Romania

Mourinho, în genunchi, pe “Old Trafford!

FC Sevilla a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins în deplasare cu 2-1 pe Manchester United. Reamintim că în meciul tur, disputat în Andalucia, echipa antrenată de José Mourinho a obţinut o remiză albă norocoasă, datorată în mare parte prestaţiei portarului David De Gea. Asul din mâneca antrenorului italian Vincenzo Montella s-a numit tânărul atacant francez Wissam Ben Yedder, jucător în vârstă de 27 de ani. Fostul atacant al Romei, l-a introdus pe Ben Yedder în min. 72.  După numai două minute, acesta l-a învins pe De Gea cu un şut plasat, printre Bailly şi Smalling, în urma unei pase primite de la Sarabia. Patru minute mai târziu, atacantul francez a reluat din apropiere, cu capul, şi a dus scorul la 2-0. Romelu Lukaku avea să marcheze şi el, în minutul 84, cu o execuţie acrobatică din interiorul careului de şase metri, însă golul atacantului belgian a venit prea târziu, din moment ce gazdele mai aveau nevoie de două goluri. La Roma, Şahtar Doneţk pornea cu un avantaj fragil, 2-1, obţinut pe teren propriu. Pe “Olimpico”, elevii lui Eusebio di Francesco au reuşit victoria cu 1-0, obţinând calificarea datorită golului marcat în deplasare.  Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Edin Dzeko, în minutul 52. Tot el a provocat şi cartonaşul roşu din cauza căruia oaspeţii au încheiat partida în inferioritate numerică. În minutul 79, atacantul bosniac a fost faultat de Ivan Ordeţ, din postura de ultim apărător.