Slovakia

Bulharský premiér Borisov pripustil svoju rezignáciu

Od 9. júla sa v Sofii a ďalších bulharských mestách konajú najväčšie protivládne demonštrácie za posledné roky.

Sofia 5. augusta (TASR) - Bulharský premiér Bojko Borisov v stredu pripustil svoju rezignáciu, ale s podmienkou pokračovania súčasnej vlády. V Bulharsku sa už niekoľko týždňov konajú protivládne protesty požadujúce demisiu vlády. Informovala o tom agentúra AFP.

"Budem pokračovať v rozhovoroch s koaličnými partnermi a navrhnem možnosti vrátane môjho odstúpenia a pokračovania vlády," povedal Borisov na stretnutí s priaznivcami svojej konzervatívnej strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB).

Od 9. júla sa v Sofii a ďalších bulharských mestách konajú najväčšie protivládne demonštrácie za posledné roky. Vládu premiéra Bojka Borisova, ktorá je pri moci od roku 2017, demonštranti obviňujú z korupcie, mafiánskych praktík a väzieb na oligarchov a žiadajú odstúpenie Borisova i generálneho prokurátora Ivana Geševa.

Od minulého týždňa demonštranti blokujú viaceré hlavné ulice a dôležité križovatky v hlavnom meste Sofia, čím ochromili premávku v jej širšom centre.

Štyria ľudia začali minulý týždeň protestnú hladovku. Jedného z nich museli hospitalizovať po tom, čo šesť dní nejedol a nepil.

Borisov napriek protestom dosiaľ odmietal rezignovať.

"Som pripravený kedykoľvek odísť. Už som to spravil v minulosti a nechcem byť dôvodom napätia," povedal 61-ročný premiér. Premiérom by sa mohol stať jeden zo súčasných ministrov.

Borisov už v minulosti dvakrát odstúpil z premiérskej stoličky.

Na stretnutí priaznivcov GERB sa zúčastnilo približne 4000 ľudí. Niekoľko desiatok protestujúcich sa stretnutie pokúsilo zablokovať, čo viedlo k menším stretom medzi oboma tábormi.

Football news:

Zidane about 3:2 with Betis: real can get better and will. A difficult game, but we believed in winning until the end
Dest said goodbye to the Ajax players and will fly to Barcelona today (Gerard Romero)
Vidal made his debut for Inter in the match against Fiorentina
Barcelona will only consider Zinchenko if Firpo leaves
The referee after VAR for a foul on Jovic removed defender Betis Emerson
Lampard replaced Kepu, but got 0-3 from West Brom in the first half. Then Chelsea got together and gave a comeback of the weekend: only the pupils scored
Arsenal are ready to offer 40+10 million euros to Lyon for Aouar