Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Agentúra OSN vyzvala Irán, aby obnovil rozhovory o jadrovej dohode

Odpojených bolo 27 kamier, uviedol generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi v rozhovore, ktorý v nedeľu odvysielala televízia CNN.

Washington 13. júna (TASR) – Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vyzvala v nedeľu Irán, aby obnovil rozhovory s touto dozornou agentúrou OSN a zabránil tak kríze, ktorá by nesmierne sťažila záchranu tzv. jadrovej dohody z roku 2015. Informovala o tom agentúra AFP.

Irán tento týždeň odpojil niektoré z kamier, ktorými inšpektori MAAE monitorujú jeho nukleárne aktivity. Reagoval na rezolúciu z 8. júna, v ktorej agentúra kritizovala nedostatok spolupráce zo strany Teheránu.

Odpojených bolo 27 kamier, uviedol generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi v rozhovore, ktorý v nedeľu odvysielala televízia CNN. Opatrenie Iránu označil za "veľmi závažný krok".

Irán si totiž podľa jeho slov môže získať dôveru, ktorú potrebuje na oživenie svojej ekonomiky, len tak, že umožní inšpektorom MAAE vykonávať svoju prácu. Bez monitorovacích kamier nebude agentúra môcť potvrdiť, či je iránsky jadrový program "mierový" a nie je zameraný na výrobu nukleárnych zbraní, ako to Teherán neustále tvrdí.

Jadrová dohoda z roku 2015 zmiernila ochromujúce ekonomické sankcie voči Iránu výmenou za obmedzenie jeho nukleárnych aktivít. V roku 2018 od nej však odstúpili USA na základe rozhodnutia vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Jeho vláda obnovila sankcie voči Teheránu, ktorý následne postupne prestával plniť svoje záväzky. Súčasný americký prezident Joe Biden uviedol, že je pripravený sa k dohode vrátiť, pokiaľ bude Irán svoje záväzky dodržiavať.

Rozhovory o oživení dohody v marci uviazli a hrozí, že úplne stroskotajú, píše AFP.

Generálny tajomník OSN António Guterres v sobotu v telefonáte s iránskym ministrom zahraničných vecí Hosejnom Amírom Abdollahjánom vyzval, aby diplomati jadrovú dohodu zachránili, uvádza sa v nedeľňajšom oznámení svetovej organizácie.