Slovakia

Bezzubé majetkové priznania: Prečo sa môže zopakovať kauza Bašternák – Kaliňák

Približne rok pred voľbami upravila trojica vládnych strán s podporou časti opozície pravidlá podávania majetkových priznaní, vďaka ktorým by mali byť už tohtoročné majetky politikov a verejných funkcionárov pod väčším drobnohľadom verejnosti.

Hoci po novom sa verejnosť dozvie viac o majetkových pomeroch politikov ako v minulosti, viacero kľúčových problémov zostalo nevyriešených. Pre politikov a vysokých štátnych úradníkov tak stále nebude až taký zásadný problém ukryť citlivé detaily týkajúce sa ich finančných a majetkových pomerov. 

Pozitívnym príkladom pre budúci kabinet či nové zloženie parlamentu môže byť susedné Česko. Z majetkového priznania českého premiéra Andreja Babiša sa verejnosť dozvie nepomerne viac ako o majetkových pomeroch nášho predsedu vlády. 

Pellegrini vs. Babiš

Kým o jednom z najbohatších Čechov, ktorý má korene na Slovensku a u našich západných susedov zastáva premiérsky post, pozná verejnosť viacero podrobností týkajúcich sa jeho majetkových pomerov, o jeho slovenskom náprotivku Petrovi Pellegrinim vie nepomerne menej. A netýka sa to iba Pellegriniho, ale všetkých politikov a funkcionárov povinných podávať majetkové priznania.

O slovenských politikoch napríklad vieme len to, či vlastnia akcie nejakých spoločností, alebo nie. Konkrétne firmy však chýbajú. V Česku musia politici uvádzať aj detaily. „Spoločník v AGABSY, a. s.,“ dočítame sa v Babišovom majetkovom priznaní.

Kým o Babišovi sú známe presné výšky pohľadávok, pri Pellegrinim vieme len o existencii úveru.

Pellegrini v roku 2018 zarobil mimo verejnej funkcie vyše 12-tisíc eur. Nevieme však od koho ani či pochádzajú z jedného alebo viacerých zdrojov. 

„Príjem 90 171 424 korún od Agrofert, 35 852 748 korún od Bank Vontobel, 7 309 115 korún od Vladislav Vanta,“ zistíme z majetkového priznania českého premiéra, ktorý musí vykázať konkrétne zdroje príjmov s presnými sumami.

Aj keď vďaka prísnejším pravidlám budú Slováci poznať napríklad rok výroby a značku Pellegriniho auta, Česi už niekoľko rokov vedia aj hodnotu Babišovho vozidla, resp. autoparku.

Nepomer platí aj pri nehnuteľnostiach. Kým pri slovenskom premiérovi je známa presná lokalita, kde sa nachádzajú jeho chata, byt či pozemky vrátane listov vlastníctva, v prípade Babiša verejnosť pozná aj to, že napríklad jeden zo svojich bytov kúpil za 7 386 225 českých korún, zhruba 245-tisíc eur.