonię Varsovia, dyrygenta Macieja Tworka i solistów jego II Symfonii Kopernikowskiej. Stosując metodę ciągłego powtarzania krótkich motywów zawarł tu kompozytor opis wszechświata, nadając przy tym utworowi kontemplacyjny ton. Patos połączył z liryzmem, zwielokrotnione forte z niemal całkowitym wyciszeniem. Stworzył dzieło o klarownej strukturze, a zawarte w nim emocje sprawiają, że zawsze przyjmowane jest ono entuzjastycznie.

21.03, Filharmonia Narodowa

Najbardziej znana dyrygentka Ameryki o bogatej karierze, a w USA kobiety wciąż rzadziej pojawiają się w tym fachu niż mężczyźni. Od 1999 roku jest szefem muzycznym Buffalo Philharmonic Orchestra. Praca z tym zespołem nie przeszkadza jej w samodzielnych występach z innymi orkiestrami amerykańskimi. Do udziału w warszawskim występie zaprosiła młodego (rocznik 1994), ale już znanego pianistę amerykańskiego Conrada Tao, który zagra Koncert F-dur Gershwina. Będzie też m.in. Barber (I Symfonia) i Bernstein (tańce z „West Side Story").

20.03, Filharmonia Narodowa

Powstała w latach 80. ubiegłego wieku, rozwinęła się, gdy dotarła do Izraela fala rosyjskiej emigracji, a wśród niej było wielu świetnych muzyków. Dziś orkiestra szczyci się mieszanką różnych muzycznych tradycji, zapewniających jej unikalny poziom. Jej członkowie działają zresztą też w rozmaitych mniejszych składach kameralnych. W Warszawie zespół z Jerozolimy poprowadzi jego szef Avner Biron, artysta niesłychanie aktywny w życiu muzycznym Izraela. Program proponuje utwory od Mozarta do Bartóka.

22.03, Filharmonia Narodowa

Niemiecka młodość, ale z dużymi tradycjami, bo ta niemiecka orkiestra młodzieżowa ma już ponad 40 lat. Zaczynała jako typowa orkiestra studencka, dziś jest w pełni profesjonalnym zespołem. Jej tegoroczne tournée poprowadzi niemiecki dyrygent David Afkham (rocznik 1983), który międzynarodową karierę rozpoczął po zdobyciu m.in. w 2010 roku nagrody dla młodych dyrygentów przyznawanej co roku na festiwalu w Salzburgu. Solistą będzie znany w Polsce wiolonczelista Steven Isserlis, zagra „Tout un monde lointain" Dutilleuxa, ale danie główne wieczoru to „Symfonia fantastyczna" Berlioza.

25.03, Filharmonia Narodowa

Już chyba zapomniał, że w 2015 roku nie dostał się do finału Konkursu Chopinowskiego, co duża część publiczności uznała wówczas za wielce krzywdzący go werdykt jurorów. Dziś jest pianistą prowadzącym intensywne życie koncertowe, nie tylko w kraju. Nagrał dwie płyty chopinowskie, ale konsekwentnie stara się wzbogacić swój wizerunek artystyczny, co udowodni recitalem festiwalowym, podczas którego obok utworów Chopina zagra też mazurki Szymanowskiego oraz kompozycje Debussy'ego.

24.03, Zamek Królewski

Jedna z największych skrzypaczek ostatnich dekad po kilku latach powraca do Polski, z którą związana jest szczególnie za sprawą dwóch kompozytorów: Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Znakomita interpretatorka ich utworów tym razem wybrała Koncert D-dur Beethovena. Mówi, że gdy sięga po niego, zawsze pamięta, co o tym utworze mówił jej Herbert von Karajan. On jako jeden z pierwszych odkrył jej talent, gdy była jeszcze nastolatką. Wystąpi z NOSPR, dyryguje Cristian Macelaru.

18.03., Filharmonia Narodowa

Wystąpi z Israel Camerata Jerusalem, która też akompaniowała mu podczas ubiegłorocznego konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, na którym zdobył pięć nagród, w tym najważniejszą, główną. Od tego czasu coraz rzadziej bywa w Polsce, bo coraz więcej występuje w świecie, podjął też studia na Uniwersytecie w Yale. Teraz zagra II Koncert B-dur Beethovena.

22.03., Filharmonia Narodowa

Tradycyjnie festiwal proponuje koncertowe wykonania oper, które rzadko można spotkać na scenach świata. Dyrygent Łukasz Borowicz w tym roku wybrał praktycznie niewystawianą poza Rosją jednoaktową operę Rimskiego-Korsakowa „Nieśmiertelny Kościej". Prapremiera opowieści o mrocznym królestwie Kościeja zbiegła się z rosyjską rewolucją 1905 roku, nic z dziwnego, że dopatrywano się w niej obrazu tyranii caratu. Solistów przygotowuje festiwalowi słynna Larisa Gergiewa z Petersburga.

23.03, Filharmonia Narodowa

Kolejny jubilat, w listopadzie będzie świętował 85. urodziny. Zapowiedzią tej uroczystości mają być m.in. dwa festiwalowe koncerty. Na pierwszym kompozytor poprowadzi orkiestrę Sinfonia Varsovia, chór Filharmonii Narodowej oraz solistów w swym „Polskim requiem". Będzie to tzw. wersja lubelska dzieła, skrócona. Drugi koncert przygotowuje świetny chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, który zaprezentuje muzykę chóralną jubilata.

21.03, 27.03, Filharmonia Narodowa

Wielki aktor i równie wielki przyjaciel tego festiwalu, często można go zobaczyć na balkonie widowni Filharmonii Narodowej zasłuchanego w muzykę. czasami pojawia się też na estradzie, bo bywa świetnym narratorem w utworach muzycznych. W zeszłym roku uczynił to w operze „Djamileh" Bizeta. Teraz wróci do prezentowanych kilka lat temu na festiwalu „Siedmiu ostatnich słów Chrystusa na krzyżu". Ten przejmujący utwór Haydna w wersji kameralnej przedstawi Szymanowski Quartet.

28.03, Filharmonia Narodowa

Amerykanin w pierwszym pokoleniu, jego rodzice, rosyjscy emigranci byli założycielami słynnego Hollywood String Quartet. Karierę dyrygencką rozpoczął ponad pół wieku temu, najdłużej kierował orkiestrami symfonicznymi w St. Louis, w Waszyngtonie (National Symphony Orchestra), a obecnie, od 2007 r. w Detroit. Na festiwalu poprowadzi NOSPR w II Symfonii Mahlera oraz w „Dwóch melodiach hebrajskich: Kadisz" Ravela.

29.03, Filharmonia Narodowa

Spoczywająca przez wiele dekad w bibliotekach muzyczna wersja II części „Dziadów" Moniuszki ostatnio częściej bywa wykonywana. I słusznie, bo to jedno z ciekawszych dzieł Stanisława Moniuszki, który udanie połączył z muzyką poetyckie strofy romantycznego wieszcza. Koncertowe wykonanie „Widm" (na tytuł zgodny z pierwowzorem Mickiewicza nie zgodziła się carska cenzura) przygotowuje Andrzej Kosendiak z Wrocławską Orkiestrą Barokową i chórem Narodowego Forum Muzyki. W roli Guślarza młody baryton, Szymon Komasa.

24.03, Filharmonia Narodowa

Każdy jego przyjazd elektryzuje publiczność, a w Polsce bywa rzadko, zresztą w innych krajach też coraz bardziej ogranicza liczbę występów. Tym razem zdecydował się na serię koncertów w Europie, by uczcić 100. rocznicę urodzin Leonarda Bernsteina wykonaniem jego II Symfonii „The Age of Anxiety", inspirowanej poematem Audena. Choć Bernstein nazwał ten utwór symfonią, zaplanował w nim solową partię fortepianu. Po raz pierwszy w dziejach festiwalu program inauguracyjnego wieczoru wzbogaconego o III Symfonię Beethovena (Filharmonia Narodowa pod dyrekcją Jacka Kaspszyka) zostanie powtórzony następnego dnia.

Szczegółowy program: www.beethoven.org.pl

Bilety: EVENTI, bileteria Empik, od 9 marca także stoisko festiwalowe w Filharmonii Narodowej (tel. +48 22 551 71 31)

Themes
ICO