Ministrul de Finanţe Florin Cîţu a afirmat că PSD face multă gălăgie pentru a acoperi „dezastrul” lăsat în economie. Liberalul a ataşat postării sale pe Facebook un grafic care arată deprecierea leului în comparaţie cu euro atunci când Guvernul Dăncilă a adoptat OUG 114.
„Încă un fake news marca PSD demontat! PSD face multă gălăgie în aceste zile. Încearcă să ascundă dezastrul pe care l-au lăsat în economie. Să ne aducem aminte efectul negativ pe care l-a avut OUG 114 pentru moneda naţională”, a scris Florin Cîţu, sâmbătă, pe Facebook.
Senatorul PNL a adăugat că „dovezile dezastrului lăsat de PSD în economie sunt peste tot. Nu au cum să-l ascundă. Va urma...”.
Ministrul de Finanţe a ataşat postării sale de pe reţeaua de socializare şi un grafic în care arată că leul s-a depreciat de la 4.63 la 4.77 după ce PSD a aprobat OUG 114. Cîţu mai spune că indică faptul că atunci când a prezentat „cum a furat PSD” leul a crescu de la 7.616 la 4.7650.
Lia Olguţa Vasilescu a afirmat că PNL a aruncat leul în aer prin creştere euro, iar acum liberalii spun că au făcut glume cu PSD, când s-au referit la „bugetul paralel” al guvernării social-democrate.
„Fraţilor, ascultaţi la Turcan!!!! "Figura de stil" e "bugetul paralel"! Au aruncat leul în aer prin creşterea euro şi acum zic că au făcut glumiţe cu noi... Iresponsabili şi proşti!”, a scris Lia Olguţa Vasilescu, sâmbătă, pe Facebook, făcânt referire la o apariţie a Ralucăi Turcan la România Tv, în care a spus că sitagma „buget paralel” folosită de Florin Cîţu pentru a indica dezastrul lăsat de PSD.
Dacă ţi-a plăcut articolul, urmăreşte MEDIAFAX.RO pe FACEBOOK »
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.