Romania

Roger Federer a fost UMILIT la Cincinnati: A fost ELIMINAT de un rus de 21 de ani, de pe locul 70 ATP

roger federer

Elveţianul Roger Federer, locul 3 ATP şi cap de serie numărul 3, a fost învins, joi, cu scorul de 6-3, 6-4, de rusul Andrei Rublev, în optimile de finală ale turneului de 1.000 de puncte de la Cincinnati.

Rublev, 21 de ani, s-a impus în 61 de minute, obţinând a doua victorie în faţa unui jucător din Top 5 ATP, în ultimele cinci luni.

Rusul va evolua în sferturi împotriva unui compatriot, Danil Medvedev, locul 8 ATP şi cap de serie numărul 9.

Elveţianul a câştigat de şapte ori turneul de la Cincinnati, ultima dată în 2017. Anul trecut, el a disputat finala, pierdută în faţa sârbului Novak Djokovici, scor 4-6, 4-6.