This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

"TUTAJ SPOCZYWA 5 ODWAŻNYCH POLSKICH ŻOŁNIERZY" -głosi niemiecki napis na krzyżu

pokaż komentarz

Mieszkam na Kępie Oksywskiej, w 1939 to była najdłużej broniąca się część Gdyni. Sama kępa to bardzo rozległy teren, to wysoczyzna w kształcie koślawego trójkąta która jest z dwóch stron otoczona przez Pradolinę Kaszubską, czyli doliny rzeki Redy na północy i Chylonki na południu które rozchodzą się na boki od zachodu w miejscowości Kazimierz obok Redy, na wschodzie krańcem Kępy Oksywskiej jest strony klif Zatoki Puckiej.
Kilka ciekawostek o tym obszarze, może kogoś to zainteresuje:
- całe centrum Gdyni i port leżą właśnie w dolinie Chylonki ograniczonej od północy Kępą Oksywską.
- klify Kępy Oksywskiej ciągną się na odcinki 8 km między Gdynią a miejscowością Mechelinki na północy (w Mechelinkach znajduje się chyba najlepszy pkt widokowy ze szczytu klifu na całą Zatokę Pucką, na horyzoncie widać prawie cały Półwysep Helski.
na samym końcu Kępy Oksywskiej, od wschodu tam gdzie wchodzi ona w morze i zaczyna się port, u podnóża klifu kilka lat temu zbudowano 1.5 km długości bulwar z którego jest widok na dwie poniemieckie torpedownie.
- U stóp klifu znajdują się też dwie stare osady rybackie, gdzie do dziś rybacy kolejką z wagonikiem na linie wciągają na szczyt klifu złowione ryby które potem można od nich kupić, a na plaży stoją małe kutry gotowe do wypłynięcia.
- jednym z ciekawszych miejsc jest dzielnica mieszkalna Babie Doły, czyli blokowisko na szczycie klifu u podnóża którego jest plaża i w odległości 350m od brzegu torpedownia która wygląda jak ruiny betonowego zamku wyłaniające się z morza.
- u stóp kępy po jej południowo wschodniej stronie znajduje się port wojenny, do portu nie ma co prawda wejścia ale warto podjechać zobaczyć budynek Komendy Portu Wojennego i stojący obok na "poboczu" przy drodze w całej okazałości okręt podwodny typu Kobben. W czasie procesji w Boże Ciało jedna ze stacji jest na tym okręcie i ksiądz wspina się na kiosk okrętu z którego odprawia nabożeństwo.
- na Kępie Oksywskiej jest wiele miejsc z których widać z góry całe centrum Gdyni i port bo różnica wysokości wynosi nawet 80 m, a po drugiej stronie doliny na południu widać zamykające ją wzniesienie zamykającego ją od południa Pojezierza Kaszubskiego.
- ponoć pod Oksywiem na wysokości portu i torpedowni znajdują się podziemne poniemieckie korytarze, nie wiadomo nawet ile ich jest ale najdłuższa sztolnia ma podobno 2 km długości.
Generalnie, jakbyście byli w Gdyni warto odwiedzić bo miejsce mało znane turystycznie a myślę, że bardzo ciekawe.