lekár

Foto: ilustračné, Getty Images

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) hodnotí prvý rok Mareka Krajčího v kresle ministra zdravotníctva ako krok vedľa.

Za najzávažnejšie nezvládnutie zo strany Krajčího a jeho ministerstva považuje prezidentka zväzu Zuzana Dolinková nejasnú, kontraproduktívnu a často zmätočnú komunikáciu voči širokej verejnosti, pacientom aj zdravotníkom.

Ambulantný sektor je pod paľbou kritiky

Spôsob riadenia rezortu zdravotníctva nebol podľa zväzu o potrebnej spolupráci s odbornými spoločnosťami a zdravotníckymi organizáciami naprieč sektorom, ani o hľadaní obojstranne prospešných riešení v prospech pacientov.

Ministrovi zdravotníctva sa podľa ambulantných poskytovateľov za rok nepodarilo zabezpečiť funkčný mechanizmus komunikácie s ambulantným sektorom. Naopak, ambulantný sektor sa podľa zväzu čoraz častejšie stáva terčom až neracionálnej kritiky zo strany vedenia rezortu, pričom konštruktívna spolupráca stagnuje.

Žiadna snaha ministra

„Je nepochybné, že riešenie koronakrízy odčerpáva veľa síl pri riadení rezortu, ale nepovažujem za správne, aby sa hasili len akútne a čiastkové problémy. Za ostatný rok sa nenaštartovali žiadne systémové zmeny v rezorte, z ktorého nám permanentne odchádzajú zdravotníci, čo sa zákonite musí začať prejavovať v znížení dostupnosti zdravotnej starostlivosti na všetkých úrovniach,“ uviedla Dolinková v stanovisku zverejnenom na stránke ZAPu.

Zároveň dodala, že zo strany ministra nevidí snahu a aktivitu o zlepšenie pracovných či ekonomických podmienok práce zdravotníkov.