Slovakia

Ak Saakašvili položí nohu na gruzínsku pôdu, bude okamžite zatknutý

Gruzínsko v utorok oznámilo, že zatkne bývalého prezidenta a opozičného lídra Michaila Saakašviliho žijúceho v exile, ak sa vráti na blížiace sa komunálne voľby, vnímané ako kľúčový test čoraz nepopulárnejšej vládnej strany Gruzínsky sen. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Kariéra na Ukrajine

Saakašvili šéfuje na Ukrajine vládnemu úradu, ktorý riadi reformy, ale exprezident sa plánuje vrátiť do Gruzínska, čím posilňuje konkurenciu pred tamojšími sobotňajšími komunálnymi voľbami. Krajinu na pobreží Čierneho mora pritom sužuje vlečúca sa politická kríza.

Výstredný prozápadný reformátor a gruzínsky prezident v rokoch 2004 – 2013 zverejnil na Facebooku letenku do Tbilisi na sobotňajší večer, práve po zatvorení volebných miestností.

„Budem v Tbilisi, aby som chránil, spoločne s vami, váš výber vo voľbách," uviedol vo videopríhovore na sociálnej sieti.

Čaká ho gruzínske väzenie

Gruzínsky premiér Irakli Garibašvili vyhlásil, že „ak Saakašvili položí nohu na gruzínsku pôdu, bude okamžite zatknutý a odvedený do väzenia".

Saakašvili, 53-ročný zakladateľ hlavnej opozičnej gruzínskej strany Zjednotené národné hnutie (UNM), je hľadaný gruzínskymi úradmi za zneužitie úradných právomocí. Podľa Saakašviliho sú tieto obvinenia politicky motivované.

Gruzínsko sa dostalo do politického chaosu vlani, keď opozičné strany odsúdili ako zmanipulované parlamentné voľby, v ktorých tesne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen.

Medzistranícka dohoda

Predseda Európskej rady Charles Michel sprostredkoval v máji medzistranícku dohodu, na základe ktorej Gruzínsky sen prisľúbil, že vyhlási predčasné parlamentné voľby, ak v sobotňajších komunálnych voľbách získa menej než 43 percent hlasov.

V júli sa však vládna strana jednostranne stiahla z tejto dohody, čo vyvolalo tvrdú kritiku Európskej únie a Spojených štátov.

Saakašvili vo svojom videoprejave v pondelok trval na tom, že dohoda sprostredkovaná Úniou stále platí a blížiace sa voľby „sú referendom o zbavení moci (zakladateľa Gruzínskeho sna Bidzinu) Ivanišviliho".

Najbohatší muž Gruzínska

Oligarcha Ivanišvili – najbohatší muž Gruzínska a bývalý premiér – je všeobecne pokladaný za človeka, ktorý riadi Gruzínsko. On však tvrdí, že už nie je politický aktér.

Kritici ho obviňujú z využívania trestných stíhaní na potrestanie odporcov a kritických novinárov.

Na Západe silnejú obavy o demokratické smerovanie vládnej strany a USA naznačili, že možno zavedú sankcie proti predstaviteľom Gruzínskeho sna.

Football news:

Kick It Out wants to urgently discuss with Newcastle the behavior of fans. They were wearing items similar to Saudi hats
The Spanish government opposed the Super League by sending a letter to the Court of Justice of the European Union
Alexander Mostovoy about esports: This is not a real sport. There is nothing to do: neither run nor jump
Rooney is Interested in the position of head coach of Newcastle
Real Madrid, Atletico and Inter are Interested in the Austrian league's top scorer Adeyemi
The head of the Italian Football Federation about Ronaldo in Juve: Good for our football, but for the club it was not a positive transfer
Samuel Umtiti: I love Barca, I want to succeed here. I can't imagine myself in another club