Slovakia

Babiš odhalil detaily o výbuchu vo Vrběticiach: Dôležité slová, išlo o štátny terorizmus?

Činnosť agentov ruskej spravodajskej služby GRU v Česku súčasne označil za neprijateľnú. Kabinet v pondelok nepristúpil k odtajneniu správy Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), čo Babiš navrhoval, pretože orgány činné v trestnom konaní stále pokračujú vo vyšetrovaní.

Vyšetrovatelia pracujú s verziou, že cieľom útoku vo Vrběticiach bol materiál určený na prevoz do Bulharska, povedal v pondelok novinárom generálny prokurátor Pavel Zeman. "Chcel by som hlavne povedať, že nešlo o akt štátneho terorizmu, ako sme počuli," uviedol Babiš. Rusko neútočilo na Českú republiku, ale na tovar bulharského obchodníka so zbraňami, dodal. Agenti GRU vyvíjali neprijateľnú činnosť, a akciu navyše "spackali".

Babiš zároveň dodal, že nie je prijateľné, aby agenti robili takéto operácie na území zvrchovaného štátu. "Je neprijateľné, že agenti vykonali operáciu, ktorú spackali. Je mi ľúto, že zomreli naši dvaja spoluobčania," dodal.

Prvý muničný sklad vo Vrběticiach explodoval 16. októbra 2014 a druhý 3. decembra toho istého roku. Pri prvom výbuchu zomreli dvaja ľudia. Oba sklady si prenajímala ostravská firma Imex Group. Náklady na sanáciu objektu dosiahli stovky miliónov korún. Česká polícia výbuchy vyšetruje ako trestný čin všeobecného ohrozenia.

Česko v súvislosti s výbuchmi vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Diplomati v pondelok opustili ČR.

Česká polícia zároveň v súvislosti s výbuchmi vo Vrběticiach hľadá dvoch Rusov, ktorí používajú niekoľko identít. Ide o tých istých mužov, ktorých Británia obvinila z pokusu o vraždu Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nervovoparalytickou látkou novičok. Sú nimi Anatolij Čepiga (známy aj pod menom Ruslan Boširov) a Alexandr Miškin (známy aj ako Alexandr Petrov).

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude