Slovakia

EDA: Pomoc na vzdelávanie by sa mala zamerať viac na dievčatá

Európsky dvor audítorov upozornil na odhady, podľa ktorých v rozvojových krajinách nenavštevuje základnú školu 64 miliónov detí.

Brusel/Luxemburg 21. januára (TASR) - Humanitárna pomoc EÚ určená na vzdelávanie v núdzových a dlhotrvajúcich krízových situáciách fungovala v posledných rokoch pomerne dobre prostredníctvom projektov pomoci. Vyplýva to zo štvrtkovej správy Európskeho dvora audítorov (EDA).

Správa európskych audítorov hovorí aj o niekoľkých nedostatkoch. Upozornila napríklad, že podporu EÚ dostáva celkovo viac chlapcov, hoci v regiónoch, kde prebieha konflikt, je väčšia pravdepodobnosť, že do školy prestanú chodiť dievčatá. Pretože musia vykonávať práce v domácnosti, sú viac vystavené násiliu a neraz aj skorému manželstvu.

EDA upozornila na odhady, podľa ktorých v rozvojových krajinách nenavštevuje základnú školu 64 miliónov detí. Polovica z nich žije v oblastiach zasiahnutých konfliktom. Prístup k vzdelávaniu im poskytuje možnosť učiť sa a tiež fyzickú ochranu, ako aj vedomosti a zručnosti, ktoré im môžu zachrániť život. Európska komisia nedávno zvýšila podiel pomoci na vzdelávanie na 10 percent zo svojej celkovej humanitárnej pomoci, čo v roku 2019 predstavovalo približne 160 miliónov eur.

Audítori skonštatovali, že pomoc EÚ pomohla obnoviť a zachovať prístup k bezpečnému a kvalitnému vzdelávaniu počas humanitárnych kríz. Projekty boli dobre koordinované a eurokomisia riešila problémy, ktoré zistila počas svojich monitorovacích návštev. Vďaka tomu mohla byť splnená väčšina cieľov projektov.

"S pomerne obmedzenými prostriedkami bola EÚ schopná pomôcť v oblastiach zasiahnutých krízami mnohým deťom, ktoré nechodia do školy," uviedol Hannu Takkula, člen EDA zodpovedný za túto správu.

Väčšina podporovaných projektov však podľa EDA trvá príliš krátko - 10 až 12 mesiacov - na to, aby sa pokryli viacročné potreby vzdelávania detí v dlhotrvajúcich krízach. To znamená, že pomoc EÚ bola menej efektívna a menej schopná poskytnúť udržateľné riešenia. Komisia by preto mala zlepšiť analýzy nákladov s cieľom dosiahnuť viac za rovnaké množstvo peňazí.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Football news:

Mbappe has scored 7 goals in his last 4 matches
Andrea Pirlo: Juventus started 20 minutes late. But I liked the reaction of the team
Ronald Koeman: There are no excuses at Barca for playing young people. So it is even more pleasant to win
Federico Chiesa: For Juventus, every match is now like a final: in Serie A, in the Champions League and in the Cup
Juventus is 1 point behind Milan and 7 points behind Inter. The teams have 25 matches each
Moriba scored for Barca in La Liga in 18 years and 46 days. Only Messi, Fati, Pedri and Krkic have done it before
Borussia Terzic coach about 2:4: We started great, but the pressure from Bayern was huge