Austriacki urząd sanitarny AGES podał, że wirusa wykryto w małym gospodarstwie rolnym w Fischamend, na wschód od lotniska w Wiedniu, blisko granicy ze Słowacją i Węgrami. W tych krajach odnotowano ogniska tej choroby w ostatnim tygodniu. Urząd poinformował, że kurczęta z tego gospodarstwa padły same albo zostały zlikwidowane pod nadzorem przedstawicieli władz, a gospodarstwo zostało odizolowane. AGES polecił hodowcom drobiu w strefie zagrożenia mającym stada większe niż 350 ptaków trzymać je w zamknięciu. To drugi przypadek w tym roku ptasiej grypy w małym gospodarstwie w tym kraju.

Organizacja OIE z Paryża otrzymała ze Szwajcarii informację o ognisku wirusa H5N1 wśród drobiu w parku narodowym w rejonie Hüntwanger, na północy kraju, blisko granicy z Niemcami. Padły 22 ptaki, 8 dalszych zlikwidowano.

Czytaj więcej

W gospodarstwie hodowli drobiu w departamencie Nord we Francji stwierdzono ognisko ptasiej grypy, pierwsze od ubiegłej zimy — poinformował resort rolnictwa „W czasie gdy wirus ptasiej grypy krąży aktywnie po Europie przenoszony przez migrujące ptaki, we Francji wykryto ognisko bardzo zakaźnego wirusa w hodowli kur niosek w gminie Warhem” — stwierdza komunikat.

Na początku listopada OIE podała o kilku ogniskach tego wirusa w Polsce, największym w Unii producencie drobiu. Pięć ognisk dotyczyło hodowli indyków i jednej kurcząt na wschodzie, hodowli indyków i gęsi na zachodzie kraju, łącznie prawie 650 tys. ptaków — podała OIE. Pojedyncze przypadki zanotowano w Belgii i w Holandii, w norweskim regionie Rogaland wirusa wykryto w stadzie 7 tys. sztuk drobiu.