Slovakia

Česko schválilo stratégiu pre boj proti hybridným hrozbám

Počíta napríklad so znižovaním strategickej závislosti Česka na krajinách s odlišnou ideovo-hodnotovou orientáciou. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

„Udalosti z posledných dní, ktoré sa týkajú neprijateľných aktivít ruských tajných služieb na našom území potvrdzujú, že nežijeme v bezpečnom svete. Preto musíme posilňovať svoju obranu a bezpečnosť, modernizovať armádu a nahrádzať zastaranú techniku, ale tiež účinne bojovať proti súdobým hrozbám," povedal český minister obrany Lubomír Metnar.

Dodal, že schválená stratégia je nevyhnutným nástrojom na to, aby bol štát schopný nepriateľské kroky rozpoznať a včas a adekvátne na ne reagovať.

Podľa Jakuba Fajnora z tlačového odboru ministerstva obrany ide o prvý český strategický dokument, ktorý sa venuje tejto problematike. Spracovanie tohto dokumentu dal za úlohu ministerstvu obrany audit národnej bezpečnosti v roku 2016. Okrem rezortu obrany na nej pracovali i ďalšie úrady a inštitúcie. V ďalšej fáze na ňu naviaže akčný plán.

Ako pripomínajú Novinky.cz, hybridné pôsobenie definuje schválená stratégia ako skrytú aj zjavnú činnosť štátov i takzvaných neštátnych aktérov, ktorá je namierená proti zraniteľným častiam demokratického štátu a spoločnosti. Na dosiahnutie svojich cieľov títo aktéri využívajú rôzne nástroje - od politických a vojenských cez ekonomické, spravodajské alebo informačné.

Prijatá stratégia okrem iného počíta s posilnením systému školení štátnych zamestnancov a verejných osvetových kampaní. Vybudovaný by tiež mal byť systém strategickej komunikácie.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude