Slovakia

Americká armáda pre koronavírus uzavrela dve základne na Okinave

Na Okinave sa nachádza viac ako polovica z približne 50 000 amerických vojakov umiestnených v Japonsku na základe dvojstrannej dohody.

Tokio 13. júla (TASR) – Americká armáda uzavrela dve základne na japonskom ostrove Okinava v dôsledku desiatok nových prípadov nákazy koronavírusom. Miestne úrady reakciu armády kritizujú, informovala v pondelok agentúra AFP.

Armáda zaviedla opatrenia s cieľom spomaliť šírenie nákazy aj na ďalších siedmich základniach v oblasti, potvrdil hovorca americkej námornej pechoty.

Na Okinave sa nachádza viac ako polovica z približne 50 000 amerických vojakov umiestnených v Japonsku na základe dvojstrannej dohody.

Najsilnejšie je postihnutá Letecká základňa námornej pechoty Futenma a základňa Camp Hansen. Základne dosiaľ zaznamenali 95 prípadov infekcie koronavírusom, z ktorých 32 vláda prefektúry Okinava potvrdila v pondelok vo Futenme.

V týchto dvoch zariadeniach platia najprísnejšie pravidlá. Nie je do nich dovolené vstúpiť ani z nich odísť.

Miernejšie pravidlá platia aj na ďalších základniach v oblasti.

Prítomnosť amerických vojakov na Okinave je predmetom dlhodobého sporu s miestnymi obyvateľmi. Tí sťažujú na znečistenie životného prostredia, hluk a kriminalitu. Sú aj proti plánovanému premiestneniu základne Futenma zo súčasného miesta do menej obývanej oblasti na východnom pobreží ostrova.

Olej do ohňa prilieva nákaza šíriaca sa na amerických základniach. Okinavský guvernér Denny Tamaki v sobotu uviedol, že je šokovaný počtom prípadov.

Tamaki dodal, že požiadal americkú armádu, aby pozastavila pravidelnú rotáciu vojakov a sprísnila epidemiologické opatrenia.

Naďalej nie je jasné, ako sa nákaza na základne dostala.

Football news:

Vertonghen goes to Benfica. The contract is for 3 years
Arsenal will sign Willian in the next two days
Juventus highly rates Raul Jimenez. He's like Pirlo and Partici
Juventus are seriously Interested in Atletico midfielder Thomas
Champions League format for Atletico: Simeone's team is still an underdog, but now they have the best chance
Atletico claims the goalkeeper of the national team of Serbia and Eibar Dmitrovic, compensation – 20 million euros
The FA Cup will be held without replays in the 2020/21 season, and there will be one match in the 1/2 final of the League Cup