Slovakia

Brazílsky exprezident Lula da Silva chce zohrať úlohu vo voľbách 2022

Lulu da Silvu uznali v roku 2017 za vinného z korupcie a prania špinavých peňazí a odsúdili ho na deväť a pol roka väzenia.

Rio de Janeiro 2Z. októbra (TASR) - Bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva v pondelok povedal, že v prezidentských voľbách v roku 2022 "chce zohrať úlohu", informovala agentúra DPA. Lula da Silva v utorok oslávi 75. narodeniny.

"Ako kandidát alebo ako niekto, kto kandidáta podporuje, chcem pomôcť poraziť oneskorenie v rozvoji, ktoré v Brazílii vzniklo," povedal Lula da Silva na otázku DPA, či sa v roku 2022 bude uchádzať o tretie obdobie vo funkcii.

Exprezident je podľa svojich slov znepokojený v súvislosti s Brazíliou a dehumanizáciou ľudí, nárastom chudoby a napätím, ktoré sa začalo šíriť ešte pred pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

Vláda súčasného brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara podľa Lulu da Silvu zničila politiku v oblasti životného prostredia, sociálneho zabezpečenia, rozvoja, vzdelávania a zdravia. Takisto jej vyčítal poslušnosť Spojeným štátom a prístup k pandémii koronavírusu.

Lula da Silva bol prezidentom krajiny v rokoch 2003-10. Minulý rok v novembri ho prepustili z väzenia, kde si odpykával trest odňatia slobody za korupciu a pranie špinavých peňazí. Vo väzení strávil 19 mesiacov. O jeho prepustení rozhodol sudca federálneho trestného súdu.

Lulu da Silvu uznali v roku 2017 za vinného z korupcie a prania špinavých peňazí a odsúdili ho na deväť a pol roka väzenia. Trest mu neskôr zvýšili na 12 rokov a jeden mesiac, v apríli 2019 mu ho však zase znížili na osem rokov a desať mesiacov.

Korupčný škandál súvisiaci so štátnou ropnou spoločnosťou Petrobras je najväčším v histórii krajiny, pričom sa dotkol desiatok politikov. Ľavičiar Lula da Silva akékoľvek pochybenia odmietal. Tvrdí, že ide o politicky motivované obvinenia s cieľom zabrániť mu kandidovať v prezidentských voľbách, ktoré sa konali v roku 2018 a ktoré vyhral krajne pravicový kandidát Bolsonaro.

Football news:

De Bruyne has 14 assists in 2020. Most of all in the Premier League
19-year-old midfielder Sevikyan made his debut for Levante in La Liga. He is a pupil of Lokomotiv
Barca Director Amor: Messi gave a lot to the club, and the club gave a lot to Leo. I hope he finishes his career here
Dele Ayenugba: they didn't believe in African goalkeepers in Europe, but now a Senegalese is playing in Chelsea, and a Cameroonian is playing in Ajax
Bavaria has watched the midfielder, Inter Aguma. He was included in the list of the best born in 2002
Davies can play in the match Bayern-Lokomotiv, Kimmich-at the beginning of the new year
Barcelona can sign Atalanta midfielder de Ron for free