Slovakia

EÚ pripravuje spoločnú reakciu na čínsky zákon o Hongkongu

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell hovorí počas tlačovej konferencie po zasadnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli v pondelok 13. júla 2020. Foto: TASR/AP

Novoprijatý zákon o národnej bezpečnosti zakazuje v Hongkongu napríklad aktivity smerujúce k odtrhnutiu.

Brusel 13. júla (TASR) - Ministri zahraničných vecí krajín EÚ plánujú spoločnú "koordinovanú reakciu" na nový čínsky zákon o národnej bezpečnosti, ktorý obmedzuje autonómne právomoci Hongkongu. V pondelok to povedal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, informovala agentúra DPA.

Novoprijatý zákon o národnej bezpečnosti zakazuje v Hongkongu napríklad aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči ústrednej vláde v Pekingu, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.

"Budeme naďalej stáť za obyvateľmi Hongkongu," vyhlásil Borrell v Bruseli, kde sa v pondelok konala schôdzka ministrov zahraničných vecí krajín EÚ.

Spoločná reakcia EÚ by podľa neho mohla zahŕňať napríklad opatrenia v oblasti vývozu citlivých technológií či rozšírenie možností udeľovania víz a štipendií pre občanov Hongkongu.

Football news:

Karl-Heinz Rummenigge: Neuer is world-class, and Ter Stegen is on the way to it
Chelsea are stepping up negotiations for Havertz after Bayer's relegation from the Europa League, Cech is involved in them
Messi bought a penthouse in Milan. It was reported that Inter is Interested in the player
Real advance refund the Youngster of rental Sociedade. Zidane is impressed with his performance
Barys 20 days before the start of the KHL: they do not know where to play, Legionnaires are cut off from the team
Areolaa returned to PSG after a loan spell at Real Madrid
Manchester United can lease Ousmane Dembele for a year with a buyout obligation