Slovakia

Čad: Povstalci chcú po zabití prezidenta pokračovať v ofenzíve

Skupina povstalcov, ktorá od minulého týždňa vedie v Čade ozbrojenú vzburu proti tamojšiemu režimu, plánuje po utorňajšej smrti prezidenta Idrissa Débyho pokračovať v ofenzíve a postupovať smerom k hlavnému mestu N'Djamena. Informovala o tom agentúra AFP.

Débyho zabili v utorok počas bojov s povstalcami. Pri moci bol vyše 30 rokov. Armáda vyhlásila, že dočasnú štátnu radu, ktorá následne prevzala moc v krajine, bude viesť Débyho syn Mahamat Idriss Déby. Povstalecká skupina nazývajúca sa Front za zmenu a svornosť v Čade (FACT) však prechod moci na syna zosnulého prezidenta "kategoricky odmieta".

"Máme v úmysle pokračovať v ofenzíve. Naše jednotky sú na ceste smerom k N'Djamene, ale Débyho synom necháme 15 až 28 hodín na to, aby otca pochovali podľa tradície," uviedli povstalci. Podľa agentúry AFP sa štátny pohreb prezidenta bude konať v piatok.

Čadská armáda predtým tvrdila, že povstalcov po viac ako týždeň trvajúcich bojoch eliminovala. V pondelok uviedla, že zabila viac ako 300 a zajala 150 z nich.

Všeobecne sa predpokladá, že povstalci dostali výcvik i výzbroj v susednej Líbyi, do severnej časti Čadu prešli 11. apríla. V krajine sa práve v ten deň konali prezidentské voľby, ktoré niekoľkí poprední opoziční kandidáti bojkotovali.

Oznámenie o Débyho smrti prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako ho tamojšie úrady vyhlásili za víťaza prezidentských volieb, ktoré sa konali 11. apríla.

Podľa hovorcu armády prezident (68) podľahol strelným zraneniam, ktoré utrpel v utorok, keď velil jednotkám bojujúcim proti vzbúrencom na severe Čadu.

Football news:

Messi has failed to score for Madrid in the league for the first time in 15 years
Tuchel on the Champions League final: Chelsea are aware that they can beat Man City
Klopp on the top 4: It's not impossible, but it's difficult. Liverpool will try
Tiago Alcantara: Liverpool are fighting for a little miracle. It is always a pleasure to score and help the team
Manchester United missed out on a £ 200m deal. The sponsor is concerned about the conflict of fans with the Glazers
Troyes advanced to Ligue 1, winning the second division. The club belongs to the Man City holding
Zinchenko about the cancelled penalty: Before PSG, I had a dream - I was bitten by a snake in the place where the ball hit